T, 10.08.2022.

Lielbritānijas ministrs apstiprina Asanža izdošanu Savienotajām Valstīm

LETA/DPA
Lielbritānijas ministrs apstiprina Asanža izdošanu Savienotajām Valstīm
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Lielbritānijas iekšlietu ministrs Sadžids Džavids
Lielbritānijas iekšlietu ministrs Sadžids Džavids Foto: AFP/SCANPIX

Lielbritānijas iekšlietu ministrs Sadžids Džavids apstiprinājis tīmekļa projekta "WikiLeaks" dibinātāja Džūljena Asanža izdošanu Savienotajām Valstīm, ceturtdien paziņojis Džavids, piebilstot, ka tiesu ziņā būs izlemt nākamo soli.

Džavids raidorganizācijai BBC norādīja, ka Asanžs "taisnīgi atrodas aiz restēm".

Asanžam ASV ir izvirzītas 18 apsūdzības, un Vašingtona mēģina panākt viņa izdošanu par simtiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu nopludināšanu.

"Ir lūgums par izdošanu no ASV, kas rīt nonāks tiesās, bet vakar es parakstīju izdošanas lūgumu un apstiprināju to," paziņoja Džavids.

Gaidāms, ka Asanža advokāti apstrīdēs Džavida lēmumu, sākot garu apelācijas procesu Lielbritānijas tiesās.

Aprīlī Asanžam tika izvirzīta pirmā apsūdzība par to, ka viņš 2010.gadā slepus sadarbojies ar bijušo ASV armijas izlūkošanas analītiķi Čelsiju Meningu, lai uzlauztu paroles, kas bija izvietotas Aizsardzības ministrijas datoros.

Maijā Asanžam tika izvirzītas 17 jaunas apsūdzības par ASV Spiegošanas likuma pārkāpšanu, 2010.gadā iegūstot un publicējot slepenu informāciju. Jaunajās apsūdzībās teikts, ka Asanžs bijis Meningas līdzdalībnieks slepenu ASV nacionālās aizsardzības dokumentu nozagšanā un publicēšanā, pārdroši atmaskojot un apdraudot konfidenciālus ziņu avotus Tuvajos Austrumos un Ķīnā, kas šajos dokumentos bija nosaukti vārdā.

Starp šiem dokumentiem bija ASV Valsts departamenta ziņojumi par karadarbību Irākā un Afganistānā. Apsūdzības rakstā teikts, ka Asanžs ar savām darbībām "riskējis nodarīt nopietnu kaitējumu" Savienotajām Valstīm.

47 gadus vecais Asanžs pašlaik atrodas apcietinājumā Londonā pēc tam, kad Lielbritānijas policija viņu 11.aprīlī aizturēja un aizveda no Ekvadoras vēstniecības Londonā, kur viņš bija pavadījis septiņus gadus. Tas notika pēc tam, kad Ekvadoras prezidents Lenins Moreno atcēla Asanžam piešķirto diplomātisko aizsardzību.

Asanžs Londonā izcieš 50 nedēļu cietumsodu par atbrīvošanas nosacījumu pārkāpšanu 2012.gadā.

Zviedrijas prokuratūra 13.maijā atsāka izmeklēšanu pret Asanžu saistībā ar aizdomām par izvarošanu 2010.gadā.

Asanžs pašreiz atrodas cietuma slimnīcā. Ķīnas mākslinieks un aktīvists Ai Veivei, kurš otrdien apmeklēja Asanžu, sacīja, ka viņa veselības stāvoklis pasliktinās.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu