Ukraina paziņo, ka ugunsgrēks pie Černobiļas pakļauts kontrolei

Ukrainas ugunsdzēsējiem izdevies pakļaut kontrolei meža ugunsgrēkus, kas ilgāk nekā nedēļu dega netālu no bijušās Černobiļas atomelektrostacijas (AES), otrdien paziņojušas varasiestādes.

Ukrainas Valsts avārijas dienests ziņoja, ka vietām vēl novērojama gruzdēšana, bet atklātu liesmu nekur vairs nav.

Ugunsgrēku dzēšanā aizliegtajā zonā ap bijušo AES bija iesaistīti vairāk nekā 400 ugunsdzēsēji. Pēdējās dienās cīņu ar liesmām atviegloja lietus.

Vides eksperti bažījās, ka ugunsgrēki varētu atsegt radioaktīvos pelnus, kas saglabājušies augsnē, un radioaktīvie dūmi varētu sasniegt Kijevu.

Varasiestādes šodien ziņoja, ka radiācijas mērījumi Kijevā ir pieņemamās robežās. Taču kāda augsta ranga amatpersona pirms vairāk nekā nedēļas, kad ugunsgrēki izcēlās, sacīja, ka apgabalā ap AES radiācija bijusi 16 reizes lielāka par normālo līmeni, kāds parasti ir šajā teritorijā.

Cik plaša teritorija ir izdegusi ugunsgrēkos, varasiestādes vēl nav atklājušas.

Vairāku dienu vecu dati liecina, ka liesmas bija izpletušās aptuveni 3500 hektāru platībā.

Taču "Greenpeace" Krievijas filiāles aktīvisti pirmdien aģentūrai "Reuters" sacīja, ka lielākais ugunsgrēks izpleties pa 34 400 hektāru teritoriju, bet otrs, mazākais ugunsgrēks aptver 12 600 hektāru lielu teritoriju. Viņu aplēses balstītas uz satelītattēliem.

Černobiļas AES katastrofa 1986.gada 26.aprīlī ir lielākais civilās kodolenerģētikas negadījums. Eksplozijā notikuma vietā gāja bojā 30 cilvēki, bet simtiem mira vēlāk radiācijas izraisītu slimību dēļ. Precīzs upuru skaits nav noteikts. Toreizējās padomju varasiestādes sākotnēji mēģināja slēpt kodolkatastrofas mērogus.

30 kilometru rādiusā ap AES tika evakuēti 350 000 cilvēku, šajā zonā joprojām nav ļauts dzīvot. Taču aptuveni 200 cilvēki, neskatoties uz oficiālo aizliegumu, ir atgriezušies šajā zonā.

Uz augšu
Back