Latvija nekomentē, vai saņēmušas Krievijas lūgumu izdot žurnālistu Švarjovu

FOTO: Lita Krone/LETA

Latvijas varas iestādes nekomentē, vai saņēmušas un apmierinās Krievijas varasiestāžu lūgumu izdot Krievijas ziņu aģentūras "Rosbalt" žurnālistu Aleksandru Švarjovu, kurš tiek apsūdzēts neslavas celšanā un naudas izspiešanā.

Valsts policijas preses pārstāve Ilze Jurēvica aģentūrai LETA teica, ka citu valstu iespējamas izmeklēšanas VP nav tiesīga komentēt.

Tāpat nav zināms, vai Švarjovs varētu būt pieprasījis patvērumu Latvijā. Ierastā kārtība paredz, ka personai dokumenti par patvēruma lūgšanu jāiesniedz Valsts robežsardzē, kura vēlāk tos nodod izskatīšanai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP). Valsts robežsardzes preses pārstāve Kristīne Pētersone aģentūrai LETA teica, ka robežsardze nav tiesīga komentēt, vai šāda persona varētu būt pieprasījusi patvērumu Latvijā.

Aģentūra LETA jau rakstīja, ka šogad Latvijas Administratīvā rajona tiesa apmierinājusi vairākas Krievijas pilsoņu sūdzības par PMLP lēmumiem, ar kuriem atteikts piešķirt patvērumu Latvijā. Patvērums, piemēram, piešķirts kādam uzņēmējam un Jehovas lieciniekiem.

Jau ziņots, ka Maskavas Tveras rajona tiesa pirmdien noteica drošības līdzekli aizmugurisku apcietinājumu Krievijas ziņu aģentūras "Rosbalt" žurnālistam Švarjovam, kurš tiek apsūdzēts neslavas celšanā un vairāk nekā trīs miljonu rubļu (42 500 eiro) izspiešanā, un pašlaik atrodas Latvijā. 

Švarjova advokāts Vladimirs Žerebenkovs paziņoja, ka šo Maskavas Tveras rajona tiesas lēmumu pārsūdzēs Maskavas pilsētas tiesā.

Pēc kāda neoficiāla avota sniegtās informācijas, Krievijas izmeklētāji sagatavojuši dokumentus starptautiskajai kriminālpoliciju organizācijai "Interpols" ar lūgumu Latvijai aizturēt un izdot Švarjovu. 

Iepriekš Krievijā Švarjovam izvirzītas apsūdzības par neslavas celšanu miljardierim Ališeram Usmanovam, kā arī vairāk nekā trīs miljonu rubļu izspiešanu no Kazahstānas uzņēmēja, holdinga "Fincraft Resources" direktoru padomes priekšsēdētāja Kenesa Rakiševa. Pirmajā apsūdzībā žurnālistam draud līdz piecu miljonu rubļu (71 000 eiro) sods vai sabiedriski lietderīgi darbi līdz 480 stundām, bet otrajā - līdz 15 gadiem cietumā.

Apsūdzības rakstā teikts, ka Švarjovs kopā ar kādu Ališeru Abdullajevu, kurš arī ir izsludināts starptautiskā meklēšanā, no 2018.gada jūlija līdz oktobrim vairākās vietnēs ievietojis melīgu informāciju par it kā Usmanova iesaisti smagu noziegumu izdarīšanā. Policija konstatējusi, ka šīs ziņas neatbilstot patiesībai un esot acīmredzami melīgas, aizskar godu un cieņu, kā arī kaitē uzņēmēja reputācijai un nodara viņam morālu kaitējumu.

Turklāt no pagājušā gada oktobra Švarjovs kopā ar Abdullajevu un citām pagaidām nenoskaidrotām personām dažādās vietnēs ievietoja diskreditējošu informāciju par Rakiševu, apsūdzot uzņēmēju krāpniecībā, saistībā ar noziedzīgiem grupējumiem un tamlīdzīgi. Saziņā ar Rakiševa preses dienestu Švarjovs un Abdullajevs esot pieprasījuši 50 000 ASV dolāru (papmēram 45 000 eiro). Atteikuma gadījumā žurnālists draudējis turpināt izplatīt melīgu un diskreditējošu informāciju.

Švarjova advokāts Vladimirs Žerebenkovs paudis pārliecību, ka apsūdzības ir izdomātas, bet žurnālista kriminālvajāšana notiek pēc pasūtījuma.

Advokāts apgalvojis, ka Švarjovs pašlaik ārstējas Rīgā. Savukārt Švarjovs "Interfax" teicis, ka savu vainu neatzīst un nedomā atgriezties Krievijā. Viņš arī paudis cerību, ka Interpols noraidīs Krievijas lūgumu iekļaut viņu meklējamo personu sarakstā.

Uz augšu
Back