C, 11.08.2022.

Turpmāk Covid-19 analīzes varēs nozīmēt ģimenes ārsts

TVNET/LETA
Turpmāk Covid-19 analīzes varēs nozīmēt ģimenes ārsts
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Mikroskops. Ilustratīvs attēls.
Mikroskops. Ilustratīvs attēls. Foto: Lita Krone/LETA

Turpmāk pie konkrētiem nosacījumiem ar akūtām elpceļu infekcijām sasirgušajiem un visiem pacientiem ar plaušu karsoni Covid-19 analīzes varēs nozīmēt ģimenes ārsts, informēja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.

Valsts operatīvā medicīniskā komisija ir lēmusi paplašināt personu loku, kam veic valsts apmaksātas Covid-19 analīzes. Tas nozīmē, ka ģimenes ārsts varēs pieņemt lēmumu par pacienta nosūtīšanu uz valsts kompensētām analīzēm atbilstoši noteiktajiem kritērijiem.

Pneimonijas gadījumos jebkuram pacientam ģimenes ārsts varēs nozīmēt valsts apmaksātu Covid-19 testu.

Savukārt pacientiem ar akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmēm būs jāatbilst vismaz vienam no izvirzītajiem kritērijiem. Proti, pacientam jābūt vecākam par 65 gadiem, ar hronisku saslimšanu, jādzīvo kopā ar kādu, kurš atgriezies no ārzemēm vai arī jābūt epidemiologa noteiktam kontaktam ar Covid-19 pacientu, ar kuru nedzīvo kopā.

Tāpat kritērijos iekļauti pacienti ar imūndeficītu, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju, un tie, kuru darba pienākumi ir saistīti ar augstu saslimšanas risku ar Covid-19, piemēram, strādā ar bērniem pirmsskolas izglītības iestādē.

Ja vienā mājsaimniecībā ar akūtas elpceļu infekcijas pazīmēm būs divi un vairāk saslimušo, ģimenes ārsts uz analīzēm sūtīs tikai vienu cilvēku. Savukārt, ja neviens no ģimenes locekļiem neietilps minētajās grupās, analīzes veiks gados vecākajam ģimenes loceklim vai vīrietim, ja visi ģimenes locekļi ir vienā vecuma grupā. Šiem cilvēkiem, parādoties augšējo elpošanas ceļu simptomiem, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš pēc tam pacientu nosūtīs uz analīzēm.

Attiecīgi ģimenes ārsts izveidos nosūtījumu e-veselības portālā vai nosūtījumu Centrālās laboratorijas mājaslapā, vai pieteiks pacientu zvanot.

Pēc nosūtījuma uz izmeklējumu saņemšanas 12 darba stundu laikā laboratorija piezvanīs pacientam un vienosies par laiku un vietu, kur analīzes nodot. Ja ģimenes ārsts izvērtēs, ka pacients pats nevar doties uz analīžu nodošanas punktu, analīzes veiks pie pacienta mājas.

Vienlaikus tāpat kā līdz šim valsts apmaksātas analīzes uz Covid-19 veic personām, kurām 14 dienu laikā no atgriešanās Latvijā parādās saslimšanas simptomi un ir iespēja ar savu automašīnu doties uz analīžu nodošanas punktiem. Lai pieteiktos valsts apmaksātu analīžu veikšanai, pacientiem vieglu simptomu gadījumos jāzvana pa tālruni 8303.

Tālruņa darba laiks darba dienās ir no plkst.8 līdz 20 un sestdienās no plkst.9 līdz 15.

Valsts apmaksātas analīzes veic arī vairākām pacientu grupām, kuras atrodas slimnīcās, kā arī vairākām iedzīvotāju grupām ar darba devēja vai iestādes vadītāja norīkojumu.

Norīkojuma kārtā valsts apmaksātas analīzes tiek veiktas ārstniecības personām, farmaceitiem un farmaceitu palīgiem, sociālās aprūpes iestāžu un patversmju darbiniekiem, operatīvo dienestu darbiniekiem - policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem, Valsts vides dienesta inspektoriem, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku aktīvā militārā dienesta pārstāvjiem, ziņu žurnālistiem, TV operatoriem un fotoreportieriem, kā arī sociālās aprūpes institūciju un patversmju klientiem.

Attiecībā uz atkārtotām analīzēm, lai noteiktu, vai cilvēks ir atbrīvojies no vīrusu, tās joprojām pieteiks pacienta ģimenes ārsts.

Pēc personas saslimšanas pirmo testu, lai pārliecinātos, ka cilvēkā organismā vīrusa vairs nav, veic ne ātrāk kā 21 dienu pēc diagnozes apstiprināšanas. Ja pacientam saglabājas slimības simptomi ilgāk par 21 dienu, ārsts kontroles testu pieteiks ne ātrāk kā septītajā dienā pēc simptomu izzušanas.

Ja pirmās kontroles analīzes būs pozitīvas, atkārtotu pārbaudi veiks ne ātrāk, kā pēc piecām līdz septiņām dienām un nepieciešamības gadījumā atkārtos līdz diviem negatīviem izmeklējuma rezultātiem.

Ja pirmais kontroles laboratoriskais tests ir negatīvs, otro paraugu ņem ne ātrāk kā pēc 24 stundām. Tikai pēc diviem secīgiem negatīviem testiem, ģimenes ārsts var pieņemt lēmumu, ka pacients var atgriezties ikdienas gaitās un noslēgt darbnespējas lapu.

Jau ziņots, ka līdz šim izveseļošanās no Covid-19 Latvijā apstiprināta 16 cilvēkiem.

Tikmēr pēdējā diennaktī konstatēti 29 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi, savukārt līdz šim valstī kopumā noteikti 577 saslimšanas gadījumi.

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka patlaban 39 pacienti ir stacionēti, tajā skaitā 36 ar vidēju slimības gaitu, bet trīs - ar smagu slimības gaitu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu