"Google" un "Facebook" biznesa modelis ir drauds cilvēktiesībām

Ilustratīvs foto.

FOTO: Denis Charlet / AFP

 Datu vākšanas biznesa modelis, kuru izmanto interneta uzņēmumi "Facebook" un "Google", ir drauds cilvēktiesībām pasaulē, teikts trešdien publicētā cilvēktiesību organizācijas "Amnesty International" (AI) ziņojumā.

AI uzsvēra, ka bezmaksas tiešsaistes pakalpojumu piedāvāšana cilvēkiem, pēc tam izmantojot informāciju par viņiem ar nolūku izplatīt reklāmas, apdraud dažādas tiesības, tai skaitā uzskatu un vārda brīvību.

"Neraugoties uz to sniegto pakalpojumu reālo vērtību, "Google" un "Facebook" platformām ir sistēmiskas izmaksas," teikts AI ziņojumā "Surveillance Giants" ("Novērošanas milži").

"Šo kompāniju uz novērošanu balstītais biznesa modelis piespiež cilvēkus noslēgt Fausta darījumu, pēc kura viņi var baudīt savas cilvēktiesības tiešsaistē, tikai pakļaujoties sistēmai, kas ir atkarīga no cilvēktiesību pārkāpšanas."

Abi interneta milži spēj savākt lielus datu daudzumus, kas var tikt izmantoti pret to klientiem, un šis biznesa modelis ir "nesavienojams ar tiesībām uz privātumu", teikts ziņojumā. 

Tajā konstatēts, ka abas Silīcija ielejas kompānijas ir nodibinājušas "gandrīz pilnīgu dominanci pār galvenajiem kanāliem, pa kuriem cilvēki sazinās un iesaistās tiešsaistes pasaulē".

""Google" un "Facebook" dominē mūsu mūsdienu dzīvē - panākot nesalīdzināmu varu par digitālo pasauli ar miljardiem cilvēku personīgo datu vākšanu un pārvēršanu naudā," sacīja AI ģenerālsekretārs Kumi Naidū.

Ziņojumā pausts aicinājums valdībām īstenot politiku, kas nodrošinātu piekļuvi tiešsaistes pakalpojumiem, vienlaikus aizsargājot lietotāja privātumu.

Uz augšu