Pabriks: 1941.gada Litenes notikumi vairs nekad neatkārtosies

Saeimas deputāts Artis Pabriks piedalās svinīgajā ziedu nolikšanas ceremonijā pie Brīvības pieminekļa par godu Latvijas proklamēšanas 100.gadadienai.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

1941.gadā Litenē nogalinātajiem Latvijas karavīriem tika liegta iespēja pildīt savu pienākumu un cīnīties par Latvijas valsts nākotni, taču mūsdienu karavīri tam neļaus atkārtoties, pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Aizsardzības ministrijā informēja, ka šodien, pieminot 1941.gada 14.jūnija notikumus, kad vienlaikus ar civiliedzīvotāju masveida izsūtīšanu notika represijas arī pret Latvijas armijas karavīriem, Gulbenē un Litenē notika komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumi.

Pasākumos piedalījās Valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, kā arī regulāro spēku un Zemessardzes vienību komandieri, karavīri, zemessargi un jaunsargi.

Uzrunā Pabriks uzsvēra, ka viņš neredz vairs iespēju, ka kaut kad nākotnē mūsu karavīri, kuri ir gatavoti aizstāvēt Latvijas valsti, demokrātisko sistēmu un konstitūciju, savas ģimenes un paši sevi, kādreiz pieļautu situāciju, ka viņiem šī iespēja tiek liegta. "Litenes piemērs, lai arī ļoti sāpīgs, ir devis ļoti labu mācību, un tas nekad vairs neatkārtosies," pauda ministrs.

Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants uzsvēra, ka šodien Latvijas karavīri ir krietni stiprāki, Latvijā uzturas deviņu sabiedroto nāciju bruņotie spēki, kā arī tiek veidota sistēma, kas nodrošina drošību ne tikai Latvijā, bet gan arī citās vietās pasaulē.

"Tāpēc man šodien ziedu pušķī nav sēru ziedu, tajā ir pārliecības, apņemšanās un optimisma ziedi, lai cildinātu to devumu, ko veica karavīri, kas savas dzīvības atdeva par Latviju," sacīja Kalniņš.

Šodien aprit 78 gadi kopš traģiskajiem 1941.gada 14.jūnija notikumiem, kad vienlaikus ar civiliedzīvotāju masveida izsūtīšanu notika represijas arī pret Latvijas armijas karavīriem. 1941.gada 14.jūnijā Latvijas armijas Litenes un Ostroviešu nometnē, kas atradās aptuveni desmit kilometru attālumā no Litenes, apcietināja un uz Sibīriju deportēja vismaz 430 virsnieku. Vairāki no viņiem tika nošauti uz vietas.

Uz augšu