T, 17.08.2022.

Kosovas prezidents apsūdzēts kara noziegumos

Papildināts
TVNET/LETA/RFE/RL
Kosovas prezidents apsūdzēts kara noziegumos
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Kosovas prezidents Hašims Tači
Kosovas prezidents Hašims Tači Foto: Armend Nimani / AFP

Prokuratūra Hāgā izvirzījusi Kosovas prezidentam Hašimam Tači, bijušajam parlamenta priekšsēdētājam Kadri Veseli un citiem apsūdzības kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci, vēsta RFE/RL.

Apsūdzības saistītas ar 1998.-1999.gada Kosovas krīzi.

Īpašā prokurora birojs trešdien paziņoja, ka apsūdzētajiem esot "krimināla atbildība par gandrīz 100 slepkavībām", kā arī "cilvēku piespiedu pazušanu, vajāšanu un spīdzināšanu". 

Noziegumi tika vērsti pret "simtiem zināmu kosoviešu, albāņu serbu, romu un citu tautību pārstāvjiem, kuru vidū bija politiskie oponenti".

Prokurora birojs apgalvo, ka apsūdzības esot "ilgas izmeklēšanas" rezultāts un ka tām visām pamatā esot spēcīgi pierādījumi.

Tači un Veseli bija Kosovas Atbrīvošanas armijas (UCK) komandieri. Tā bija etnisko albāņu kaujinieku grupa, kas Kosovas karā cīnījās pret Belgradas drošības spēkiem.

Veseli noliedz "saistību ar jebkāda veida noziegumiem". Tači iepriekš noliedzis, ka bijis iesaistīts kara noziegumos.

Pēc Hāgas īpašā prokurora paziņojuma Tači priekšlaikus pārtrauca savu vizīti ASV un atgriezās Kosovā. Bija plānots, ka Kosovas prezidents 27.jūnijā Baltajā namā tiksies ar Serbijas prezidentu Aleksandru Vučiču, cenšoties normalizēt abu valstu attiecības.

Reaģējot uz Kosovas prezidentam izvirzītajām apsūdzībām kara noziegumos, Kosovas premjerministrs Avdulla Hoti ceturtdien atcēlis Vašingtonā paredzētās sarunas ar Serbiju.

"Ņemot vērā notikumu attīstību Prištinā (..), man jāatgriežas savā valstī, lai tiktu galā ar šo situāciju," tviterī pavēstīja Hoti.

Viņš norādīja, ka ASV īpašais sūtnis Balkānu jautājumos Ričards Grenels ir informēts par šo lēmumu.

Kosovas krīze izcēlās, kad Serbija mēģināja apspiest etnisko albāņu sacelšanos. Konflikts beidzās pēc 78 dienas ilgas NATO uzlidojumu kampaņas, kuras mērķis bija padzīt serbu karavīrus no Kosovas.

Karā mira vairāk nekā 10 000 cilvēku, bet vēl 1600 atrašanās vieta joprojām nav zināma.

Belgrada joprojām neatzīst 2008.gadā vienpusējā kārtā pasludināto Kosovas neatkarību.

Apsūdzības Tači īpašajai tiesai Kosovas jautājumos tika iesniegtas 24.aprīlī un gaida apstiprinājumu. Lēmums tiesai jāpieņem līdz augusta beigām.

Īpašā prokuratūra Kosovas jautājumos skaidro, ka publiskojusi savu lēmumu, jo Tači un vēl viens šajā lietā apsūdzētais - Kosovas Demokrātiskās partijas līderis, bijušais parlamenta spīkers Kadri Veseli - atkārtoti mēģinājis traucēt tiesas darbu.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu