Kārtējo reizi savākti 10 000 parakstu par iniciatīvu likumā atzīt dzīvesbiedru savienību

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 18
Foto: Pixabay

Nepilnas nedēļas laikā kopš iniciatīvas ierosināšanas ir savākti vajadzīgie 10 000 parakstu, lai skatīšanā Saeimā nonāktu iniciatīva par ārpuslaulības esošo dzīvesbiedru savienību atzīšanu likumā, liecina sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" publicētā informācija.

Iniciatīvu 1.oktobrī iesniedza kustība "Dzīvesbiedri". Pēc nonākšanas Saeimā sākotnēji tiks pārbaudīta parakstītāju atbilstība likuma nosacījumiem.

Iniciatīvas mērķis ir aicināt likumdevēju pieņemt tiesisko regulējumu ārpus laulības savienībā dzīvojošu pāru tiesiskai atzīšanai un sociālajai aizsardzībai, ņemot vērā, ka arvien biežāk ģimenes attiecības tiek veidotas ārpus laulības institūta. Piemēram, 2019.gadā Latvijā piedzima 7209 bērni jeb nepilni 39% no visiem dzimušajiem, kuru vecāki nav bijuši laulībā, norāda piedāvājuma autori.

Iniciatīvas iesniedzēji aicina likumdevēju pieņemt jaunu tiesisku regulējumu, ieviešot jēdzienu "dzīvesbiedri" un "dzīvesbiedru savienība" Latvijas tiesību aktos, kas apzīmētu pastāvīgi kopā dzīvojošus cilvēkus un divu cilvēku kopdzīvi, kuri nedzīvo laulībā, bet atrodas kopdzīvē un uzskata sevi par ģimenes locekļiem.

Tiek rosināts nodrošināt dzīvesbiedru pāriem iespēju reģistrēt savas attiecības atvieglotā kārtībā, paredzot attiecību reģistrēšanu pie zvērināta notāra, tai skaitā izmantojot notāru attālināto pakalpojumu iespējas. Likumdevējam arī jāparedz tiesisks regulējums tiem gadījumiem, kad nelaulāti pāri nav reģistrējuši savas attiecības rakstiski, tomēr pāra attiecībām ir ģimenes dibināšanas raksturs, piemēram, kopīga bērnu apgādība, kopīgas mājsaimniecības uzturēšana vai ilgstošas faktiskās attiecības. Šādos gadījumos pāriem ir jābūt tiesībām tikt atzītiem par ģimeni un izmantot no tā izrietošās tiesības uz ģimenes aizsardzību, teikts iniciatīvā.

Juridiska kopdzīves dzīvesbiedru savienības atzīšana sniegs atbalstu visām Latvijas ģimenēm, dodot tām drošības sajūtu. Tiks novērsti gadījumi, kad, izbeidzoties attiecībām, kāda no attiecībās esošajām personām tiek nepamatoti materiāli aizskarta, piemēram, paliekot bez ienākumiem un mājokļa, kas nodrošinātu personu sociālo aizsardzību, skaidrots iniciatīvā.

Izmaiņas arī mazināšot nepieciešamību personai vērsties pie pašvaldības pēc sociālās palīdzības pakalpojumiem. Tas novērsīs arī gadījumus, kad, vienam no dzīvesbiedriem nomirstot, otram par tiesībām uz mantojumu ir jāveic 60 reizes lielākas valsts nodevas, kā tas ir pašreiz, skaidro rosinājuma autori.

Paredzēts, ka šādi grozījumi veicinās ģimeņu drošības sajūtu, jo ārkārtas brīdī cilvēkiem būs iespēja būt klāt, kad otra veselība ir kritiskā stāvoklī, kā arī sniegt tiesības pieņemt lēmumu, ja otrs dzīvesbiedrs to nespēj pieņemt pats. Tas aizstāvēs bērnu intereses, īpaši aizgādības jautājumos. "Visbeidzot, dzīvesbiedru un dzīvesbiedru savienības atzīšana veicinās drošības sajūtu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, sniegs atbalstu visām Latvijas ģimenēm un veicinās lielāku piederības sajūtu Latvijai," teiks kustības "Dzīvesbiedri" pieteiktajā iniciatīvā.

TVNET jau vēstīja, ka ceturtdien, 8.oktobrī, pie Saeimas notiks pikets par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību.

Pirmdien pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts žurnālistiem sacīja, ka valdošās koalīcijas līmenī varētu tikt diskutēts par nelaulāto pāru regulējuma ieviešanu.

Kā ziņots, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 30.septembra sēdē noraidīja citu, 10 392 Latvijas pilsoņu kolektīvo iesniegumu par viendzimuma partneru reģistrēšanu. Par šo Mandātu komisijas lēmumu vēl jālemj Saeimai.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 18

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu