Vācija satraukta par iespējamo ASV karavīru izvešanu

FOTO: AFP/SCANPIX

Vācijas valdības transatlantisko attiecību koordinators Pēters Beiers sestdien brīdinājis, ka iespējamie plāni izvest no Vācijas lielu daļu no tur izvietotajiem ASV karavīriem, var ievērojami iedragāt Berlīnes un Vašingtonas attiecības.

"Šāds ASV prezidenta lēmums var smagi ietekmēt vācu-amerikāņu attiecības," norādījis Beiers.

Amerikāņu un vācu mediji, atsaucoties uz anonīmām amatpersonām, ziņo, ka ASV prezidents Donalds Tramps esot izlēmis izvest no Vācijas lielu daļu no tur dislocētajiem amerikāņu karavīriem.

Vācijā pašlaik izvietoti aptuveni 34 500 karavīri, un laikraksts "The Wall Street Journal" piektdien ziņoja, ka Tramps esot devis Pentagonam rīkojumu izvest 9500 karavīru.

Savukārt vācu ziņu žurnāls "der Spiegel" vēsta, ka līdz rudenim paredzēts izvest piecus līdz 15 tūkstošus karavīru.

"Tas neattiecas tikai uz aptuveni 9500 karavīriem, bet arī uz viņu ģimenēm, uz aptuveni 20 000 amerikāņu," norādījis Beiers. "Tas sagraus transatlantiskos tiltus."

Tomēr ziņas par iespējamo ASV karavīru izvešanu pagaidām nav apstiprinājusi nedz Vašingtona, nedz Berlīne.

Bijušais ASV spēku Eiropā virspavēlnieks, ģenerālis Bens Hodžs intervijā žurnālam “Der Spiegel” karaspēka izvešanu no Vācijas nosaucis par milzīgu Trampa kļūdu un norādījis, ka tas ir “tīri politisks” Baltā nama manevrs, kas tiek veikts bez konsultēšanās ar militāriem padomniekiem. “Šāds lēmums skaidri ilustrē, ka ASV prezidents neizprot, cik svarīga ASV drošībai ir tās karaspēka dislocēšana Vācijā”, uzsver Bens Hodžs.

Pēc ģenerāļa teiktā, “ASV Kongress par to nebija informēts, ASV komandieri Eiropā par šo lēmumu bija neziņā, un arī ar Vāciju vai NATO neviens šo jautājumu nebija apspriedis”.

“Daudzi mūsu partneri tagad jautās, vai tiešām ASV vairs nejūtas līdzatbildīga par drošību Eiropā”, norāda analītiķis.

Bens Hodžs apelē pie ASV Kongresa, kuram vēl ir iespējas koriģēt Trampa lēmumu, piemēram, nepiešķirot finansējumu ASV karaspēka izvešanai no Vācijas.

Attiecīgajām Kongresa organizācijām būtu nekavējoties jāsasauc īpašas sanāksmes un jāļauj Pentagonam izskaidrot, kāda bija stratēģija amerikāņu interešu aizsardzībai Eiropā.

Uz augšu