Jau no nākamā gada būtiski varētu pieaugt sodi par smēķēšanu neatļautās vietās

Sieviete smēķē Vērmanes dārzā.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Veselības ministrija rosina būtiski paaugstināt sodu par smēķēšanu neatļautās vietās. Plānots, ka pašreizējo 15 eiro vietā pīpmaņiem būs jāmaksā 100 eiro un ka likuma grozījumi varētu stāties spēkā līdz ar nākamā gada sākumu, vēsta "Panorāma".

Pašlaik likumā noteiktas aptuveni 20 vietas, kurās smēķēt ir aizliegts: nedrīkst smēķēt skolu teritorijās, bērna vai grūtnieces klātbūtnē, sabiedriskā transporta pieturās un uz peroniem, dzīvojamo māju kāpņu telpās, parkos, skvēros un peldvietās, kā arī jebkurā citā publiskā vietā, ja kādam pret to ir iebildumi.

2018. gadā policisti par smēķēšanas ierobežojumu pārkāpšanu izrakstījuši teju 1700 sodu. 

"Mūsuprāt, tas [15 eiro] ir mazs sods un nav efektīvs. Ir arī daudz gadījumu, kad šie sodi tiek piemēroti atkārtoti," stāstīja VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Ministrija cer, ka sodu palielināšana no cigarešu dūmiem pasargās tos, kas nesmēķē.

"Sods ir smēķētājam, lai viņu disciplinētu, ka nedrīkst smēķēt bērna klātbūtnē, kas ir atzīta par fizisku vardarbību, ka nedrīkst smēķēt kāpņutelpās, pie ieejas dažādās publiskās vietās. Sods ir domāts smēķētājam, lai ierobežotu viņu, lai viņš nesmēķētu visur, kur viņam ienāk prātā, un pasargātu to sabiedrības daļu, kas ir nesmēķētāji un kas mūsu sabiedrībā tomēr ir vairumā," stāstīja Līviņa.

Ja viss ritēs bez aizķeršanās, tad sodi par smēķēšanu neatļautās vietās tiks ieviesti no 1. janvāra. 2020. gadā spēkā stāsies arī citi likumdevēju centieni ierobežot smēķēšanas izplatību: no 20. maija tiks aizliegtas cigaretes ar dažādām piegaršām, savukārt no nākamā gada 1. oktobra cigaretes veikalos nebūs redzamas un tās varēs iegādāties tikai pēc cenu lapas.

Uz augšu