Pagarinās Jūrtakas un Mežtakas pārgājienu maršrutus Kurzemē un Lietuvā

Spēcīgas vēja brāzmas Kurzemes piekrastē

FOTO: Ieva Lūka / LETA

 Šogad iecerēts pagarināt Jūrtakas un Mežtakas pārgājienu maršrutus Kurzemā un Lietuvā, informēja Latvijas lauku tūrisma asociācijā "Lauku ceļotājs".

Mežtaka un Jūrtaka ir garās distances pārgājienu maršruti, kas no Rīgas ved gar Baltijas jūras piekrasti, mežiem Latvijā un Igaunijā, un iekļaujas Eiropas garo distanču pārgājienu e-maršrutos E9 un E11. Šovasar asociācija sāka paplašināt pārgājienu maršrutus arī dienvidu virzienā - Kurzemē un Lietuvā.

Kā skaidroja "Lauku ceļotājs", šī gada 1.jūnijā sākts projekts LLI-448 "Mežtakas izveide Latvijā un Lietuvā un Jūrtakas pagarināšana Lietuvā". Pārgājienu projekts notiek ar Interreg V-A Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. -2020.gadam atbalstu. Pateicoties tam, 2022.gadā Mežtaka un Jūrtaka šķērsos visas trīs Baltijas valstis - Lietuvu, Latviju un Igauniju, maršrutu kopgarumam sasniedzot ap 3450 kilometrus.

Mežtaka būs savienota ar Rīgas-Tallinas Mežtakas maršrutu, kas pašlaik tiek ieviests pēc Centrālā Baltijas Jūras Reģiona programmas projekta "Garās distances pārrobežu pārgājienu maršruts "Mežtaka"".

Mežtakas pagarinājums tiks veidots cauri Kurzemei - Abavas senlejas dabas parkam, Kuldīgai, Aizputei, Priekulei, bet Lietuvā - cauri Žemaitijas nacionālajam parkam un Žemaitijas etnogrāfiskajam reģionam, ainaviskajiem reģionālajiem parkiem. Taka turpināsies gar Nemunas krastiem un šķērsos etnogrāfisko Dzūkijas reģionu. Plānots, ka Mežtakas garums Kurzemē un Lietuvā kopā sasniegs ap 2060 kilometru, bet veikšanai nepieciešamais laiks - ap 82 dienām.

Savukārt Jūrtakas jaunais posms pagarinās esošo Jūrtaku, kas iet no Tallinas caur Rīgu līdz Nidas ciemam Latvijā un ir izveidota Igaunijas-Latvijas programmas projektā "Pārgājienu maršruts gar Baltijas jūras piekrasti Latvijā un Igaunijā".

Jūrtaku plānots pagarināt no Latvijas-Lietuvas robežas gar visu Lietuvas piekrasti un Kuršu kāpām līdz Lietuvas un Kaļiņingradas apgabala robežai, kā arī ietverot Kuršu jomas austrumu krastu līdz Nemunas deltai un Rusnes salai, ieskaitot. Jūrtaka tiks pagarināta par aptuveni deviņām dienām un 190 kilometriem un tādējādi tās garums sasniegs ap 1390 kilometrus, bet veikšanai nepieciešamais laiks - ap 69 dienām.

Abos maršrutos katru dienu varēs veikt arī kā atsevišķu, 15-20 kilometru garu pārgājienu, kam norādītas nakšņošanas vietas, ēdināšanas un citi pakalpojumi tūristiem.

No jūnija līdz septembra beigām notiks Jūrtakas un Mežtakas apsekojumu pārgājieni, kuros ikviens ir aicināts piedalīties. Jūrtaku un Mežtaku visā garumā ies un gājienus veiks "Lauku ceļotāja" eksperts Juris Smaļinskis. Apsekojuma pārgājienu laikā katrai dienai tiks veidoti detalizēti maršruta apraksti, kas projekta gaitā būs pieejami Jūrtakas un Mežtakas ceļvedī un interneta vietnē.

Projekta kopējās projekta izmaksas ir 788 104 eiro. Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 669 888,76 eiro.

Uz augšu