Jaunievēlētais Lietuvas prezidents NATO ģenerālsekretāram uzsver nopietnākas gaisa telpas aizsardzības nepieciešamību

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

FOTO: Reuters/ScanPix

Jaunievēlētais Lietuvas prezidents Gitans Nausēda, kas stāsies šai amatā 12.jūlijā, piektdien telefonsarunā ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu uzsvēris, ka Lietuvai būtu vajadzīgs lielāks gaisa telpas aizsardzības potenciāls.

"Mēs sacījām, ka gaisa telpas aizsardzība ir būtiska un mums tās vajadzētu vairāk," ziņu aģentūrai BNS pastāstījis Nausēdas preses pārstāvis Aistis Zabarausks.

Gaisa telpas aizsardzība ir viena no vājākajām vietām Baltijas valstu aizsardzībā. Lietuvai, Latvijai un Igaunijai nav savu iznīcinātāju, tādēļ NATO dalībvalstis pilda Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misiju. Baltijas valstis lūgušas, lai tā vajadzības gadījumā tiktu pārveidota par gaisa telpas aizsardzības misiju - tas nozīmētu, ka iznīcinātāji, kas piedalās misijā, krīzes gadījumā varētu pildīt kaujas uzdevumus.

Lietuvas Bruņotajiem spēkiem pašlaik ir tuva darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas, un tie iepērk vidēja darbības rādiusa sistēmas, bet Lietuva šobrīd nevar atļauties nopirkt tāla darbības rādiusa raķetes, kas spētu notriekt lidmašīnas vai ballistiskās raķetes.

Pēc Zabarauska teiktā, Nausēda ar NATO vadītāju pārrunājis arī citus alianses darba kārtības jautājumus - aizsardzības finansēšanu, NATO stiprināšanas stratēģiju, operācijas un misijas ārvalstīs, kā arī decembra sākumā paredzēto alianses samitu.

Stoltenbergs uzsvēris, ka ir svarīgi, lai Lietuva uzturētu savus aizsardzības izdevumus 2% līmenī no iekšzemes kopprodukta, savukārt Nausēda norādījis uz savaldīšanas politikas stiprināšanas nozīmi un runājis par Lietuvas kā alianses spēkus uzņemošās valsts saistībām.

Telefonsarunā apspriests arī NATO atbalsts austrumu partnervalstīm.

Kā jaunievēlētais Lietuvas prezidents pēc šīs sarunas rakstījis sociālajā tīklā "Facebook", NATO ģenerālsekretārs atzinis, ka Lietuva ir svarīga sabiedrotā, kuras attieksmi pret savām saistībām var uzskatīt par paraugu.

"Sacīju, ka mēs viens otru labi saprotam ne vien tādēļ, ka esam sabiedrotie, bet arī tādēļ, ka abi esam ekonomisti. Tas ir vēl viens kopsaucējs, kas palīdz labi saprasties," viņš piebildis.

Uz augšu