Eiropā aug pieprasījums pēc "mākoņiem"

FOTO: Publicitātes foto

Pēc "Eurostat" datiem 2018. gadā tikai 15% no Latvijas uzņēmumiem lietoja mākoņpakalpojumus. Vidēji Eiropā šis rādītājs ir 26%. Baltijas valstīs vislabākā situācija ir Igaunijā, kur 34% uzņēmēju glabā datus mākoņos, Lietuvā – 23%. Savukārt absolūts līderis Eiropā ir Somija ar 65%.

Kāpēc Eiropas uzņēmēji arvien biežāk izvēlas glabāt datus mākonī? Tam ir vismaz trīs skaidrojumi.

"Pirmkārt, elastība. Tas nozīmē, ka uzņēmums var izmantot tik daudz resursu, cik konkrētajā laikā ir nepieciešams, kā arī maksāt tikai par patērēto," stāsta "Tet" datu centru biznesa attīstības vadītājs Māris Sperga.

"Piemēram, attīstot jaunus produktus, uzņēmums var stundas laikā izveidot nepieciešamo IT infrastruktūru mākonī un par to norēķināties atbilstoši izmantotajam laikam - stundām, dienām vai mēnešiem. Nav jāpērk IT iekārtas, bet tikai pakalpojumi uz konkrētu laika periodu."

Otrais skaidrojums ir mākoņpakalpojumu augstie pieejamības rādītāji - 99.9%. "Mākoņu platformām ir augsts rezervācijas līmenis gan IT jaudu, gan interneta kanālu līmenī. Tas ir īpaši svarīgi uzņēmumiem, kas nevar atļauties stundām garas dīkstāves, viņu bizness ir saistīts ar e-komerciju, un tam ir jābūt pieejamam 24 stundas diennaktī," saka Sperga. "Diez vai klients uzticēsies pakalpojuma sniedzējam vai produkta pārdevējam, kas ik pa laikam nav pieejams, piemēram, e-veikals vai finanšu serviss. Tas ne tikai rada neērtības klientam vai lietotājam, bet arī izraisa jautājumus par uzticamību."

Te mēs nonākam līdz trešajam argumentam – drošībai. Daudziem Latvijas uzņēmumiem joprojām ir stereotipi par to, ka drošāk ir glabāt datus "pie sevis", nevis mākonī. Savukārt tieši mākonis var garantēt augstāko gan fizisko, gan IT drošības līmeni. "Mākoņpakalpojumu platformas ir izvietotas datu centros, kuros ir nodrošināts gan fiziskais, gan tehnoloģiskais drošības līmenis. Tās bieži vien ir aizsargātas arī no DDoS uzbrukumiem un uzraudzītas 24/7 režīmā. Šādu drošības līmeni ir grūti panākt pašam uzņēmumam, jo tas prasa lielas investīcijas," precizē "Tet" pārstāvis.

Konkurence biznesā saasinās gan Latvijā, gan eksporta tirgos, tāpēc uzņēmējiem aktīvi jāstrādā pie konkurētspējas uzlabošanas. "Pēdējo divu gadu laikā mēs novērojam, ka Latvijas uzņēmumu skaits, kas pārceļ savu IT infrastruktūru uz mākoni, aug vidēji par 15%, un šī tendence būs ievērojami straujāka 2020-2021. gadā, pieaugot par 20-25%," saka Sperga.

Ņemot vērā šīs tendences, "Tet" 2020. gada janvārī laidīs tirgū savu jauno mākoņpakalpojumu platformu "TetCloud", kurai, salīdzinot ar iepriekšējo platformu, būs pieejami daudz jaudīgāki IT resursi un plašāks pakalpojumu klāsts.

Vairāk par mākoņpakalpojumiem varēs uzzināt 8. Baltijas biznesa tehnoloģiju izstādē un konferencē “RIGA COMM”. Izstāde un konferences “RIGA COMM 2019” norisināsies Starptautisko izstāžu centrā Ķīpsalā 10. un 11. oktobrī.

Uz augšu