S, 30.09.2023.

Starptautiskie eksperti vērtēs iespējamos pārkāpumus administratīvi teritoriālās reformas procesā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis
Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis Foto: Paula Čurkste/LETA

Latvijā trešdien ieradīsies Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa Monitoringa eksperti, lai izvērtētu iespējamos pārkāpumus administratīvi teritoriālās reformas procesā, informēja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Gints Kaminskis (LZS).

Eksperti pārbaudīts iespējamos Eiropas vietējo pašvaldību hartas pārkāpumus Latvijā, uz kuriem norādījusi LPS.

LPS namā no plkst.9.30 līdz 12 Senžerānlepijas pašvaldības priekšsēdētājs Ksavjē Kadorē, Iklas pašvaldības deputāts Marks Kolss un Eiropas vietējo pašvaldību hartas neatkarīgo ekspertu grupas priekšsēdētājs Anhels Manuels Moreno-Molina tiksies ar LPS priekšsēdi, padomniekiem, Latvijas delegāciju EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresā un jomas ekspertiem, lai analizētu notikumus, kas varētu liecināt par hartas pārkāpumiem.

Plānots, ka dienas laikā eksperti tikties arī ar Rīgas domes priekšsēdētāju Oļegu Burovu (GKR), vides un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) un Finanšu ministrijas pārstāvjiem, lai uzklausītu paskaidrojumus par pašvaldību paustajām bažām.

Kā norāda Kaminskis, Eiropas vietējo pašvaldības harta, ko ir ratificējusi arī Latvija, nosaka, ka jāievēro vietējo kopienu, proti, sabiedrības tiesības lemt arī pašiem par savas teritorijas robežām. Viņš vērsa uzmanību, ka iedzīvotājiem novados un valstī kopumā ir tiesības izteikt viedokli un šis viedoklis ir jāņem vērā.

"Saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu Latvijā šobrīd tiek iets pavisam pretējs ceļš: konsultācijas ir formālas, tā arī nesniedzot konkrētas atbildes uz jautājumiem. Virzot jautājumus steidzamības kārtā, iedzīvotāju intereses bieži ir aizmirstas. Ar šādu attieksmi tiek pārkāpti demokrātijas pamatprincipi, par ko informēsim ekspertus," uzsvēra Kaminskis.

Oktobra sākumā LPS nosūtīja EP Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa prezidentam Andešam Knapem vēstuli "Par draudiem vietējai un reģionālajai demokrātijai Latvijā", kurā astoņās lapās izklāstīti iespējamie hartas pārkāpumi gan attiecībā uz administratīvi teritoriālo reformu, gan citiem jautājumiem.

Oktobra izskaņā kongresa 37.plenārsesijā Strasbūrā notika Monitoringa komitejas sēde, kurā Kaminskis, pamatojoties uz LPS Domes lēmumu, informēja par situāciju Latvijā saistībā ar administratīvi teritoriālo reformu un iespējamiem hartas pārkāpumiem. Tā kā kongresa uzraudzības ziņojums par situāciju ar vietējo un reģionālo demokrātiju Latvijā 2018.gada martā bija pozitīvs, tad nolemts uz šībrīža situāciju reaģēt nekavējoties.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais