Nepāla liedz rīkot Dalailamas dzimšanas dienas svinības

Dalailama FOTO: Reuters/Scanpix

Nepālā svētdien atceltas iecerētās Tibetas budistu garīgā līdera Dalailamas dzimšanas dienas svinības, valdībai liedzot izsniegt atļauju pasākuma norisei, pavēstīja amatpersonas, ar šo lēmumu apliecinot kārtējo zīmi Ķīnas ietekmes pieaugumam Himalaju kaimiņvalstī.

Nepālā dzīvo aptuveni 20 000 trimdas tibetiešu, bet, pakļaujoties Pekinas spiedienam, pašreizējā Nepālas komunistu valdība pret viņu aktivitātēm ieņem arvien stingrāku nostāju.

"Atļauja netika snigta, jo var rasties problēmas mieram un drošībai," paziņoja Katmandu apgabala administrācijas priekšsēdētāja vietnieks Krišna Bahadurs Katuvals.

"Varētu arī būt tā, ka nekas nenotiek, bet mums ir jābūt piesardzīgiem pret iespējamām nepieņemamām aktivitātēm vai pat pašsadedzināšanos," viņš sacīja ziņu aģentūrai AFP.

Jau sestdien apvidos, kur mīt tibetiešu kopienas, bija vērojama pastiprināta drošības spēku klātbūtne, arī līdzās klosterim, kur bija ieplānota Dalailamas 84.dzimšanas dienas svinības.

"Tika veikti lieli sagatavošanās darbi, bet galu galā mēs nesaņēmām atļauju. Valdība kļūst arvien bargāka. Ko mēs varam darīt," sacīja organizācijas komitejas pārstāvis.

Ģimenes garīgā līdera dzimšanas dienu atzīmēs privāti mājās, viņš piebilda.

Tūkstošiem tibetiešu bēgļi ieradās pāri robežai Nepālā pēc 1959.gada 10.marta savelšanās pret Ķīnas varu. Arī Dalailama bija spiests doties trimdā.

Nepāla savulaik tika uzskatīta par droša patvēruma vietu tibetiešiem, bet policijas represiju dēļ kopiena zaudējusi drosmi rīkot protestus un izvērst savas aktivitātes. Nepāla arī vairākkārt uzsvērusi, ka tā atzīst vienas Ķīnas politiku.

Ķīna ir viens no nozīmīgākajiem Nepālas ekonomikas partneriem un aizvadītajā fiskālajā gadā hidroelektroenerģijas, ceļu un citos infrastruktūras projektos investēja teju 60 miljonus dolāru.

Uz augšu
Back