Dome atbalstījusi lēmumu par pilsētas statusa piešķiršanu Koknesei

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Kokneses novada domes deputāti vakar apstiprinājuši publiskās apspriešanas rezultātus par novada pilsētas statusa piešķiršanu Kokneses ciemam, informēja Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris (ZZS).

Pašvaldība savu lēmumu nosūtīs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM), lūdzot sagatavot likumprojektu par apdzīvotās vietas statusa maiņu. Likumprojektam ir jāgūst atbalsts Ministru kabinetā, lai Saeima varētu veikt attiecīgus grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kurā uzskaitītas visas republikas pilsētas, novadi un to administratīvā iedalījuma vienības.

"Ņemot vērā, ka valdība 2021.gadā plāno administratīvi teritoriālo reforma, un adreses mainīsies, tad vienlaikus arī Koknesei varētu piešķirt pilsētas statusu un izmaiņas reģistrēt Valsts zemes dienestā un nostiprināt Valsts adrešu reģistra informācijas sistēmā. Tādejādi Koknese Aizkraukles novadā iekļausies nevis kā ciems, bet pilsēta. Koknesiešiem, kuri šeit dzīvo vairākās paaudzēs, pilsētas statusa atgūšana ir ļoti būtisks lēmums," teica Vingris.

Jau ziņots, ka publiskajā apspriešanā noskaidrojies, ka par pilsētu Koknesi vēlas saukt 83% iedzīvotāju, bet šādu lēmumu neatbalsta 17% vietējo.

Domes vadītājs iepriekš apgalvoja, ka statusa maiņa nav saistīta ar plānoto administratīvi teritoriālo reformu, bet ar pašapziņu un lokālpatriotismu.

"Koknese ir bijusi Hanzas savienības pilsēta. Tagad arī piedalāmies projektā ar Hanzas pilsētām, un sanāk, ka Koknese ir Hanzas ciemats. Neesam zemāki par kaimiņiem - Pļaviņām, Aizkraukli, Jaunjelgavu -, kas ir pilsētas. Vienu brīdi Koknese pat bija Latvijas galvaspilsēta. Protams, tik lielu ambīciju mums nav, taču pilsētas statuss ir pašapziņas, lokālpatriotisma un tūrisma attīstības jautājums," skaidroja Vingris.

Tāpat jau vēstīts, ka Kokneses novadā noslēgusies publiskā apspriešana par novada pilsētas statusa noteikšanu Kokneses ciemam. Vietvara uzskata, ka, vērtējot pēc Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā noteiktajiem kritērijiem, Koknese atbilst pilsētas statusam, pašlaik ciematā ir vairāk nekā 2000 iedzīvotāju. Turklāt Koknese ir kultūras, tūrisma, sporta un komercdarbības centrs ar attīstītu inženierinfrastruktūru un ielu tīklu.

"Pilsētas statusam var būt liela ietekme uz koknesiešu pašidentitātes izjūtu, taču, lai sasniegtu pozitīvu ietekmi, pilsētas tēls ir mērķtiecīgi jāveido. Pilsētas statusam, visdrīzāk, būs pozitīva ilgtermiņa nozīme, veicinot apdzīvotās vietas reģionālo un starptautisko atpazīstamību, nākotnē mainoties pašvaldību administratīvajām robežām un citu izmaiņu kontekstā," uzskata pašvaldībā.

Uz augšu