Fizioterapeits par mūsdienu bērniem: fiziskā veselība ir neapskaužami bēdīgā situācijā. Ieklausies savā bērnā!

FOTO: Publicitātes foto

Pilnvērtīga bērna attīstība nav iedomājam bez fiziskām aktivitātēm, bet tikai atbilstošs to daudzums un kvalitāte var dot vēlamo rezultātu. Sertificēts fizioterapeits Raivis Aršauskis raksturo šī brīža bērnu fizisko attīstību un sporta nodarbību ietekmi uz to.

Kāda mūsdienās ir bērnu fiziskā veselība?

Bērnu fiziskā veselība šobrīd ir neapskaužami bēdīgā situācijā. Taču ir jāsaprot, ka šis ir cits gadsimts, tie ir pavisam citi bērni. Šobrīd nevaram bērniem uzspiest tās aktivitātes, kuras bija aktuālas pirms 15 gadiem. Katrā laikā ir bijuši gan kustīgi, gan mazkustīgi bērni, un tas ir normāli.

Šodienas bērniem ir citas prioritātes, tāpēc nevar uzspiest nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

Kā esmu novērojis, bērns var trenēties piecos sporta veidos un var rasties iespaids, ka fiziskā forma ir izkopta, taču tajā pašā laikā nevar apgalvot, ka tas, kurš netrenējas, būs nevesels vai ar problēmām. Bieži vien sastopos ar tādiem bērniem, kuriem labāk ievērot sporta aktivitāšu minimumu, jo iespējams traumu risks. Fiziskās aktivitātes mērāmas pēc dzīvesveida, nevis pēc tā, kā esam pieņēmuši - redz, kādi mazkustīgi, sēž pie datoriem! Fiziskās aktivitātes tomēr jāpielāgo šodienas dzīvesveidam un nav vērts atskatīties uz to, kā bija kādreiz.

Vai ir novērojamas kādas konkrētas tendences saistībā ar bērnu fizisko attīstību?

Tas, kas šobrīd šķiet svarīgi, ir kvalitatīvs sporta veids, izglītoti skolotāji un treneri. Lai iedvesmotu, motivētu, lai radītu interesi par sporta aktivitātēm, pie tā ir ļoti jāpiestrādā. Lai nekavētu bērna attīstību, nepieciešamas zināšanas par to. Lielākoties, domājot par konkrētiem sporta veidiem, tiek ņemti vērā tikai vecāku lēmumi. Bieži vien vecāki pieņem nepopulārus lēmumus attiecībā pret bērniem.

Tie piepilda bērna ikdienu, taču ne sapni.

Bieži vien vecāki padara sportu par bērna ikdienu tāpēc, lai bērns netraucētu vecāku darba dzīvei. Pārlieku liela noslogotība traucē bērnam izdzīvot pašam savas ikdienas, bērnības lietas. Saspringts ikdienas grafiks traucē normālai bērna attīstībai, jo bērnam ir jābūt vienlīdz noslogotam, kā garlaikotam, bezrūpīgam.

Kādi ir galvenie ieteikumi vecākiem saistībā ar bērnu fizisko veselību?

Galvenais noteikums - regulāri ieklausīties bērnā par viņa problēmām. Tas ir pats būtiskākais. Ja bērnam sāp, meklējiet palīdzību. Ļoti svarīgi, ka tiek sekots līdzi kā bērna attīstībai, tā fiziskajai labsajūtai. Ir rūpīgi jāseko līdzi bērna noslogojumam, bērns nedrīkst būt fiziski pārslogots. Vērts padomāt, vai ir labi, ja bērns jau piecu gadu vecumā septiņos no rīta atrodas hokeja laukumā - vai tādējādi netiek traucēta dabīga bērna attīstība.

Svarīgi atcerēties, ka bērns aug guļot. Jābūt regulārām atpūtas pauzēm, pareizam uzturam. Ja starp sportu un skolu nav pauzes, ir liels risks iegūt traumu. Tā var būt viena no pazīmēm, ka notiek režīma pārkāpums, un tas ir slikti.

Ir nogurums, stress - nevis galvā, bet muskuļos.

Pārlieku liela fiziskā slodze rada muskuļu un kaulu stresu, tāpēc viens no būtiskākajiem noteikumiem ir pareizi sakārtot režīmu attiecībā pret jebkuru fizisku slodzi. Laikā, kad bērns aug, ir svarīgi izstrādāt tādu fizisko slodžu režīmu, kas ļauj bērnam attīstīties un augt dabiski.

Kādi ir galvenie iemesli, kas mudina vecākus bērnus tik ļoti fiziski noslogot?

Bieži vien vecāki vēlas, lai bērns izpilda viņu sastādīto aktivitāšu plānu, tādējādi neļaujot nodarboties ar muļķībām. Ļoti daudz sastopos ar vecākiem, kuri neizprot savu bērnu. Neieklausās savā bērnā un neapzinās, cik ļoti to noslogo, tādējādi traucējot tā veselīgai attīstībai.

Sports ir kļuvis par vietu, kur bērnu nodarbināt, lai tas netraucē vecākiem. Ir vērts atcerēties, ka bērna attīstība ir ļoti būtiska, ir jāparedz laiks, kad bērns var atpūsties, apciemot vecmāmiņu, veidot attiecības ar draugiem. Ja bērns visu vasaru ir noslogots sporta nometnēs, kad viņam būs iespēja atpūsties? Jāatceras, ka šī brīža lēmumi var atsaukties uz nākotni.

Kāds fizisko aktivitāšu apjoms ir dēvējams par veselīgu?

Ir būtiski jau no pirmās bērna sastapšanās ar fiziskām aktivitātēm, viņu arī izglītot. Ir jāpaskaidro bērnam, ko viņš dara, kas ietilpst attiecīgajā sporta veidā. Bērnam jāsaprot fizisko aktivitāšu ietekme uz viņa organismu.

Bez fiziskām aktivitātēm, svarīgas ir arī zināšanas par tām.

Bērns ir jāizglīto, turklāt tas jādara gudri, lai bērns prot trenēties, jo tas tiešā mērā ietekmē bērna fizisko attīstību. Arī trenerim ir jābūt pietiekami izglītotam un jākontrolē, vai bērni iesildās, atsildās, vai izpilda treniņa plānu. Svarīgi, ka fizisko aktivitāšu plāns ir pakāpenisks, jāņem vērā, ka bērns trenējas vispārīgi - tikai augot lielākam, fiziskās aktivitātes kļūst mazliet specifiskākas.

Nav pieļaujams, ka puikam septiņu gadu vecumā treneris uz dēlīša zīmē uzbrukuma plānu. To reizēm pat profesionāli sportisti nesaprot. Kāpēc lai to saprastu bērns?

Cik garām būtu jābūt sporta nodarbībām, kuras paredzētas bērniem?

Ir labi, ja bērnam ir iespēja trenēties dažādos sporta veidos, lai attīstītos visas muskuļu grupas. Fizisko aktivitāšu ilgumam jābūt atbilstošam bērna vecumam. Jo vecāks bērns, jo ilgāku laiku tas var aizvadīt treniņos. Jābūt pakāpeniskumam. 40 minūtes ir sporta nodarbību optimālais garums. Nevar uzreiz iet skriet maratonu, nepieciešama gatavošanās tam. Tāpēc fiziskajām aktivitātēm jābūt pakāpeniskām, ņemot vērā bērna uzmanības noturību un vecumu.

Vai jāsatraucas, ja bērns atsakās no fiziskām aktivitātēm?

Tam, ka bērns atsakās no fiziskām aktivitātēm, var būt daudz iemeslu. Iespējams, ka bērns nevēlas trenēties, jo viņam ir citas aktivitātes, kurās viņš var sevi attīstīt. Ja bērns ir labs pianists, nav nepieciešams viņam likt sportot. Svarīgi, ka ģimene kopīgi ar bērnu pieņem lēmumu par to, kādas fiziskās aktivitātes varētu bērnu interesēt, kādas ne. Nevajadzētu bērnu piespiest darīt to, ko tas nevēlas. Fiziski aktīvs bērns ir jebkurā gadījumā, pat ja netiek vests uz specifiskām sporta nodarbībām.

1. novembrī Cēsīs, Vidzemes koncertzālē "Cēsis" norisināsies pirmā mammu un tētu konference "Vecāku revolūcija", kurā dažādu jomu speciālisti un Latvijas ģimenes caur praktiskiem un personiskiem stāstiem dalīsies savā pieredzē par izaicinājumiem ģimenē un tās mijiedarbību ar apkārtējo pasauli. Seminārā piedalīsies arī sertificēts fizioterapeits Raivis Aršauskis, runājot par tēmu "Mūsdienu bērniem piemērotas fiziskās aktivitātes".

 Sākusies pieteikšanās pirmajai “Vecāku revolūcijai”

Raksts tapis sadarbībā ar konferenci "Vecāku revolūcija".

Uz augšu
Back