Reorganizējot policiju, veidos Stratēģiskās attīstības dienestu

Valsts policija. Ilustratīvs attēls. FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Turpinot darbu pie Valsts policijas (VP) reorganizācijas policijā plānots veidot Stratēģiskās attīstības dienestu, šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā skaidroja Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis.

Šodien komisijā VP priekšnieks deputātiem atskaitījās par līdz šim paveikto VP reorganizācijas ieviešanā. 

Ķuzis skaidroja, ka iepriekš izveidotā darba grupa ir sagatavojusi vairākas rekomendācijas, kas būtu jāņem vērā realizējot policijas reorganizāciju.

Vairākas rekomendācijas Ķuzis jau iepriekš ir publiski atklājis, taču šodien Saeimā izskanēja arī līdz šim publiski plašāk neminētas rekomendācijas, kā piemēram, ekspertu secinājums par to, ka policijā ir sadrumstalota stratēģija.

Patlaban stratēģijas veidošana ir sadalīta pa nozarēm, piemēram, kriminālpolicijai, kārtības policijai un citām policijas struktūrvienībām ir savas stratēģijas.

Lai policija efektīvāk darbotos ir nepieciešama vienota stratēģiskā nodaļa, jo līdzīgs darba organizācijas modelis darbojas arī Ziemeļvalstīs. "Tagad, piemēram, personāla pārvalde sastāv no personīgo lietu uzskaites un personāla stratēģijas. Mēs plānojam nodalīt šo stratēģiju vienotā VP stratēģiskā blokā," uzsvēra Ķuzis.

Eksperti arī rosinājusi optimizēt VP centrālo aparātu, jo VP priekšniekam patlaban pakļautībā ir 18 cilvēki, kas ir par daudz.

Patlaban gan turpinās darbs pie optimizācijas, līdz ar to vēl nevar pateikt kāds 2021.gadā izskatīsies centrālais aparāts.

Tāpat Ķuzis atkārtoja jau iepriekš vairākkārt publiski pausto, ka neviens no patlaban dienestā esošajiem policistiem netiks atbrīvots no darba. Viņš gan pieļāva, ka reorganizācijas rezultātā dažiem darbiniekiem būs jāpamaina darbavieta. "Mēs vispār neizskatām iespēju, ka kādu cilvēku varētu atlaist," piebilda Ķuzis.

Jau ziņots, ka reorganizāciju plānots pabeigt 2021.gada 1.janvārī. Šovasar valdībā tika prezentēts reorganizācijas plāns.

Saskaņā ar valdībā prezentēto plānu, policijā iecerēts likvidēt tukšās amata vietas. 2018.gada izskaņā policijā bijušas 7836 amata vietas, tostarp 6885 amatpersonu ar speciālo dienesta pakāpi amata vietas. No tām paredzēts likvidēt 632 jeb 9,2%, paliekot 6253 amatpersonu amata vietām. 

Izmaiņas varētu skart arī iecirkņu skaitu. Reorganizācijas rezultātā iecirkņu skaitu varētu samazināt no 40 līdz 26, tomēr tā ir tikai sākotnēja iecere.

Reorganizācija arī paredz ieviest "universālā policista" principu, kas gan reaģētu, gan izmeklētu, gan nodarbotos ar prevenciju. Policisti nepieciešamo 1.līmeņa augstāko profesionālo izglītību apgūtu Valsts policijas koledžā.

Jau iepriekš policijā sāktie pasākumi paredz, ka lielākā daļa policistu strādātu uz ielām un tikai neliela daļa kabinetos, jo iedzīvotājiem ir svarīgi policijas sasniedzamība un atbilžu saņemšana uz saviem jautājumiem.

Pamatā saskaņā ar jauno plānu izmaiņas paredzētas tieši reaģēšanas jomā. Patlaban nereti policijai izbraukšana uz notikumu notiek vairākkārtīgi, taču saskaņā ar jauno plānu paredzēts, ka izbraukšana notiks tikai vienu reizi.

Tāpat VP vēlas arī atteikties no sev neraksturīgām funkcijām, piemēram, speciālo objektu apsardzes un komersantu rīkotu publiskos pasākumu uzraudzīšanas.

Uz augšu
Back