Pandēmijas laikā Latvijā pieaug pirātiskā satura lejupielāžu apjoms

Pirātisms. Ilustratīvs attēls FOTO: pexels.com

Covid-19 uzliesmojuma laikā Latvijas lietotāju pirātiskā satura lejupielāžu apjoma straujais pieaugums un struktūra torrentos rada bažas, uzskata biedrības "Par legālu saturu!" izpilddirektore Dace Kotzeva.

Lai arī satura nelegālo lejupielādes un straumēšanas vietņu - torrentu - Latvijas lietotāju skaits internetā pēc martā piedzīvotā kāpuma par 22% aprīlī atgriezās februāra līmenī, satraukumu rada fakts, ka gandrīz dubultojies torrentu vietņu skatījumu skaits un vidējais laiks, ko viens lietotājs pavadījis vietnē, skaidroja Kotzeva, komentējot starptautiskā interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmuma "Gemius" veikto aptauju un pētījumu "Latvijas populārāko torrentu lejupielādes vietņu audits un auditorijas izpēte".

Kultūras ministrijas tīmekļa vietnē publiskotajā Latvijas populārāko torrentu lejupielādes vietņu auditā secināts, ka šī gada aprīlī desmit iecienītākās filmu, seriālu, mūzikas, datorprogrammu, foto, e-grāmatu un cita satura nelegālās vietnes apmeklējuši gandrīz 116 000 Latvijas interneta lietotāji, kopā veicot gandrīz 12 miljonus lapu skatījumu, kas ir par 86% vairāk nekā februārī, kad tika veikti 6 332 000 skatījumu. Viens apmeklētājs vidēji torrentu vietnē aprīlī pavadīja vairāk nekā vienu stundu, kamēr februārī viens lietotājs torrentos pavadīja pusstundu. Martā torrentus apmeklējuši 139 687 apmeklētāju, kas ir par 22% vairāk nekā februāri, kad nelegālās vietnes apmeklēja 114 382 Latvijas interneta lietotāji.

Vairāk nekā piektā daļa jeb 21,6% interneta lietotāji atzinuši, ka izmantojuši torrentu lejupielādes vietnes pēdējā pusgada laikā un 66% no tiem, kuri atzinuši, ka izmanto šīs vietnes, to dara biežāk nekā reizi vai dažas reizes mēnesī. 78,4% norādījuši, ka nav izmantojuši satura nelegālās vietnes pēdējā pusgada laikā, no kuriem 37,9% atklāja, ka darījuši to pirms tam. Pēdējā pusgada laikā un vismaz reizi mūžā torrentu lejupielādes vietnes lietojuši 51,4% aptaujāto, savukārt nekad torrentu vietnes nav lietojuši 48,6% pētījuma dalībnieku.

Aptaujas dalībnieki norādījuši, ka biežāk lejupielādētais saturs ir filmas (67,7%), seriāli (43%), kā arī datorspēles (35%), datorprogrammas (31,7%), mūzika (27,7%) un e-grāmatas (15,10%).

Kotzeva uzsvēra torrentu vietņu audita un lietotāju auditorijas izpētes nozīmību, norādot, ka iegūtie secinājumi, fakti un dati ir nopietns pamats, lai biedrība to akcentētu tiesībsargājošās iestādēs satura nelegālo vietņu internetā pieejas ierobežošanai.

"Šis ir pirmais nopietnais pētījums par torrentu nodarītā kaitējuma apjomu legālajai satura industrijai, kas izgaismo torrentos atrodamā satura struktūru, un saturu, ko lietotāji visvairāk izmanto nelegāli," sacīja biedrības izpilddirektore, norādot, ka pētījumā neapšaubāmi var saskatīt arī interneta lietotāju tiesiskās kultūras apziņas pieaugumu.

Uz augšu
Back