T, 10.08.2022.

Labējo ekstrēmistu uzbrukumu pavairošanās pārsteigusi ASV dienestus nesagatavotus

TVNET/LETA/AFP
Labējo ekstrēmistu uzbrukumu pavairošanās pārsteigusi ASV dienestus nesagatavotus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Foto: AFP/SCANPIX

ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) cīņai pret pašmāju terorismu rada šķēršļus vārda brīvība un tas, ka uzbrukumus mēdz sarīkot teroristi-vientuļnieki, konstatēts domnīcas "New America" pētījumā. Labējo ekstrēmistu uzbrukumu skaita pieaugums ASV ir pārsteidzis likuma sargus nesagatavotus un novedis pie aicinājumiem pieņemt jaunus skarbus likumus pret "pašmāju terorismu".

Tomēr šādu uzbrucēju tendence darboties vieniem, neizmantojot nekādus atbalsta tīklus, kā arī prezidenta Donalda Trampa administrācijas vilcināšanās vērsties pret ekstrēmistu kustību, kuru daudzi identificē ar pašu prezidentu, turpina radīt šķēršļus šādu uzbrukumu novēršanai, uzskata šīs domnīcas eksperti.

Saskaņā ar "New America" datiem, kopš 2001.gada 11.septembrī sarīkotajiem "Al Qaeda" uzbrukumiem galēji labējo ekstrēmistu uzbrukumos ASV nogalināto skaits ir pārsniedzis islāma džihādistu uzbrukumu upuru skaitu – 109 pret 104.

FIB, kas ilgu laiku uzskatīja neonacistus, baltos rasistus un antisemītus par sekundāru draudu, tagad ir pastiprinājis šādu grupējumu novērošanu.

Tas tomēr nenovērsa apšaudi Teksasas štata Elpaso pilsētā, kur 21 gadu vecs vietējais iedzīvotājs, kas bija rakstījis par imigrantu "invāziju" ASV no Meksikas, 3.augustā nošāva 22 cilvēkus, no kuriem daudzi bija latīņamerikāņi.

Tas nenovērsa arī 11 ebreju noslepkavošanu Pitsburgas sinagogā, ko pērnā gada oktobrī īstenoja 26 gadus vecs antisemītisks kravasmašīnas šoferis.

Foto: AFP/SCANPIX

Kritiķi uzskata, ka Tramps, kurš pats tiek vainots rasisma uzkurināšanā, nav paudis stingru atbalstu kampaņai pret labējo ekstrēmismu.

ASV pretterorisma izmeklētāji kopš 2001.gada 11.septembra teroraktiem bija pievērsuši uzmanību galvenokārt džihādistu grupējumiem.

Pieaugot ar islāma ekstrēmismu nesaistītu bruņotu uzbrukumu skaitam, FIB direktors Kristofers Rejs jūlijā uzsvēra, ka FIB tagad velta būtiskus resursus cīņai pret pašmāju terorisma draudiem.

Viņš sacīja, ka pašlaik notiek 850 "pašmāju terorisma" izmeklēšanas un ka šogad apmēram 100 cilvēku ir aizturēti saistībā ar politisku ekstrēmismu.

Gūt sekmes šajā cīņā tomēr traucē gan ASV likumi, gan uzbrucēju un viņu ideoloģijas raksturs. Neviens no uzbrucējiem pēdējās masu apšaudēs nebija iepriekš nonācis FIB redzeslokā.

Tā kā ASV pastāv atklāta šaujamieroču tirdzniecība, potenciāls uzbrucējs var viegli tos iegādāties, nepiesaistot uzmanību.

FIB darbību ierobežo arī ASV konstitūcija, kas garantē vārda brīvību un neļauj veikt nepamatotas kratīšanas.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu