S, 30.09.2023.

"Delna": Sabiedrības iesaiste palīdz identificēt negodīgus iepirkumus

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1
Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile
Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile Foto: Edijs Pālens/LETA

 Sabiedrības iesaiste iepirkumu uzraudzībā veicina godīgu procedūru norisi, secināts "Sabiedrības par atklātību Delna" un Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) organizētajā konferencē "Godīgi publiskie iepirkumi: digitalizācija, atklātība, konkurence".

Kā pavēstīja biedrības direktores vietniece Inese Tauriņa, tad šomēnes notikušajā diskusijā tika diskutēts par godīgas konkurences nodrošināšanu, karteļu un korupcijas novēršanu un izplatītākajiem iepirkumu brāķiem, kā arī topošajiem publisko iepirkumu likuma grozījumiem un sabiedrības iesaisti iepirkumu uzraudzībā.

Viņa norādīja, ka eksperti diskutēja par nepieciešamību pēc lielākas atklātības publiskajos iepirkumos, tostarp iespēju atklāt iepirkumu komisijas locekļu vārdus jau iepirkuma izsludināšanas brīdī. Tika izteikti ierosinājumi negodīgu iepirkumu novēršanai un mazo jeb "zemsliekšņa" iepirkumu uzraudzībai, tostarp iespēju veidot centralizētu vadību valsts mazajiem iepirkumiem.

Mazo iepirkumu uzraudzību kā prioritāti aicināja noteikt Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Publisko iepirkumu komitejas vadītāja Katrīne Pļaviņa, sakot, ka ir reāli iepirkumi, kurus neviens nekontrolē, izņemot Valsts kontroli un kontroles mehānisms mazajos iepirkumos, viņasprāt, neesot efektīvs.

IUB vadītāja Dace Gaile konferencē uzsvēra nepieciešamību iepirkumu sagatavošanas procesā konsultēties ar tirgus dalībniekiem, darot to atklātā un pārskatāmā veidā, un informēja par plānotajām izmaiņām Publisko iepirkumu likumā saistībā ar publiski izziņotām apspriedēm ar piegādātājiem un to norises kārtību, kā arī interešu konflikta jēdziena paplašināšanu.

Gaile informēja konferences dalībniekus par IUB ieceri izveidot publisku iepirkumu līgumu reģistru, kas ļaus jebkuram sabiedrības loceklim sekot līdzi iepirkuma līguma izpildei, tostarp iegūt informāciju par līguma izpildes faktiskajiem rezultātiem - līguma pabeigšanas datumu un kopējo samaksāto līgumcenu.

Tauriņa norādīja, ka viens no konferences mērķiem bija iezīmēt pilsoniskās sabiedrības lomu publisko iepirkumu uzraudzībā un iesaistes praktiskās iespējas un izaicinājumus. Tāpēc konferences otrajā daļā "Delna" prezentēja rezultātus par organizācijas "Transparency International" izveidotā instrumenta "integritātes pakts" izmantošanu Skanstes tramvaja iepirkumu uzraudzībā.

"Delnas" projekta vadītājs Jānis Veide, skaidroja, ka integritātes pakts nodrošina neatkarīgu ekspertīzi un ļauj laikus identificēt kļūdas iepirkuma procedūrā un informēt par tām atbildīgās iestādes. Viņš stāstīja, ka biedrība panākusi, ka tiek apturēta un pārstrādāta sašaurinātu iepirkumu procedūra, novēršot, ka iepirkumos piedalās tikai viens dalībnieks, kā arī identificējusi iespējamos korupcijas riskus.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 1

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais