Atbalsta aizliegumu izmantot PSRS un nacistiskās Vācijas formastērpus publiskos pasākumos
Paredzēti izņēmumi

Иллюстративное фото FOTO: AP/Scanpix

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz aizliegumu publiskos pasākumos izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas formastērpus, informēja parlamenta Preses dienestā.

Aizliegums attieksies uz bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu jeb formastērpiem, kā arī tā elementiem.

Likuma grozījumi arī paredz, ka publisku pasākumu norises laikā būs aizliegts izmantot arī šī apģērba elementus, kuru kopums - apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums - pēc tā vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes. Aizliegums ietver arī bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas karogu, ģerboņu un himnu, nacistiskās svastikas, SS zīmes un padomju simbolu - sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni - izmantojumu. 

Likumā gan būs paredzēts arī izņēmums aizliegumam, kas attieksies uz gadījumiem, kad minēto simbolu izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu, un to izmantošanu ir atļāvusi pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts rīkot publisku pasākumu. Plānots, ka, piesakot publisko pasākumu, iesniegumā būs jānorāda, kādus no iepriekš minētajiem simboliem tajā iecerēts izmantot. Savukārt pašvaldībai pirms iesnieguma izskatīšanas būs jānoskaidro VDD.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš iepriekš uzsvēris, ka attiecīgās izmaiņas atbalsta arī VDD. Piedāvātais risinājums ir kompromiss, kas panākts starp Tieslietu ministriju, Iekšlietu ministriju, Valsts policiju un citām iesaistītajām pusēm. "Cilvēkiem ir jāsaprot, ka valkāt nacistu vai padomju formas un simboliku publiskos pasākumos mūsu valstī nav pieņemami," iepriekš norādīja Kaimiņš.

Paredzēts, ka par noteiktās publisku izklaides un svētku pasākumu rīkošanas un norises kārtības pārkāpšanu piemēros brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajām personām līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām - naudas sodu līdz 2900 eiro.

Pašlaik likums paredz, ka publisku pasākumu norises laikā aizliegts izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus un himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes un padomju simbolus - sirpi un āmuru līdz ar piecstaru zvaigzni -, izņemot gadījumus, kad to izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu.

Uz augšu
Back