Pagaidām pāragri spriest, kad varētu būt zināms Covid-19 inficēto oficiālais nāves cēlonis (3)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: AFP/SCANPIX

Latvijā pašlaik miruši divi cilvēki, kuriem bija diagnosticēts Covid-19. Vienlaikus pagaidām ir pāragri spriest, kad varētu zināms mirušo personu oficiālais nāves cēlonis.

Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja portālam TVNET pastāstīja, ka nepieciešams salīdzinoši ilgs laiks nepieciešamajām ekspertīzēm, lai noskaidrotu oficiālos nāves cēloņus abām mirušajām personām.

Pašlaik zināms vien tas, ka abas personas bija inficētas ar Covid-19, bet oficiālie nāves cēloņi vēl tiek skaidroti. Laiks varētu būt ilgs, ilgāks par vienu, divām nedēļām, skaidroja Arāja.

Vēstīts, ka 4.aprīlī miris viens no patversmes "Zilais krusts" klientiem, kuram bijis pozitīvs Covid-19 tests.

Mirušajam bijušas vairākas hroniskas kaites. Klients uzturējies patversmē un nav bijis stacionēts. Tāpat viņam nav bijis izteiktu saslimšanas pazīmju.

SPKC norāda, ka pēc pataloganatoma slēdzienā varēs noteikt patversmes iemītnieka nāves cēloni. Atbilstoši normatīvajiem aktiem, ja ir pamatotas aizdomas, ka cilvēka nāves cēlonis ir kāda no bīstamām infekcijas slimībām, tad obligāti jāveic mirušā cilvēka ķermeņa patologanatomiskā izmeklēšana.

Pirmais Covid-19 slimnieka nāves gadījums Latvijā tika konstatēts 3.aprīlī. Paciente bija 99 gadus veca sieviete, kuras nāves iemesls nebija Covid-19 infekcija, bet gan citas hroniskas saslimšanas.

Patversme "Zilais krusts" ir viena no piecām Rīgas pašvaldības līguma organizācijām, kas nodrošina nakts patversmes pakalpojumus, tajā skaitā arī cilvēkiem ratiņkrēslos.

Patversmē patlaban uzturas 102 klienti, no kuriem 11 klienti pārvietojas riteņkrēslā. No darbiniekiem patversmes telpās šobrīd uz vietas atrodas iestādes vadītāja, sociālā darbiniece un trīs brīvprātīgie. Klientiem tiek nodrošināta ēdināšana trīs reizes dienā.

1.aprīlī patversmē papildināti krājumi ar dezinfekcijas līdzekļiem un piegādāti nepieciešamie medikamenti. Atbildīgajiem darbiniekiem ir nodrošināti cimdi un maskas, bet klientiem maskas vēl tiek gaidītas. Visās telpās ir izvietoti dezinfekcijas līdzekļi un visiem iemītniekiem divas reizes dienā mēra temperatūru, skaidroja pašvaldībā.

Kā ziņots, plaša inficēšanās ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 minētajā patversmē tika konstatēta pagājušajā nedēļā, tāpēc visiem tajā noteikta karantīna.

Pacienti, kuriem laboratoriski apstiprināts Covid-19, pārtraukt karantīnu un doties ikdienas gaitās drīkst tikai ar ārsta atļauju. Cilvēku uzskata par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi.

Perevoščikovs sacīja, ka no 75 izmeklētajiem Covid-19 pacientiem 16 gadījumos abi atkārtotie pārbaudes testi bijuši negatīvi, tādējādi galēji apliecinot viņu atveseļošanos.

"Izveseļoties var fiziski, kad cilvēkam pazūd simptomi, bet lai dotu iespēju cilvēkam turpināt ikdienas gaitas un noslēgtu darba nespējas lapu, nepieciešams pārliecināties, vai viņš ir patiesi izveseļojies, jo pastāv iespēja, ka pacients pēc izveseļošanās var izdalīt šo vīrusu līdz divām nedēļām," skaidroja epidemiologs.

Tikmēr 29 no minētajiem 75 sasirgušajiem veikts pirmais kontroles tests un visiem to rezultāts bijis negatīvs. Tomēr, lai noteiktu šo pacientu atveseļošanos no Covid-19, viņiem jāveic vēl viens tests un arī tam jābūt negatīvam.

Vienlaikus 30 gadījumos, pēc simptomu pazušanas pacientiem veicot Covid-19 testu, joprojām uzrādījies pozitīvs rezultāts.

Zināms, ka kopumā 111 saslimšanas gadījumos pagājušas vairāk nekā 14 dienas kopš Covid-19 konstatēšanas. Tas nozīmē, ka 36 pacientiem joprojām nav veikti kontroltesti. Perevoščikovs norādīja, ka primāri var būt divi iemesli, kāpēc radusies šāda situācija. Proti, vai nu sasirgušajam joprojām ir slimības simptomi vai arī ģimenes ārstam vēl nav bijis iespējams noorganizēt pārbaudi.

Tikmēr SPKC epidemiologu aktīvajā novērošanā jau ir 2500 kontaktpersonas jeb cilvēki, kuriem bija risks saslimt, kontaktējoties ar inficētu personu.

Jau ziņots, ka pēdējā diennaktī noteikti vien deviņi jauni saslimšanas gadījumi ar koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19, kamēr kopumā līdz šim zināms par 542 inficētām personām.

Iepriekšējā diennaktī veikti 773 izmeklējumi personām ar aizdomām par Covid-19, savukārt kopumā līdz šim Latvijā veikti 21 453 izmeklējumi.

Patlaban 44 pacienti ir stacionēti, tajā skaitā 39 ar vidēju slimības gaitu, bet pieci - ar smagu.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis nedēļas nogalē norādīja, ka salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā Covid-19 pandēmijas krīzē izskatās pieklājīgi. Viņš sacīja, ka Latvijā patlaban "cilvēkiem atļauts kustēties samērā brīvi un arī skaitļos, salīdzinot ar citām valstīm, izskatāmies pieklājīgi".

Komentāri (3)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu