Pk, 19.08.2022.

E-veselībā jaunus līdzekļus neieguldīs, veltīs uzmanību esošajām funkcijām

Papildināts
TVNET/LETA
E-veselībā jaunus līdzekļus neieguldīs, veltīs uzmanību esošajām funkcijām
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 7
Ilze Viņķele
Ilze Viņķele Foto: Valsts kanceleja

E-veselībā vairs neinvestēs papildus Eiropas fondu līdzekļus, tādā veidā atsakoties no trešās kārtas uzlabojumiem, šodien paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Veselības ministrija (VM) nolēmusi virzīt uz Ministru kabinetu ziņojumu, kurā paredzēts atteikties no tās Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļu daļas, kura ir paredzēta jau esošo e-veselības funkcionalitāšu turpmākai attīstībai.

Trešajai kārtai paredzētos Eiropas fondu līdzekļus piecu miljonu eiro apmērā plānots novirzīt citiem projektiem, sacīja ministre, norādot, ka minētos līdzekļus nodos Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) un Finanšu ministriju pārziņā.

"Mūsu mērķis ir dabūt finansējumu no budžeta," uzsvēra Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs. Viņš klāstīja, ka tādā veidā administratīvais slogs būs mazāks, un nebūs tik liels termiņu spiediens. "Organizēt darbus un uzturēt sistēmu no budžeta ir efektīvāk," piebilda NVD direktors.

Arī VM valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško skaidroja, ka, atsakoties no fondu līdzekļiem, būtu iespēja "iziet no laika spiediena", kas līdz šim noteica, ka trešās kārtas jauninājumi ir jāievieš līdz 2023.gadam.

Kopumā no Eiropas fondu līdzekļiem sistēmā tika investēti 10 miljoni eiro, bet pašas sistēmas uzturēšana tika segta no budžeta līdzekļiem, norādīja Mūrmane-Umbraško. Budžeta līdzekļi arī tika izmantoti, lai segtu licenču izmaksas un darbinieku atalgojumus.

"Mēs apzināmies, ka pašreiz attīstīt šos risinājumus šajā sistēmā, kas jau cīnās ar spēkā esošajiem risinājumiem nav prātīgi," sacīja Mūrmane-Umbraško.

Pēc NVD direktora teiktā, izstrādāt jaunus e-veselības pakalpojumus, nepieļaujot darbības traucējumus esošajā platformas funkcionēšanā, ir izaicinājums. "Tas ir milzīgs izaicinājums, bet mēs nesakām, ka mēs to nevaram," runājot par jauninājumu ieviešanu norādīja NVD direktors.

Vaicāts kādēļ esošajā sistēmā tika novēroti darbības traucējumi, Labsvīrs skaidroja, ka

primāri tas ir tāpēc, ka esošā sistēma jau ir novecojusi, bet vienlaikus jāņem vērā arī dienesta kapacitāte. 

Labsvīrs atvainojās par neērtībām, ko radījušas platformas dīkstāves. "Kad lauku teritorijās pacientiem ir jābrauc uz aptieku, lai iegādātos medikamentus, bet tas nav iespējams sistēmas dīkstāves dēļ - tas ir graujoši," uzsvēra NVD direktors.

"Par to, kas un kāda būs jaunā e-veselība, jāatstāj informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozares un e-veselības lietotāju pārstāvju rokās. Sagaidu aktīvu Nacionālā veselības dienesta un piesaistīto speciālistu darbu, lai pēc iespējas ātrāk varētu informēt par tālākajiem soļiem. Līdz tam brīdim būs pieejami esošie e-veselības pakalpojumi," piebilda ministre.

Esošā e-veselības sistēma tika radīta pirms vairāk nekā desmit gadiem un kopš tā laika prasības un izpratne par nepieciešamajiem produktiem un digitālajiem risinājumiem ir būtiski mainījušās,

klāstīja Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Edgars Labsvīrs. Viņš norādīja, ka jaunu pakalpojumu pievienošana sistēmai ir apgrūtināta, neietekmējot jau esošo pakalpojumu pieejamību, kurus jau tagad atzinīgi novērtējuši ārsti, farmaceiti, kā arī pacienti.

"NVD izvērtējot sistēmas tehniskos parametrus, pieņemts lēmums nodalīt esošo e-veselību, kuras redzamākās funkcijas ir e-recepte un darba nespējas lapas, no tās trešās kārtas, kas paredzēja vairākus jaunus papildinājumus," norādīja ministre.

Jau ziņots, ka ceturtdien Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) ar VM pārsprieda e-veselības funkcionalitāti un turpmāko rīcību saistībā ar nesen pieredzētajiem platformas darbības traucējumiem.

Pēc atkārtotiem traucējumiem e-veselības sistēmā LĢĀA aicināja līdz trešdienai atjaunot tās pilnvērtīgu darbību - pretējā gadījumā tā būtu lūgusi ģimenes ārstiem boikotēt e-veselības izmantošanu līdz brīdim, kad tā nesāks strādāt bez sarežģījumiem.

Savukārt VM veiks e-veselības auditu tuvākā pusgada laikā, lai izvērtētu vai platforma ir dzīvotspējīga, pēc vakar notikušās tikšanās ar VM un Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāvjiem pastāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) prezidente Sarmīte Veide.

Vienlaikus LĢĀA prezidente norādīja, ka, ja traucējumi platformā būs ilgāki par diennakti, ģimenes ārsti pieturēsies pie iepriekš paustā un boikotēs e-veselību.

Šādā gadījumā plānots atgriezties pie recepšu un attiecīgās dokumentācijas noformēšanas papīra formā.

Savukārt VM un NVD pārstāvji sarunās esot pauduši, ka tādā gadījumā tiks iesaistītas arī citas attiecīgās valsts iestādes, lai operatīvi rastu risinājumu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu