RD vēlēšanu kandidātu skandāli: no kriminālprocesiem līdz līšanai miskastē

Rīgas dome. Ilustratīvs foto. FOTO: Paula Čurkste/LETA

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas piesaistījušas sen nebijušu sarakstu skaitu – uz iekļūšanu Rātsnamā pretendē 15 partijas. Tikpat raibs ir arī pieteikto kandidātu sastāvs. Latvijas Televīzijas raidījums “de facto” pārliecinājās, ka partijas savos sarakstos iekļāvušas arī personas, kas ierautas dažādos skandālos, arī tādos, par kuriem savulaik stāstījis “de facto”.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu sarakstos šobrīd ir 707 kandidāti, kas pretendē uz 60 deputātu vietām. Iekļūt Rīgas domē vēlas gan partijas, kam jau ir politiskā pieredze pašvaldībā vai Saeimā, gan politiskie spēki, kas regulāri startē visās iespējamajās vēlēšanās bez panākumiem. Ir pat saraksts, kura iniciators godīgi atzīst, ka tas esot sociālais eksperiments. Tas ir “Vienoti Latvijai” sarakstā startējošais atmiņūdens popularizētājs Jānis Pļaviņš, kurš tomēr pat varētu nebūt ekscentriskākais no kandidātiem.

Piemēram, Rīcības partijas līderis Ruslans Pankratovs šonedēļ partijas vārdā apsveica Baltkrievijas tautu ar Aleksandra Lukašenko pārvēlēšanu prezidenta amatā. Savukārt partiju apvienība “Jaunā Saskaņa” mēra amatam izvirzīja uzņēmēju Tatjanu Karginu, kas savulaik notiesāta par krāpšanu lielā apmērā. Publiskās debatēs viņa gan nav redzēta – iespējams, pie vainas ir nevēlēšanās demonstrēt savas latviešu valodas prasmes. Pati kandidāte tās novērtējusi ar “labi”, taču Karginas dalība “Rīga TV24” kulinārijas šovā pirms dažiem mēnešiem liek to apšaubīt.

Tikmēr partijas “Alternative” mēra amata kandidāts Valērijs Petrovs savas biedrības “Pareiza lieta” mājaslapā demonstrē, kā hidrotērpā tīra Uzvaras pieminekļa baseinu. Petrovs ir bijušais “Saskaņas” domnieks, kas kļuva atpazīstams ar dāsni atalgotiem padomnieka amatiem “Rīgas namu pārvaldniekā” (RNP) un “Rīgas centrāltirgū”. Sarakstā ir arī citi no “Saskaņas” aizgājušie bijušie domnieki, arī viens no bēdīgi slavenajiem “Rīgas satiksmes” konsultantiem Jefimijs Klementjevs.

Pati “Saskaņa” šoreiz palikusi bez savas ilggadējās lokomotīves, bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova. Saraksta pirmais numurs ir politikā nesen ienākušais Konstantīns Čekušins. Tomēr sarakstā ir arī cilvēki, kas radījuši dažu pēdējo Rīgas domes sasaukumu skandalozo slavu: gan no “Rīgas satiksmes” dāsni algotie partejiskie konsultanti, gan uzņēmuma bijušie valdes locekļi, tostarp Maksims Tolstojs, kas ir arī aizdomās turētais Rīgas tūrisma attīstības biroja krimināllietā.

Čekušins uzskata, ka “Saskaņa” reputācijas problēmas, kas to vajāja atlaistās Rīgas domes norieta laikā, esot pārvarējusi: “Mums ir vislabākie... Jūs visu laiku mēģināt pastāstīt kaut ko sliktu par mūsu kandidātiem. Nevajag tā darīt! Mums ir vislabākais saraksts! (..) Mums ir laba reputācija, man ir laba reputācija. Esmu jauns cilvēks. Man ir sava vīzija, kā es jau teicu. Līdz ar to ieraudzīsim visu 29.augustā [vēlēšanu dienā].”

Priekšvēlēšanu laikā “Saskaņa” pamanījās iekulties jaunā skandālā. Latvijas Televīzija jau ziņoja par aizdomām, ka RNP Austrumu iecirkņa telpās varētu būt notikusi partijas aktīvistu priekšvēlēšanu sanāksme. Tā būtu administratīvo resursu izmantošana, ko likums liedz. RNP “de facto” šonedēļ apstiprināja, ka pēc dienesta pārbaudes sācis disciplinārlietu pret vairākiem uzņēmuma darbiniekiem. “de facto” zināms, ka starp šiem pieciem darbiniekiem ir arī iecirkņa “Austrumi” vadītājs, “Saskaņas” biedrs Jānis Vaitkevičs.

Kandidāte Inga Breikša-Jefimcova, kuras uzaicinājums “Saskaņas” Purvciema un Pļavnieku biedriem šo jezgu radīja, joprojām noliedz, ka šāda sapulce būtu notikusi: “Tieši RNP... nu bija tāda doma, ka tur pie RNP visi to adresi Pļavnieku iedzīvotāji zina, bet priekšnieks [Vaitkevičs] neatļāva. Nu nebija šīs sanāksmes! Nu ko jūs varat mani mocīt visu laiku?”

“Saskaņa” pati gan nelaiž garām izdevību atrast iespējamus pārkāpumus bijušo sabiedroto, partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKR) saraksta līdera un bijušā mēra Oļega Burova darbībā. Pēc tam, kad “Saskaņas” pārstāvji publiski pievērsa uzmanību Burova dārgajam rokaspulkstenim, kas neparādoties viņa deklarācijā, bijušais mērs uz aģitācijas pasākumiem to vairs nevelkot. “Par pulksteni – man tas patiešām ir desmit gadus, un savu vēstuli, savu paskaidrojumu es uzrakstīju Valsts ieņēmumu dienestam... Viņi uzreiz piezvanīja, un uz telefona zvana pamata es sagatavoju paskaidrojumu. (..) Man desmit gadi atpakaļ palika 50 gadi, un tieši uz šo jubileju es saņēmu dāvanu, bet par pārējo es neko negribu pateikt. Lai izvērtē atbilstošās valsts institūcijas, un pēc tam mēs sākam ar jums publiski par to runāt,” klāsta Burovs.

Burova pulkstenis un neanulētā “Rīgas namu” caurlaide gan nav vienīgie ar GKR sarakstu saistītie skandāli. Tajā ir kandidāti, kas bijuši “Rīgas satiksmes” valdē vai konsultantu rindās. Ir arī kāds pirms dažiem gadiem notiesātais: Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktors Anatolijs Aļeksejenko tika sodīts par operatīvai darbībai paredzētas ierīces neatļautu izmantošanu. Bijušā vicemēra un GKR līdera Andra Amerika dēls Agris Ameriks regulāri tika algots Rīgas brīvostas mājaslapas uzturēšanai.

Savukārt GKR kandidāte Alise Marija Aizpure pirms gada kāda TV šova ietvaros slavas dēļ bija gatava ielīst miskastē. “Jebkurā gadījumā tā bija pieredze. Neteikšu, ka visai pozitīva pieredze, bet tā arī ir pieredze. (..) Es domāju, ka noteikti tas nepalīdz manām vēlēšanām, bet tāda situācija bija, un to pagriezt atpakaļ nav iespējams,” tagad stāsta Aizpure.

Citas partijas Rīgas domē pie varas sen nav bijušas. Zaļo un zemnieku savienība Rīgas domē vēl nav iekļuvusi vispār. Tā par saraksta līderi izvēlējusies vairākas partijas nomainīt paspējušo Saeimas deputātu Viktoru Valaini. Viņš apgalvo, ka visi saraksta kandidāti esot apliecinājuši atbalstu Rīgas domes vēlēšanu programmai.

ZZS sarakstā ar augsto sesto numuru ir Jānis Zablovskis, par kuru “de facto” stāstīja pirms dažiem gadiem. Toreizējais “zaļzemnieku” aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis savu padomnieku Zablovski atlaida, jo viņš esot lobējis intereses firmai, kas regulāri piedalījusies armijas iepirkumu konkursos.

Tagad Valainis Zablovski slavē: “Viņš ir Zaļās partijas Rīgas nodaļu koordinators, tiešām atbildīga persona tieši Zaļajā partijā. Un šie jautājumi, kas viņam ir tikuši pārmesti, tā ir bijusi vietējo uzņēmumu interešu aizstāvība, par ko man gribētos teikt, ka tas ir pat, teiksim tā, pluss tam, ka cilvēks aizstāv vietējos uzņēmējus. Pie tam ar sekmīgu rezultātu, iegūstot starptautiskus pasūtījumus. (..) Es nevaru neko pārmest, un galvenais ir tas, ka aizstāv nacionālās intereses un vietējos uzņēmējus.” Valainis gan sola, ka Rīgas domē šāda uzņēmēju lobēšana, piemēram, iepirkumos, nenotikšot.

Arī citos sarakstos ir kandidāti, kuru pagātne rada jautājumus. Piemēram, “KPV LV” mēra amata kandidāts Ralfs Nemiro zaudēja pielaidi valsts noslēpumam un līdz ar to – ekonomikas ministra amatu.

Uz augšu
Back