Sv, 4.06.2023.

Dizaineres padomi – kā iekārtot istabu pirmklasniekam

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Unsplash

Salīdzinot ar citām telpām mājās, bērnistabas iekārtojumam pārmaiņas nepieciešamas visbiežāk – bērni aug un viņu dzīves telpai jāmainās līdzi. Viens no svarīgākajiem pagrieziena punktiem ir skolas gaitu sākšana, kad pirmklasnieka istaba jāpārveido, iekļaujot tajā arī vietu mācībām. IKEA dizainere Baiba Freija sniedz padomus, kā sagatavot istabu bērniem, kas sāk mācības pirmajā klasē.

“Mācību sākšana ir aizraujošs laiks gan bērnam, gan vecākiem, taču šis jaunais sākums nāk arī ar pārmaiņām un lielākām vai mazākām raizēm. Bērna dzīvē sākas jauns posms, un vecākiem ir jāparūpējas par viņa sagatavošanu tam. Jaunās mācību zonas iekārtošana ir tikai viens, taču ļoti svarīgs solis. Es iesaku izvēlēties jaunās mēbeles un piederumus kopā ar topošo skolēnu – tad viņam jaunajā mācību zonā būs prieks uzturēties,” skaidro Baiba Freija.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Gan izvēlēties īsto mācību galdu, gan atrast tam labāko novietojumu istabā var būt īsts izaicinājums pirmklasnieka vecākiem. Dizainere atklāj, ka viena no biežākajām kļūdām ir pārāk augsta galda izvēlēšanās: “Bērni aug ātri, un vecāki nevēlas katru gadu pirkt jaunu galdu, kas atbilst bērna augumam. Tāpēc es iesaku izvēlēties galdu ar maināmu augstumu – tad varēsiet pielāgot to bērna garumam.”

Dizainere uzsver, ka, protams, katrs bērns ir citāds, taču aptuvenajam pirmklasnieka galda augstumam būtu jābūt 70-75 cm, bet krēsla sēžamās daļas augstumam – 40-45 cm.

Standarta ergonomikas pamatprincipi nosaka, ka pie galda būtu jāsēž ar pēdām pie zemes un ceļiem 90 grādu leņķī.

Runājot par mācību galda novietojumu, Baiba Freija iesaka to likt pie loga, ja istabas iekārtojums to atļauj, – tā maksimāli tiks izmantota dienas gaisma. Tāpat viņa norāda, ka galdam būtu jāatrodas klusā un mierīgā vietā, kur nav pārāk daudz traucēkļu un bērns var koncentrēties mācībām.

Mēbeles, ko var pielāgot bērna augumam, ir ļoti ilgtspējīga izvēle – tas ļauj ietaupīt naudu un resursus, nepērkot jaunas mēbeles ik pēc pāris gadiem, kad iepriekšējās kļuvušas par mazu. Dizainere iesaka izvēlēties ne tikai pielāgojamu galdu, bet arī gultu, plauktu sistēmu, krēslu un citas mēbeles: “Mūsdienās ir pieejami neskaitāmi funkcionāli risinājumi. Piemēram, ir redeļu gultiņas, ko var pārveidot par gultu, noņemot vienu no redeļu malām, un pat paplašināt līdz divu metru garumam, vai galdi, ko var kombinēt ar citiem galdiem vai atvilktņu skapīšiem, lai paplašinātu darba platību. Modulārās plauktu sistēmas ļauj pievienot daļas, kad jūtat nepieciešamību pēc papildu vietas mantu glabāšanai.”

Sākot skolas gaitas, mantu bērna istabā kļūs vēl vairāk – ne vien rotaļlietas, bet arī grāmatas un burtnīcas, kancelejas preces, piederumi radošiem darbiem.

“Ieviesiet atsevišķu atvilktņu skapīti uz riteņiem, lai tur glabātu visus mācību materiālus vienuviet.

Skapīti bērns varēs novietot zem darba galda vai viegli pārvietot uz citu istabas daļu, ja nepieciešams. Ja mācību galds ir novietots pie sienas, tad noderīgi būs plaukti virs galda vai speciāli sienas organizatori, kur salikt mācībām nepieciešamās lietas un sīkumus,” saka dizainere.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Atcerieties, ka pirmklasnieks joprojām gribēs spēlēties ar savām rotaļlietām.

“Grīda, kas klāta ar spēļu klucīšiem, ir katra vecāka murgs, nemaz nerunājot par nejaušu uzkāpšanu kādai rotaļlietai,”

smejas dizainere. Lai motivētu bērnu salikt klucīšus un citas rotaļlietas savās vietās pēc spēlēšanās, viņa iesaka uzstādīt plauktus ar vairākām atvilktnēm, piemēram, plauktu ar dažādu krāsu atvilktnēm-kastēm. Ierosiniet bērnam sašķirot atvilktnēs rotaļlietas pa krāsām vai veidiem – tas padarīs mantu kārtošanu interesantāku un līdzīgu spēlei.

Pirmklasnieks joprojām ir bērns, kas grib spēlēties un būt nebēdnīgs, tāpēc dizainere atgādina, ka nedrīkst aizmirst par drošību – salieciet un uzstādiet mēbeles tieši tā, kā norādīts instrukcijā, kārtīgi piestipriniet visus skapjus un augstākas kumodes pie sienas, kā arī apdomājiet citus riskus bērnistabā.

“Ja jūsu pirmklasniekam ir jaunāks brālis vai māsa, atcerieties, ka viņu ļoti interesēs jaunās lietas, kas uzradušās mājās.

Tāpēc ir svarīgi pārbaudīt, vai mēbelēm nav asu stūru, uzlikt zemākajām atvilktnēm un skapju durvīm drošības fiksatorus un izvērtēt citus riskus mazajam,” saka B. Freija.

Foto: Ikea/Publicitātes foto

Svarīgs aspekts ir mācību zonas apgaismošana - ļoti svarīga loma ir dabīgajai gaismai, taču jāparūpējas arī par labu galda lampu, ko izmantot tumšākās dienās.

Izvēloties mācību galda apgaismojumu, dizainere iesaka dot priekšroku LED lampām – tās ir ne vien energoefektīvas, bet arī nesakarst un nav tik trauslas kā parastās spuldzītes.

Ja jūsu pirmklasnieks dala istabu ar vienu vai vairākiem brāļiem vai māsām, ir svarīgi padomāt par risinājumiem, kā radīt stūrīti, kur bērns varētu pabūt viens – bez traucēkļiem lasīt un mācīties vai vienkārši pavadīt laiku vienatnē.

“Patiesībā ir ļoti vienkārši radīt kādu interesantu un radošu risinājumu, lai palīdzētu bērnam iekārtot viņa paša mazo nostūrīti.

Piemēram, vecākais bērns var uzbūvēt gultā būdiņu no segām vai spilvenu cietoksni. Tikmēr mazākajiem bērniem jūs varat iekārtot rotaļu stūrīti ar interesantu mantu glabāšanas risinājumu – plauktu sistēmu uz riteņiem, kur salikt rotaļlietas un vienlaikus izmantot to kā istabas sadalītāju, kad nepieciešams. Tikai pārliecinieties, ka plaukti ir mazajam aizsniedzamā augstumā, lai viņš varētu pats piekļūt savām mantām, netraucējot vecāko brāli vai māsu,” iesaka B. Freija.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu