Honkongas nacionālās drošības likums apdraud žurnālistus visā pasaulē
Brīdina "Reportieri bez robežām"

Honkonga

FOTO: ANTHONY WALLACE / AFP

Ķīnas pieņemtais Honkongas nacionālās drošības likums apdraud žurnālistus visā pasaulē, ceturtdien brīdinājusi starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija "Reportieri bez robežām" (RSF).

Organizācija aicināja demokrātiskās valstis izdarīt spiedienu uz Pekinu, lai tā atceltu likumu, ko tā pieņēma otrdien, apejot Honkongas likumdošanas institūciju.

Jaunais likums aizliedz graujošu darbību, atdalīšanos no valsts, terorismu un slepenu sadarbību ar ārvalstu spēkiem un paredz likuma pārkāpējiem bargus cietumsodus, tostarp mūža ieslodzījumu.

RSF norādīja, ka saskaņā ar šo likumu mūža ieslodzījumu iespējams piemērot arī visiem žurnālistiem, neatkarīgi kurā vietā pasaulē tie bāzējas.

Organizācija norādīja uz likuma 38.pantu, kas ļauj attiecināt to uz likumpārkāpumiem ārpus Honkongas arī gadījumos, ja likumpārkāpēji nav Honkongas pastāvīgie iedzīvotāji, kas faktiski nozīmē, ka likums attiecināms uz visiem cilvēkiem visā pasaulē.

RSF norādīja, ka ārvalstu žurnālisti, kas raksta kritiski par Honkongu, riskē tik ieslodzīti uz mūžu cietumā, ja tiktu tiesāti Honkongā, vai pat notiesāti uz nāvi, ja tiktu izdoti Ķīnai.

RSF "Pasaules preses brīvības indeksā" Honkonga ir noslīdējusi no 18.vietas 2002.gadā uz 80.vietu pašlaik.

Ķīna atrodas saraksta pašā apakšā un pašlaik ieņem 177.vietu no 180 valstīm un teritorijām, kas iekļautas sarakstā.

Uz augšu