No revolūcijas medicīnā līdz apsūdzēto solam: Elizabetes Holmsas stāsts

FOTO: Reuters/ScanPix

Tas izklausījās pēc īsta veiksmes stāsta - Silīcija ielejā uzmirdzēja jauna zvaigzne, kura solīja revolūciju medicīnas tehnoloģijās un pārliecināja pieredzējušus investorus ieguldīt viņas uzņēmumā vairākus miljardus dolāru. Vienīgā problēma bija tāda, ka izlielītā tehnoloģija nemaz neeksistēja.

Elizabete Holmsa piedzima turīgā ģimenē Vašingtonā. Viņas tēvs savulaik strādāja enerģētikas uzņēmumā "Enron", kas ar skandālu bankrotēja 2001.gadā, kā arī dažādās valdības aģentūrās. Holmsas māte bija ASV Kongresa ierēdne.

Taču Holmsa savu nākotni gribēja saistīt ar medicīnas tehnoloģijām. Viņa iestājās prestižajā Stenforda Universitātē, kur studēja ķīmiju. Divus gadus vēlāk Holmsa studijas pameta un reģistrēja savu pirmo patentu - "plāksteri", kas ar mikroadatām nesāpīgi caurdur ādu un savāc nelielu asins daudzumu. "Plāksterī" būtu iebūvēta mikročipu sistēma, kas izanalizē asinis un attiecīgi pielāgo zāļu devu, vienlaicīgi nosūtot pacienta datus ārstam. Viņas izgudrojums vienlaikus spētu gan diagnosticēt, gan ārstēt - no vārdiem therapy un diagnosis tika izveidots uzņēmuma nosaukums "Theranos".

Holmsa sapņoja, ka viņas izgudrojums uz visiem laikiem mainīs medicīnas nozari. Asins analīzes kļūs tik viegli pieejamas, ka slimības varēs atklāt to agrīnajās stadijās un laicīgi novērst. Izgudrojums būtu lietojams arī jaunu medikamentu izmēģinājumos - ārsts uzreiz varētu redzēt, kādu iespaidu zāļu deva atstāj uz pacienta organismu, un pēc vajadzības to palielināt vai samazināt.

Holmsas zinātniskās fantastikas cienīgā ideja par "plāksteri" neguva lielu atsaucību viņas pasniedzēju vidū. Taču Stenforda Universitātes inženierzinātņu fakultātes dekāns Čenings Robertsons saskatīja potenciālu tolaik 19 gadus vecās Holmsas idejās un kļuva par viņas jaundibinātā uzņēmuma pirmo valdes locekli. Stenfordā doktora grādu ieguvušais ķīmijas profesors bija pirmais, kurš "Theranos" piešķīra respektabluma auru.

Tolaik Holmsa bija atmetusi atmetusi ārkārtīgi futūristisko "plākstera" ideju. "Theranos" komanda sāka darbu pie cita risinājuma. Stāstot par savu ideju, Holmsa bieži pieminēja savas bailes no adatām. Viņa vēlējās revolucionizēt asins analīžu ievākšanas un apstrādes procesu, lai lielu skaitu indikatoru varētu pārbaudīt, ievācot pavisam nelielu asins paraugu - vienu lāsīti, kas ņemta no pirksta. 

"Theranos" izstrādāja par godu izgudrotājam Tomasam Edisonam nosauktu mašīnu. Tās uzdevums - veikt imūntestus jeb noteikt antivielu un antigēnu klātbūtni asinīs. Šīs analīzes ļautu veikt narkotiku testus, kā arī hormonu un atsevišķu vēža tipu analīzes. Tehnoloģiskais risinājums bija krietni neveiklāks par Holmsas sākotnējo ideju. Pēc ieduršanas pirkstā asinis ar nelielas, caurspīdīgai zibatmiņai līdzīgas ierīces palīdzību tika iesūknētas miniatūrās "patronās".

Tās tika ievietotas baltā plastmasas kārtridžā, bet kārtridžs - printerim līdzīgajā "Edisonā". 

Video redzama "Theranos" prezentācija par to, no kā sastāv šī iekārta:

Taču, kā grāmatā "Bad Blood" raksta kādreizējās "The Wall Street Journal" žurnālists Džons Keriru, kamēr mašīna kā pabeigts produkts tika demonstrēta investoriem, "Theranos" komanda patiesībā vēl strādāja pie pirmajiem variantiem un neviens no tiem nedarbojās kā nākas. 

"Theranos" melnajā korpusā ievietoja robotisku roku - tādas rūpnieciskās ražošanas procesā izmanto, lai paveiktu kādu konkrētu uzdevumu, piemēram, uzklātu uz produkta līmi un nodotu to tālāk uz nākamo ražošanas etapu. "Edisonā" paslēptais robots imitēja darbības, ko veic laboratorijas darbinieks: pārvietoja asins paraugu, atšķaidīja tos (jo paraugs bija ļoti neliels), pievienoja antivielas un reaģentu, uzrādīja rezultātu.

Taču "Edisons" nedarbojās - ar nelielo asins paraugu nepietika, dažādie šķidrumi sajaucās savā starpā, nebija iespējams regulēt temperatūru, problēmām nebija ne gala, ne malas. "Edisons" bieži uzrādīja nepareizus rezultātus. Uzņēmuma inženieri turpināja meklēt citus risinājumus, taču Holmsa atlaida tos darbiniekus, kuri izteica šaubas par līdz šim paveikto vai piedāvāja idejas, kas neatbilda viņas iecerei par viena asins piliena analizēšanu. Par to 2018.gadā CBS raidījumam "60 Minutes" pastāstīja bijušais darbinieks Tailers Šulcs.

Lai arī tehnoloģija nedarbojās, Holmsa turpināja sarunas ar investoriem. Viņa meloja, ka "Theranos" mašīna strādā bez aizķeršanās, un piesaistīja savam uzņēmumam finansējumu vairāku miljardu dolāru apmērā. Viņa neieslīga tehnoloģiskās detaļās, aizbildinoties ar to, ka jauno tehnoloģiju esot jāsargā no plaģiātisma. Ja potenciālie investori vēlējās redzēt "Edisonu" darbībā, Holmsa izdomāja iemeslus, lai grupa uz brīdi pamestu telpu, bet atgriežoties to sagaidītu gatavi analīžu rezultāti.

FOTO: Reuters/ScanPix

"Theranos" pirmais investors bija riska kapitāla firmas "Draper Fisher Jurvetson" dibinātājs Tims Dreipers, kurš savulaik bija Holmsu ģimenes kaimiņš un draugs. Uzņēmuma investoru vidū ir vēl vairāki pazīstami vārdi. Pašreizējā ASV izglītības sekretāre Betsija Devosa un viņas ģimene "Theranos" ieguldīja 100 miljonus dolāru, savukārt Valtonu ģimene - veikalu ķēdes "Walmart" dibinātāji - investēja 150 miljonus dolāru. Mediju magnāts Rūperts Merdoks ieguldīja 125 miljonus dolāru.

Kādu laiku 40 "Walgreens" veikalos Arizonā darbojās "Theranos" laboratorijas, kurās klienti varēja pasūtīt pašu izvēlētas analīzes. Uzņēmums piedāvāja ap 240 dažādu veidu analīzes. Tomēr "Edisons" tika izmantots, lai veiktu tikai daļu no visām analīzēm. Laika gaitā to skaits arvien saruka, kamēr klientiem asinis arvien biežāk tika ņemtas no vēnas, nevis pirksta.

Kad patiesība par "Theranos" nāca gaismā, ievērojamas naudas summas zaudēja arī Atlantas miljardieri Koksu ģimene, kāda Dienvidāfrikas dimantu tirgotāju dinastija un Meksikas biznesa magnāts Karloss Slims. 

2014.gadā uzņēmuma "Theranos" vērtība sasniedza deviņus miljardus dolāru. Gadu vēlāk biznesa žurnāls "Forbes" publicētajā topā par ASV sievietēm, kuras savu bagātību sapelnījušas pašu spēkiem, Holmsa ieņēma pirmo vietu. Viņas turība tika novērtēta uz 4,5 miljardiem dolāru - proti, vai piederēja 50% no "Theranos".

Taču 2016.gadā "Forbes" atsauca šo informāciju un piedāvāja jaunu novērtējumu - Holmsas turība ir apaļa nulle.

"Theranos" skandāls sākās ar "The Wall Street Journal" žurnālista Keriru rakstiem par šķietami daudzsološo uzņēmumu. Šo tematu Keriru bija piespēlējis kāds medicīnas eksperts, kuram "Theranos" aprakstītā tehnoloģija šķita aizdomīga. Keriru izdevās iegūt informāciju no bijušajiem darbiniekiem un uzņēmuma dokumentus.

Keriru arī ziņoja, ka "Walgreens" esot noslēguši ar "Theranos" darījumu par laboratoriju izvietošanu tūkstošiem veikalu visās Savienotajās Valstīs, pirms tam nepārbaudot, vai jaunuzņēmuma veiktās analīzes ir precīzas.

2016.gada janvārī federālā līmeņa veselības pakalpojumu aģentūra veica pārbaudi "Theranos" laboratorijā un konstatēja tur dažādus pārkāpumus. Vēlāk sekoja vairākas tiesvedības, vienošanās ar investoriem par situācijas risināšanu ārpus tiesas un darbinieku atlaišana. 

2018.gada jūlijā Holmsa un "Theranos" prezidents Ramešs Balvani Sanfrancisko tika atzīti par vainīgiem deviņos apsūdzības punktos par krāpniecību. Šogad sāksies vēl viena tiesvedība Kalifornijas štatā, kur Holmsai un Balvani izvirzīta apsūdzība 11 punktos, par ko maksimālais iespējamais sodamērs ir 20 gadu cietumsods. Šomēnes vairāki no sākotnējiem apsūdzības punktiem tika atmesti, taču to nevar uzskatīt par lielu juridisko uzvaru. 

Holmsa mazliet vairāk nekā desmit gadu laikā no caurkritušas studentes kļuva par Silīcija ielejas uzlecošo superzvaigzni, bet pēc tam - par izputējušu krāpnieci. "Theranos" gadījums uzskatāmi parādīja, ka Silīcija ielejā ar dažu ietekmīgu atbalstītāju palīdzību ir iespējams no nekā izveidot vairākus miljardus dolāru vērtu uzņēmumu un nokļūt uz biznesa žurnālu vākiem.

Portāls TVNET turpina rakstu sēriju par pasaules finanšu jomas afērām. Iepriekšējās sērijas daļas lasi zemāk!

Kā desmitgades ballīte kļuva par gadsimta izgāšanos. "Fyre" festivāla fiasko

Kriptovalūtu piramīdas shēma: cerot uz pasakainiem procentiem, zaudē visus iekrājumus

«Nebeidzama naudas plūsma» jeb vērienīgākās Ponci shēmas pasaulē

No zvaigznēm uz ērkšķiem jeb kā ASV biznesmeņa ātro kredītu shēma beidzās cietumā

Kā "kriptokaraliene" izkrāpa miljardus un pēc tam izkūpēja gaisā

Uz augšu