:format(webp)/nginx/o/2020/09/09/13333876t1h5a13.jpg)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins 11.augustā prezentēja Krievijā izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Sputnik-V”. Varas iestādes paziņojušas, ka pirmie vakcīnu saņemšot ārsti un skolotāji, tomēr viņi pagaidām neizrāda pārāk lielu entuziasmu kļūšanā par “Putina vakcīnas” izmēģinājuma trusīšiem, vēsta ASV raidsabiedrība CNN.
Skolotāju un ārstu vakcināciju pret Covid-19 paredzēts sākt, vēl pirms pabeigti vakcīnas trešā posma klīniskie izmēģinājumi uz cilvēkiem.
Daļa skolotāju un ārstu uzskata, ka Putina apgalvojumi par vakcīnas efektivitāti nav pierādīti, un bažījas, ka tiek mēģināts viņus padarīt par vakcīnas “izmēģinājuma trusīšiem”.
Krievijas vakcīna izstrādāta Maskavā bāzētajā Gamalejas institūtā un nosaukta pat godu Padomju Savienības 1957.gadā Zemes orbītā palaistajam pavadonim “Sputņik”.
Krievijas paziņojumi, ka tā uzvarējusi vispasaules sacensībā par Covid-19 vakcīnas izstrādi, pasaulē tiek uztverti visai skeptiski. Tikmēr dažādi jautājumi par vakcīnas drošību un efektivitāti joprojām ir neatbildēti gan pašā Krievijā, gan ārpus tās.
Krievijas skolotāju arodbiedrība “Učitel” jau sākusi tiešsaistes kampaņu, aicinot tās biedrus atteikties no iespējas saņemt vakcīnu. Vakcinēšanās šobrīd ir brīvprātīga, tomēr arodbiedrība uzskata, ka to nevajadzētu padarīt obligātu, pirms tiek pabeigti visi vakcīnas klīniskie izmēģinājumi.
Realitāte, kas atšķiras no solījumiem
Maskavas skolotājs un “Učitel” biedrs Jurijs Varlamovs norāda, ka viņš nevēlas vakcinēties, jo vakcīnu pagaidām viņš neuzskata par drošu.
“Viņi nedrīkst vakcinēšanos padarīt obligātu, pirms nav pabeigti izmēģinājumi. Bet es esmu dzirdējis, ka dažās skolās un valsts iestādēs jau runā, ka līdz gada beigām šī vakcīna būšot obligāta,” norāda Varlamovs.
Arodbiedrības “Učitel” līdzpriekšsēdētāja Marina Baloujeva skaidro, ka petīcija pret obligātu skolotāju vakcinēšanu ir piesardzības solis.
Baloujeva skaidro, ka viņa par “Sputnik-V” vakcīnu bažījas vairāku iemeslu dēļ.
“Pirmkārt, ir vispārzināms, ka vietējo vakcīnu kvalitāte ir zemāka par ārvalstu analogiem.
Otrkārt, vakcīna tika radīta zibens ātrumā, un tas jau rada bažas. Tā tika radīta steigā,” norāda Baloujeva.
Neskatoties uz varas iestāžu sākotnējiem solījumiem, ka vakcinēšanās būšot brīvprātīga, skolotāji bažījas, ka realitāte krietni atšķirsies no solījumiem, ka jau tas Krievijā ir pierasts.
“Učitel” pagaidām vēl nav saņēmusi neviena arodbiedrības biedra sūdzību par to, ka skolotāji tiek spiesti vakcinēties. Iepriekšējā pieredze ar citām vakcīnām gan liecina, ka šāda iespējamība pastāv.
Piemēram, pretgripas vakcīna izglītības nozares darbiniekiem arī ir brīvprātīga, tomēr atsevišķas skolas pieprasa, lai to darbinieki obligāti vakcinējas.
Iespējamās sankcijas par nevēlēšanos vakcinēties ar “Sputnik-V” ir atkarīgas no katras skolas vadības, uzskata Baloujeva.
“Skolotāji ir beztiesiska kategorija, tāpat kā ārsti. Kārdinājums uz viņiem pārbaudīt vakcīnu ir ļoti liels. No varas iestāžu skatu punkta raugoties, tas ir gan lēti, gan praktiski - kāpēc to nedarīt?” norāda arodbiedrības pārstāve.
Politiskais spiediens
Krievijas ārste un Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija sabiedrotā Anastasija Vasiļjeva pauž viedokli, ka visas Krievijas aktivitātes Covid-19 vakcīnas jautājumā ir Kremļa politiskā spiediena rezultāts.
Ar vakcīnas jautājumu Kremlis vēlas Krieviju attēlot kā zinātnes lielvalsti.
“Es domāju, ka tas ir tikai tāpēc, lai parādītu, ka Krievija ir liela un spēcīga valsts un ka Putins ir liels un spēcīgs prezidents,” norāda Vasiļjeva.
Bažas par Krievijas izstrādāto vakcīnu pauž arī kāds Maskavas slimnīcas ārsts, kurš vēlējās palikt anonīms, piesargājoties no iespējamajām represijām darbā.
Ķirurgs atklāj, ka viņa darba vietā vakcinēties pret Covid-19 piedāvāts jau augusta sākumā. Pēc šā piedāvājuma viņš sācis konsultēties ar ekspertiem.
“Es neesmu vakcīnu speciālists, tāpēc piezvanīju ārstiem, kas nodarbojas ar vakcīnām, es piezvanīju imunologiem. Viņi man teica: “Nekādā gadījumā to nedari, vakcīna ir negatava.””
Ārsts stāsta, ka viņa darba vietā gan pagaidām vēl nav bijis spiediens vakcinēties obligāti. Viņš arī pauž viedokli, ka brīdī, kad šāds spiediens sākšoties, daudziem viņa kolēģiem nebūs drosmes tam pretoties.
“Totalitārisms [Krievijā] saglabājas. Divi bezpalīdzīgākie sektori ir izglītība un veselības aprūpe. Viss šeit tiek darīts ar spēku. Ja kaut kam nepiekrīti, būs sankcijas,” norāda ārsts.
Bažas par “Sputnik-V” Krievijā pauž ne tikai skolotāji un ārsti - saskaņā ar nesen veiktas iedzīvotāju aptaujas rezultātiem, bažas par jauno vakcīnu ir aptuveni pusei valsts iedzīvotāju.
Krievija medicīnas nozares izdevumā “The Lancet” nesen publiskoja vakcīnas klīnisko testu pirmā un otrā posma rezultātus. Šie rezultāti norāda uz to, ka vakcīna varētu būt droša un nerada būtiskas blaknes.
Tomēr eksperti uzsver, ka
tikai trešā posma klīniskie testi sniegs skaidru atbildi uz jautājumu, vai “Sputnik-V” tiešām pasargā no saslimšanas ar Covid-19.