NEPLP locekļu amatā apstiprina žurnālistus Kalderausku un Eglīti
Papildināts

Ieva Kalderauska

FOTO: Zane Bitere/LETA

Saeima šodien Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu amatos apstiprināja žurnālistus Ievu Kalderausku un Jāni Eglīti.

Kalderauska saņēma 73 deputātu balsis, savukārt par Eglīti nobalsoja 70 parlamentārieši.

Eglītis iepriekš bijis TV3 ziņu žurnālists, kā arī vadījis uzņēmumu "E Komunikācijas". Savukārt Kalderauska bijusi televīzijas kanāla "LNT" žurnāliste, savukārt pēc šī kanāla reorganizācijas darbu turpinājusi kanālā TV3.

Eglītis labprāt strādātu ar vietējā satura radīšanas, un Kalderauska ar televīziju jomas jautājumiem

Šodien Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) amatā apstiprinātais Jānis Eglītis NEPLP vēlētos strādāt ar jautājumiem par vietējā satura radīšanu, un NEPLP jaunā locekle Ieva Kalderauska labprāt strādātu vai nu ar komerctelevīziju, vai televīziju jomu kopumā. 

Kalderauska un Eglītis gan akcentēja, ka par viņu atbildības jomām būs kopīgi jāvienojas visai NEPLP.

Kalderauska norādīja, ka strādās pie NEPLP kā ekspertu lomas stiprināšanas un reputācijas atjaunošanas. Eglītis pauda, ka abu jauno locekļu ievēlēšana ar ne tikai koalīcijas, bet arī daļas opozīcijas atbalstu liecina par pietiekoši plašu atbalstu, kas nāks par labu NEPLP. Viņš norādīja, ka palīdzēs atjaunot sadarbību ar nozari situācijā, kad padomei šī sadarbība nav bijusi vienkārša.

Jaunie NEPLP locekļi atbalsta Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio apvienošanu,

Kalderauskai reizē akcentējot, ka ir jāsaglabā atsevišķas neatkarīgas abu mediju redakcijas. Viņa pieļāva, ka apvienošana varētu paredzēt jaunas ēkas izveidi. Eglītis norādīja, ka sabiedrisko mediju apvienošana ir vairāku gadu jautājums, un Kalderauska atzina, ka, lai to varētu īstenot, politiķiem ir jāpieņem lēmums par finansējuma piešķiršanu.

NEPLP pārstāvji reizē skaidroja, ka jautājumu par mediju apvienošanu būs jāskata vēl topošajai Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei, kur paredzēts izveidots, kad Saeima pieņems attiecīgus jauno sabiedrisko mediju likumu.

Politiķu viedokļi

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S) atgādināja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) Saeimas frakcijas līderes Jutas Strīķes norādījumu par to, ka neviena amatpersona Latvijā nedrīkstot būt apstiprināta ar opozīcijas balsīm.

"NEPLP kandidāti, esošās un potenciālās amatpersonas, padomājiet par sekām! Strīķe jūs padarīja par sava politiskā biroja darbiniekiem, padarot par politiski ietekmējamiem. Iespējams, Strīķe jūs redz kā koalīcijai, partijai un sev lojāliem cilvēkiem. Šī lojalitāte no jums tiks pieprasīta," brīdināja Dombrovskis.

Dombrovska ieskatā Strīķes un visas koalīcijas mērķis ir nodrošināt tādu sabiedrisko mediju, kas noklusēs koalīcijas nedarbus. Tāpēc "Saskaņa", kā skaidroja Dombrovskis, balsos pret abiem kandidātiem.

Saeimas Mediju politikas apakškomisijas vadītāja Vita Anda Tērauda (AP) gan aicināja atbalstīt abus kandidātus. Tērauda atgādināja, ka NEPLP ir daudz izaicinājumu, kas prasa profesionalitāti un politisku neitralitāti. "Saeimai pieņemot Sabiedrisko mediju likumu, būs jānovada pārmaiņu process NEPLP, kas nebūs viegli. Novēlu jaunajiem locekļiem ieguldīties, lai pārmaiņu process būtu veiksmīgs," pauda deputāte.

Viņa tāpat sacīja, ka no jaunajiem NEPLP locekļiem sagaidāms profesionāls skats uz mediju nozari, risinot tās dzīvotspējas un ilgtspējas jautājumus. Tāpat Tērauda cer, ka nesamazināsies kvalitatīvas informācijas klāsts, kā arī tiks stiprināta Latvijas informatīvā vide, neradot traucēkļus mediju neatkarībai un vārda brīvībai.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītājs Artuss Kaimiņš kritizēja Dombrovski, uzsverot, ka, visticamāk, "Saskaņas" frakcija nav bijusi ieinteresēta NEPLP locekļu atlases procesā. Tāpat viņš atgādināja, ka partijas deputāti komisijā atbalstīja Kalderauskas kandidatūru.

Kaimiņš uzsvēra, ka NEPLP kandidātu atlase esot bijusi "absolūti nepolitizēta un caurspīdīga". Kaimiņš pauda, ka NEPLP nedrīkstētu strādāt partiju biedri, lai gan to patlaban pieļauj likums. "Un šie divi kandidāti nav nevienā partijā," teica deputāts.

Deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP) kāpa tribīnē, sakot, ka viņa "nāk liecināt" par jaunu kārtību un kultūru amatpersonu atlasei. "Mums bija ļoti svarīgi iegūt jaunus, profesionālus cilvēkus NEPLP padomē. Mēs esam atlasījuši labākos kandidātus," atzina politiķe.

Parlamentārietis Aleksandrs Kiršteins (VL-TB/LNNK) tāpat uzslavēja abus amatu kandidātus. Viņš gan kritizēja kādu kanāla LNT raidījumu, sakot, ka tajā redzamas iepriekš nepiedzīvotas "jēlības". "Mēs jau neprasām te ieviest cenzūru, bet kāpēc NEPLP nereaģē uz jēlībām?" vaicāja deputāts. Viņš tāpat pauda neapmierinātību ar krievu valodā raidošo kanālu saturu, uz ko arī nereaģējot NEPLP.

Deputāts Māris Kučinskis (ZZS) sacīja, ka "gluži tik nevainīgs ārpus politikas NEPLP konkurss gan nebija", vienlaikus gan paslavējot Kaimiņu par procesa virzīšanu. Politiķis atzina, ka viens no labākajiem kandidātiem bija bijušais parlamentārietis Kārlis Seržants (ZZS), kuru nevarēja virzīt vien tāpēc, ka  viņš ir ZZS biedrs. Kučinskis, vēršoties pie Eglīša, sacīja, ka ZZS atbalsts viņam būs avansā.

Parlamentārietis Aldis Gobzems gan sacīja, ka nebalsos par Kalderausku, jo viņa nav nākusi pārliecināt visus deputātus par savu profesionālo kompetenci. Savukārt Eglītis Gobzema ieskatā esot "Vienotības" kvēls atbalstītājs, mudinot atteikties no politiskajām simpātijām.

Cilvēktiesību komisijas locekle Dace Rukšāne-Ščipčinska (AP) atgādināja, ka jau no šī Saeimas sasaukuma sākuma nācies saskarties ar problēmām, kas skar NEPLP darbu. Abiem amatu kandidātiem viņa novēlēja izturību, uzsverot, ka izaicinājumu padomes darbā būs ļoti daudz. Deputāte pauda cerību, ka NEPLP locekļi strādās tā, lai aizsargātu demokrātiju.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija Kalderausku un Egīti atzina par atbilstošākajiem minētajiem amatiem, pirms tam uzklausot 13 kandidātus.

Kalderausku un Eglīti amatiem mudināja virzīt arī NEPLP Sabiedriski konsultatīvā padome, kā arī Latvija Žurnālistu asociācija. Atbalsts Kalderauskai komisijā bijis vienbalsīgāks, bet Eglītim - dalītāks.

Vakances NEPLP radušās, jo pēc domstarpībām ar politiķiem to atstāja divi tās locekļi, tostarp priekšsēdētāja Dace Ķezbere. Pēc Ķezberes aiziešanas no padomes par NEPLP priekšsēdētāju kļuvis Ivars Āboliņš.

Uz augšu