FOTO: Harijs Grundmanis, speciāli TVNET

Dažādu motīvu vadīti, cilvēki pieļauj kļūdas. Dažus no viņiem šīs kļūdainās izvēles noved līdz apsūdzēto solam un vēlāk – līdz cietuma kamerai. Pastāv uzskats, ka šajā brīdī cilvēks pārstāj būt sabiedrības daļa. Bet tā nav. Sadarbībā ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi (IeVP) portāls TVNET uzsāk projektu “Neredzamais cietumā”. Tuvākajos mēnešos mēs “pavērsim priekškaru” starp sabiedrību un cietumu, ļaujot katram ielūkoties dzīvē otrpus žogam. Turpmāk katru nedēļu TVNET publicēs rakstus par dažādiem cietuma dzīves aspektiem kā arī intervijas ar visbīstamākajiem noziedzniekiem - uz mūžu notiesātajiem.

Latvijā darbojas deviņas ieslodzījuma vietas, kurās šobrīd, saskaņā ar pēdējiem IeVP datiem, atrodas 3417 ieslodzītie. Dažiem no viņiem cietums varētu būt dzīves galapunkts. Viens no projekta “Neredzamais cietumā” galvenajiem uzdevumiem ir uzzināt, kas šos cilvēkus ir novedis līdz cietumam, īpašu uzmanību veltot uz mūžu notiesātajiem.

Skaties video:

“Persona aiz restēm”

Bija skaudrs rīts. Aldis bija dzēris vismaz trīs dienas pēc kārtas. Alkohola reibumu kliedēja vai pastiprināja narkotiskās vielas. Tas rīts Aldim bija miglā tīts. Tomēr viņš devās uz darbu, kur tā brīža kolēģi Aldi jau sagaidīja ar pilnām pudelēm. Darba pienākumu pildīšana mijās ar kārtējo iedzeršanu.

Pēc darba Aldis devās mājup, bet netālu no mājām pamanīja mazu, skaistu meitenīti un uzrunāja viņu: «Man kaķītis pazudis kāpņu telpā, vai palīdzēsi to sameklēt?» Meitenīte piekrita.

Viņas dzīve aprāvās deviņu gadu vecumā, tieši tajā dienā. Bet Alda dzīve turpinās uz mūžu notiesāto kamerā.

Interviju ar Aldi skaties portālā TVNET jau rīt!

Aldis Zvirbulis.

FOTO: Mārtiņš Otto, TVNET

Vīrietis ir tikai viens no 73 uz mūžu notiesātajiem Latvijā. Katrs no viņiem, kā jebkurš cilvēks, ir personība, sociālās vides un sociālās mijiedarbības produkts.

Interviju sērijā “Neredzamais cietumā” TVNET piedāvā uz mūžu notiesātā personības dekonstrukciju, sīki izpētot viņa dzīvi, sākot no bērnības, un beidzot ar nozieguma izdarīšanas brīdi. Interviju laikā mēģināts identificēt tos mirkļus un apstākļus, kuru iespaidā cilvēks pastrādāja noziegumu.

Šī projekta mērķis nav nevienu notiesāto attaisnot vai aizstāvēt.

FOTO: Mārtiņš Otto, TVNET

Resocializācija

Brīvības atņemšanas soda mērķis jau sen nav aukstasinīga sabiedrības vai varas atriebība par pastrādāto noziegumu. Tas ir veids, kā valsts māca likumpārkāpējam izprast dzīvi un neatgriezties pie atkārtotiem noziegumiem.

Saskaņā ar Latvijas sodu izpildes kodeksa 61.1. pantu, «Ar brīvības atņemšanu notiesāto resocializācijas process ir sociālās uzvedības korekcijas un sociālās rehabilitācijas pasākumu kopums, kura mērķis ir veicināt notiesātā tiesisku uzvedību un veidot viņam sociāli pozitīvu vērtību izpratni.» 

Līdz ar to projektā “Neredzamais cietumā” tiek pētīta arī ieslodzīto resocializācija. Konkrēti apskatīti šādi jautājumi: resocializācijas speciālistu skaits, finansējuma pietiekamība, resocializācijas pasākumu skaita pietiekamība kā arī atbilstošas sociālās uzvedības koriģēšanas programmas.

Par šo un daudz ko citu jau tuvākajās dienās lasiet portālā TVNET.

Mūsu komanda

Producents – Kārlis Arājs. Intervētāji - Viktorija Puškele, Kārlis Arājs, Iļja Kozins. Operatori - Artūrs Krūmiņš. Montāžas operators – Viktors Devjatovs. Fotogrāfs - Jānis Škapars.

 Galerija: Brasas cietums četrus mēnešus pēc tā slēgšanas

Galerija: Tieslietu ministrs Jānis Bordāns iepazīstas ar situāciju Daugavgrīvas cietumā