Šodien Baltijas ceļa gadadiena. Bet kas notika tieši divus gadus vēlāk?

TVNET Auto
Šodien Baltijas ceļa gadadiena. Bet kas notika tieši divus gadus vēlāk?
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Akcija Liesmojošais Baltijas ceļš Iecavas apkaimē
Akcija Liesmojošais Baltijas ceļš Iecavas apkaimē Foto: Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs

Šodien visas trīs Baltijas valstis atzīmē sadošanos rokās tieši pirms 30 gadiem, tā veidojot Baltijas ceļu no Viļņas līdz Tallinai caur Rīgu. 1991.gada 23.augustā visu trīs Baltijas valstu mērogā norisinājās akcija Liesmojošais Baltijas ceļš, lai atgādinātu par traģiskajiem notikumiem tā paša gada janvārī un ar ugunskuriem simboliski brīdinātu par draudiem no austrumiem.

Laikraksts Latvijas jaunatne 1991.gada 21.augustā publicēja Latvijas Tautas frontes Koordinācijas centra vadītājas Drosmas Blagoveščenskas rakstu "Liesmojošais Baltijas ceļš", kas tagad atrodams interneta vietnē Barikadopedia.lv:

"Pirms diviem gadiem Baltiju, PSRS un arī visu pasauli satricināja mūsu vienotība, mūsu ilgas pēc neatkarības, ko izteica ļaužu ķēde no Viļņas cauri Latvijai līdz Tallinai. To redzēja un par to dzirdēja pasaule. Toreiz mēs klusējot, rokās sadevušies, tai paudām, ka 1939. gada 23. augustā noslēgtais velnišķīgais Molotova-Ribentropa pakts ir atņēmis Baltijas tautām zemi, brīvību un daudzu tūkstošu dzīvības. Tā bija sēru diena.

Divu gadu laikā Baltija apvienojās. Mums, Latvijas tautai, ir 1990. gada 4. maijs un Neatkarības deklarācija — solis uz pilnīgu neatkarību. Mums ir sava Augstākā Padome, Ministru Padome. Taču priekšā vēl garš ceļš ejams līdz pilnīgi brīvai Latvijai.

Ar uguni kopš mūsu tēvutēvu laikiem brīdināja par draudošajam briesmām, lika būt tautai modrai. Tāpēc šogad 23. augustā mūsu Baltijas ceļā brīdināsim Latviju, Baltiju, Eiropu un visu pasauli, ka noziedzīgais pakts nav aizmirsts.

Pirmais ugunskurs iedegsies Viļņā pulksten 20 pie televīzijas torņa, kur izdzēstas daudzas lietuviešu dzīvības. Pēc tam tie iedegsies visā Lietuvā. Pulksten 20.15 uzliesmos ugunskuri Latvijā un 20.30 — Igaunijā.

Latvijā «Liesmojošais Baltijas ceļš» būs Bauskas un Rīgas rajonu, Rīgas pilsētas, Cēsu un Valmieras rajonu LTF nodaļu pārziņā. Ar Bauskas nodaļu «Baltijas ceļā» kopā būs Jelgavas, Dobeles, Liepājas rajona un pilsētas, Ventspils, Saldus un Kuldīgas rajonu nodaļas. Rīgas rajona nodaļa savā ceļa posmā būs kopā ar Jūrmalas, Talsu un Tukuma nodaļām, par lielu ceļa posmu atbildēs VEF Tautas frontes nodaļa.

Cēsu rajonā «Liesmojošajā Baltijas ceļā» pulcēsies Ogres, Aizkraukles, Jēkabpils, Daugavpils, Krāslavas un Preiļu rajona nodaļas. Valmierieši, tāpat kā 1989. gadā, būs kopā ar Strenču, Smiltenes, Valkas, Limbažu, Alūksnes, Balvu, Rēzeknes, Ludzas, Gulbenes un Madonas rajonu ļaudīm.

Ugunskuru vietas ik pa puskilometram tiks atzīmētas uz ceļa apmales, norokot velēnas un ievērojot ugunsdrošības noteikumus. Akcijas laikā par ikvienu ceļa posmu atbildīga būs attiecīgā rajona nodaļa. Pēc ugunskuru izdegšanas ceļa apmales tiks sakoptas, novācot izdegas un atliekot atpakaļ velēnas.

P. S.Sekojiet notikumiem un tiem informācijas avotiem, kas vēl darbojas."

Nākamajā dienā pēc akcijas laikrakstā Latvijas jaunatne bija vairāku žurnālistu atskats uz iepriekš notikušo un valstī novērotās reakcijas vērtējums. Arī tas līdz ar citiem saistītiem rakstiem atrodams Barikadopedia.lv.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu