P, 27.03.2023.
Monro "muļķīgā" kleita, kuras dēļ aizvien pasaule jūk prātā. Miljoni, šķirta laulība un vājprāts
Foto: AP/Scanpix
Monro "muļķīgā" kleita, kuras dēļ aizvien pasaule jūk prātā. Miljoni, šķirta laulība un vājprāts
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3

Tas bija auksts 1954. gada 15. septembra rīts Manhetenā, kad nevaldāma gaisa plūsma kādas dāmas ziloņkaula krāsas kleitu pacēla augstu gaisā. Pasaule aizturēja elpu, jo tas bija mirklis, ko tagad pazīst teju ikviens. Kas tajā slēpjas un ir tik maģisks? Kāds ir šīs kleitas fenomens?

Mirklis, kad kleita gaisīgi pacēlās gaisā, atsedzot blondās aktrises kājas un teju arī apakšveļu, tika iemūžināts Bilija Vaidera kinolentē "Septītā gada drudzis" / "The Seven Year Itch".

Lai gan filmas aktrisei Merilinai Monro, īstajā vārdā - Normai Džīnai Mortensonei, šī nebija pirmā populārā kino loma, pēc šīs epizodes "Merilinas Monro sindroms" pasaulei lika jukt prātā.

Modelei, kura tur apakšbikses ledusskapī, kļuva ļoti karsti

Filmā 29 gadus vecā Merilina attēlo dīvainu modeli, kura tur ledusskapī savu apakšveļu, bet kartupeļu čipsus ēd, iemērcot tos šampanietī.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Black Et White (@blacketwhitee) on

Kādā no randiņu naktīm ar savu kaimiņu filmas varonei kļūst karsti, un viņa izdomā oriģinālu risinājumu - atvēsināties garām braucoša metro triekta gaisa plūsmā, kas nāk no pazemes. 

"Vai tas nav garšīgi?" Merilina šajā mirklī saka savā Betty Boop balsī. 

Četrpadsmit reizes pārfilmēts! Kas tad bija zem kleitas?

1954. gada 15. septembra agrs rīts. Monro Leksingtonas avēnijā stāv zem spilgtajiem Klīga kino prožektoriem. Kāds no apkalpes zem grilam līdzīgām restēm vada gaisa ventilatoru tieši zem Monro kleitas. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vintage Closet ? (@_v_kao_vintidz) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marilyn Monroe Fan (@mmonroepics) on

Dažus metrus tālāk spiedz tūkstoš cilvēku liels fanu pūlis, un preses fotogrāfi cenšas noķert katru dīvas kustību. Jā, šī informācija par pikantas epizodes filmēšanas laiku un vietu bija nopludināta, un nu nācās cīnīties ar sekām. 

Foto: AP/Scanpix

Epizode trīs stundu garumā tika uzņemta četrpadsmit reizes. "Uzņemts! Gatavoties! Sākt!" nepārtraukti atkārtoja režisors. Pūlis gan atkārtoja ko citu, tiklīdz ventilators no jauna pacēla aktrises gaisīgos svārkus: "Augstāk, pūt augstāk!" 

Kas bija zem kleitas? Merilina bija nodrošinājusies ar dubultām baltām apakšbiksēm.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by ??? (@queen_marilynmonroe) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Norma Jeane ? (@admiringmarilyn) on

Svārki gaisā un laulības šķiršana

Šī epizode sajūsmināja visus, izņemot Monro tā laika laulāto draugu, amerikāņu-itāļu beisbola spēlētāju Džo Dimadžio.

Merilinas otrais vīrs, kurš bija apprecējis aktrisi vien tā paša gada sākumā, pēc šīs kino epizodes sacēla lielu skandālu. Iemesls - presē nokļuvušais attēls ar Monro, kur viņas kleitas mala spēcīgajā gaisa plūsmā tiek pacelta stipri uz augšu.

"Tas ir apkaunojoši un manai sievai nepiedienīgi," publiski pauda sportists. Drīz pēc tam pāris izšķīrās. 

Episkās kleitas autors: "Tā mazā, muļķīgā kleita..."

Ziloņkaula kleitas autors ir "20th Century Fox" kino studijas vadošais kostīmu mākslinieks Viljams Travilla. Patiesībā, kad Travilla radīja šo kleitu, kurā Merilina filmējās randiņa epizodē, viņš par to īpaši daudz nedomāja. Kleitu, kas pēcāk tapa teju episka, viņš bija nosaucis "tā mazā, muļķīgā kleita".

Kleita šūta no viskozes, acetāta, krepa. Audums bija pietiekami smags, lai šūpotos ejot, un pietiekami viegls, lai vējā paceltos gaisā. 

"... vēsa un tīra netīrajā, netīrajā pilsētā", kā Monro savā kleitā raksturoja Travilla.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by jeannie (@babyjeanielis) on

Travilla ir strādājis astoņām Monro filmām, ieskaitot "Kā apprecēt miljonāru" (How to Marry a Millionaire; 1953) un "Džentlmeņi izvēlas blondīnes" (Gentlemen Prefer Blondes; 1953).

Aktrise dievināja Travillas radītās, visbiežāk augumu izceļošās kleitas. Reiz viņa viņam rakstīja: "Dārgais, lūdzu, ģērb mani mūžīgi. Es tevi mīlu!"

Kleita kā mantojums

Gadu desmitiem kopš filmas izlaišanas koķetā kleita ir kļuvusi par vizuālu sinonīmu arī pašai dīvai. Ar šo plandošās kleitas pozu ir pārdoti dzērieni, konfektes, veļas pulveri, dzīvokļi, matu krāsas, smaržas un pat automašīnas. 

Kleitas "dubultnieci" uz skatuves ir valkājušas tādas slavenības kā Britnija Spīrsa, Nikija Mināža, Madonna, Lindsija Loena. 

Tēlnieki ir attēlojuši Merilinu šajā pozā kā 8 m skulptūru, zem kuras var paiet un nofotografēties jebkurš tūrists. 

Foto: SIPA/Scanpix

Kur palikusi pati leģendārā kleita? 

Amerikāņu aktrises Merilinas Monro slavenā baltā kleita 2011. gadā notikušajā izsolē Losandželosā tika pārdota par 4,6 miljoniem ASV dolāru. 

Raksta sagatavošanā izmantots CNN materiāls "Remember when Marilyn Monroe's white cocktail dress made movie history?"

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu