Deputāti sāks vērtēt iedzīvotāju iniciatīvu par Uzvaras pieminekļa demontāžu
Ždanoka iesniegs parakstus tā aizsargāšanai

Uzvaras parks FOTO: Paula Čurkste/LETA

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien plkst.13 sāks vērtēt vairāk nekā 10 000 parakstu savākušo iedzīvotāju iniciatīvu par Uzvaras pieminekļa demontāžu, liecina komisijas darba kārtība.

Uz sēdi uzaicināts iniciatīvas autors Uģis Polis.

Parakstu vākšana par šo priekšlikumu portālā "Manabalss.lv" sākās 2017.gadā, bet nepieciešamie 10 000 paraksti tika savākti pavisam nesen, marta sākumā. Šogad iniciatīvas parakstītāju skaits sācis palielināties, izskanot plānam par vairākiem miljoniem eiro atjaunot Uzvaras parku.

Polis iepriekš atgādināja, ka Uzvaras piemineklis, kurš atrodas Uzvaras parkā, Pārdaugavā, tika atklāts 1985.gadā - laikā, kad Latvija tika nelikumīgi okupēta.

Iniciatīvas autors satraukts, ka viens no simboliem, kas latviešu tautai atgādina milzīgās ciešanas padomju okupācijas dēļ, vēl aizvien atrodas Latvijas sirdī, Rīgā, turklāt tas liels un grūti nepamanāms. "Mūsdienās Uzvaras piemineklis jau sen vairs nav atceres piemiņas vieta padomju veterāniem "atbrīvotājiem", bet gan pārvērsts par strikti politisku pasākumu 9.maijā, kurš tiek sponsorēts no Kremļa puses un veidots Krievijas interesēs, kurš īsteno Kremļa plaši izvērsto propagandu," uzskata Polis.

Tikmēr Latvijas Krievu savienības (LKS) līdere Tatjana Ždanoka sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabass.lv" martā sākusi parakstu vākšanu par pieminekļu cīnītājiem pret nacismu aizsardzību. Viens no šādiem pieminekļiem ir arī Rīgā esošais Uzvaras piemineklis. Līdz pirmdienas vakaram šo iniciatīvu parakstīja vairāk nekā 21 000 iedzīvotāju.

LKS aģentūru LETA informēja, ka Ždanoka šodien plkst.14 Saeimas sekretariātā iesniegs iniciatīvu "par pieminekļu cīnītājiem pret nacismu aizsardzību".

"Dokumentā pasvītrots, ka publiskajā telpā arvien skaļāk izskan aicinājumi nojaukt pieminekļus cīnītājiem pret nacismu. Šāda veida aicinājumi veicina sabiedrības šķelšanu un apdraud Eiropas vienprātību antinacisma godāšanā. Latvijai ir jābūt vienotai ar pārējo Eiropu un ar likumu jāgarantē pieminekļu nacisma apkarotājiem saglabāšana," iniciatīvu argumentē LKS.

"Iniciatīva par Uzvaras pieminekļa demontāžu, kuru šodien sāks izskatīt Saeimā, savāca nepieciešamos 10 000 parakstu pusotra gada laikā, bet mūsu iniciatīva, kas paredz šī pieminekļa aizsardzību, nepilnas nedēļas laikā savāca 20 000 balsu," palepojusies Ždanoka. "Es ticu, ka Latvijā ir pietiekami daudz vēso prātu, lai nepieļautu spriedzes sabiedrībā pieaugumu, ko izraisīs Uzvaras pieminekļa demontāža."

Uz augšu
Back