Ķuzis uzskata, ka izdarījis visu nepieciešamo labāko speciālistu piesaistei Zolitūdes traģēdijas lietas izmeklēšanā

Partijas "Vienotība" Rīgas domes frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis (no kreisās), partijas valdes priekšsēdētājs Arvils Ašeradens un policijas ģenerālis Ints Ķuzis piedalās partiju apvienības "Jaunā vienotība" preses brīfingā par gatavošanos Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām. FOTO: Evija Trifanova/LETA

Bijušais Valsts policijas (VP) priekšnieks Ints Ķuzis uzskata, ka izdarījis visu nepieciešamo, lai piesaistītu labākos speciālistus un darbiniekus Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izmeklēšanā.

Viņš vērsa uzmanību, ka patlaban nevienam nav zināma Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesas sprieduma motivācija par to, kāpēc sodīts tikai viens no apsūdzētajiem un blakuslēmumā pausta kritika izmeklēšanai.

Ķuzis uzskata, ka viņš kā VP priekšnieks izdarījis visu, lai piesaistītu labākos speciālistus un darbiniekus šīs lietas izmeklēšanā. Tāpat šie likumsargi tika atslogoti no citiem pienākumiem, lai varētu izmeklēt traģēdijas krimināllietu.

"Lieta bija sarežģīta un nekad iepriekš šādas lietas policijā nav bijis, līdz ar to policistiem nācās darboties kā būvinženieriem," pauda Ķuzis.

Viņš vērā uzmanību, ka policija jau pirmajā mēnesī pēc traģēdijas saskatījusi iespējamās vainīgās personas. "Apkārt bija daudzas amatpersonas, kuru pienākums bija rūpēties par to, lai laikus problēmas novērstu. Mēs no ekspertu slēdzieniem ieguvām apliecinājumu, ka šīs amatpersonas varēja un viņām vajadzēja redzēt, ka ar šo objektu nav viss kārtībā," uzsvēra Ķuzis.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa otrdien attaisnoja visus lietā apsūdzētos, izņemot būvinženieri Ivaru Sergetu, kuram bez sešu gadu cietumsoda piespriests arī liegums piecus gadus strādāt savā profesijā. Pēc attaisnojošā sprieduma dzirdēšanas vairāku apsūdzēto sejās varēja vērot atvieglojumu. Visiem attaisnotajiem arī tika atcelti viņiem piemērotie drošības līdzekļi.  

Prokuratūra Sergetam bija lūgusi piemērot septiņus gadus un sešus mēnešus ilgu brīvības atņemšanu.

Tiesa visās apsūdzībās attaisnoja veikala projekta būvekspertīzes veicēju Andri Gulbi, arhitektu Andri Kalinku, kā arī par nevainīgu atzina būvuzraugu Mārtiņu Draudiņu un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītāju Staņislavu Kumpiņu.

Attaisnota tika arī Rīgas pilsētas būvvaldes Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija, kā arī būvvaldes būvinspekcijas priekšnieka vietniece Aija Meļņikova un būvvaldes darbinieks Jānis Balodis.

Tāpat par nevainīgu atzīta SIA "Maxima Latvija" darba aizsardzības vecākā eksperte Inna Šuvajeva.

Tāpat tiesa ar blakuslēmumu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā aicināja prokuratūru lemt par kriminālprocesa uzsākšanu pret sabrukušās ēkas kopņu ražotāja, nu jau likvidētā SIA "Vikom Industry" bijušajām amatpersonām un darbiniekiem.

Tiesa arī pieņēma vēl vienu blakuslēmumu, kurā konstatējusi, ka prokurori nepienācīgi pildījuši savus pienākumus, veicot uzraudzību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā.

Tiesa Rīgas tiesas apgabala prokuroru Agra Skradaiļa, Kaspars Cakula un Jekaterinas Kušakovas rīcībā konstatējusi likumā "noteikto pienākumu nepienācīgu pildīšanu, veicot kriminālprocesu uzraudzību pirmstiesas kriminālprocesā, kā arī uzturot valsts apsūdzību tiesā."

Blakuslēmumu tiesa nolēmusi nosūtīt izskatīšanai Ģenerālprokuratūrai un zināšanai Rīgas tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram.

Pērn novembrī apritēja seši gadi kopš Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Traģēdija notika 2013.gada 21.novembrī.

Policija un prokuratūra pirmstiesas izmeklēšanu veica aptuveni divus gadus, savukārt tiesas process ildzis trīs gadus un 11 mēnešus.

Būveksperti secināja, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādīja par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, prokuratūra apsūdzības izvirzīja piecām personām. Šīs personas ir Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Gulbis, būvuzraugs Draudiņš, arhitekts Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Kumpiņš. Prokuratūra viņiem apsūdzības uzrādīja arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Balodim, Treijai un Meļņikovai - izvirzīja apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisīja smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Uz augšu
Back