Sv, 14.08.2022.

Par aviokompāniju lojalitātes programmu punktu izmantošanu privātām vajadzībām amatpersonas saņēmušas aizrādījumu

TVNET/LETA
Par aviokompāniju lojalitātes programmu punktu izmantošanu privātām vajadzībām amatpersonas saņēmušas aizrādījumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 6
Foto: Ieva Čīka/LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir fiksējis vairākas valsts amatpersonas, kuras par valsts apmaksātajiem dienesta komandējumiem saņēmušas aviokompānijas lojalitātes programmas punktus un pēc tam tos izmantojušas privātu lidojumu apmaksāšanai, taču pēc vairāk nekā gadu ilgas pārbaudes aprobežojies ar mutvārdu aizrādījumiem, raksta "Diena".

Aviokompāniju lojalitātes programmu punkti daudzām Latvijas valsts amatpersonām, kas regulāri dodas ārvalstu komandējumos, bija kļuvuši par "patīkamu, turklāt neviena neuzskaitītu piedevu pārējam atalgojumam", raksta laikraksts, "faktiski uz valsts rēķina ierēdņi un politiķi guva iespēju iegādāties privātus lidojumus un citus labumus sev un ģimenes locekļiem".

Gandrīz visās Latvijas valsts iestādēs līdz pat pagājušajam gadam esot valdījis neformāls viedoklis, ka dienesta komandējumos iegūtie lojalitātes punkti ir attiecīgo ierēdņu personiskā manta un papildu labums, par ko iestādes vadībai nav nekādas intereses. Arī Valsts kontrolē par dienesta braucieniem saņemtie lojalitātes punkti tiekot uzskatīti par personisku mantu.

Pagājušā gada pavasarī KNAB sāka pārbaudi par virkni ministriju, kurās to apmaksātos lidojumos konkrētu personu iegūtie lojalitātes punkti netiek uzskaitīti un tie bijuši brīvi izmantojami konkrēto lidojumos devušos ierēdņu un politiķu personiskajām vajadzībām. KNAB ir konstatējis, ka Finanšu ministrija jau 2016.gadā, veicot valsts budžeta izdevumu pārskatīšanu, Ministru kabinetā ierosinājusi jebkādus punktus, ko amatpersonas, izmantojot lojalitātes kartes dienesta braucienos, uzkrāj savos privātajos kontos, izmantot dienesta braucienu apmaksai iestādes ietvaros, taču ierosinājums netika ņemts vērā.

"Šobrīd no katras valsts amatpersonas godaprāta un ētikas ir atkarīgs, vai valsts amatpersona, dodoties darba komandējumā, krāj sev kā privātpersonai lojalitātes punktus un tos izmanto kā privātpersona," atzinis KNAB.

Birojs identificējis vairākas valsts amatpersonas, kuras ar "airBaltic" piešķirtu VIP statusa karti sakrājušas punktus arī par dienesta lidojumiem un iegādājās aviobiļetes privātiem lidojumiem. Šajā rīcībā KNAB saskatījis likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" valsts amatpersonām noteikto speciālo dāvanu pieņemšanas ierobežojumu pārkāpumu pazīmes un sācis vairākas administratīvo pārkāpumu lietvedības. Tomēr KNAB beigu beigās atzinis minētos administratīvos pārkāpumus par maznozīmīgiem, izsakot valsts amatpersonām mutvārdu aizrādījumus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu