Sašūpojas Igaunijas valdība: Helme atkāpjas no ministra amata
Papildināts

Martins Helme FOTO: Tairo Lutter/Postimees

Populistiskās Igaunijas Konservatīvās tautas partijas (EKRE) priekšsēdētāja vietnieks Marts Helme pirmdien paziņoja, ka atkāpjas no iekšlietu ministra amata.

Par demisiju Helme pavēstīja dienu pēc tam, kad bija izraisījuši skandālu viņa izteikumi radioraidījumā, kuros viņš apšaubīja ASV notikušo prezidenta vēlēšanu godīgumu.

Opozīcija Helmi apsūdz Igaunijas starptautiskā tēla graušanā un Igaunijas nacionālās drošības apdraudēšanā.

24

Paziņojot par atkāpšanos, Helme sacīja, ka nolēmis atstāt ministra amatu, jo mediji viņu nomelnojot. Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass izteicies, ka Helmes atkāpšanās saglābusi vadošo trīs partiju veidoto koalīciju. 

Kā preses konferencē Igaunijas parlamentā skaidroja Helme, šādu lēmumu viņš pieņēmis saistībā ar "melu un apmelojumu kampaņu Igaunijas medijos".

"Vakar vakarā, palūkojoties uz meliem un apmelojumiem, ko izplata Igaunijas mediji, es nolēmu iesniegt atkāpšanās rakstu," viņš sacījis. "Iemels ir ļoti vienkāršs - neviens man neaizbāzīs muti. Es saku to, ko uzskatu par pareizu, to, kas man ir uz sirds. Teikt patiesību - tas ir svarīgāk par ministra amatu," sacīja EKRE priekšsēdētāja vietnieks.

Helme arī piebilda, ka nevēlas pakļaut riskam EKRE rosināto referendumu par laulības definīciju, kurā vēlētājiem paredzēts uzdot jautājumu, vai iekļaut Igaunijas konstitūcijā definīciju par laulību kā savienību starp vīrieti un sievieti.

Viņš norādīja, ka turpinās darbu kā parlamenta deputāts.

Opozīcija Helmi apsūdz Igaunijas starptautiskā tēla graušanā un Igaunijas nacionālās drošības apdraudēšanā.

24

Kā ziņots, Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida gatavojas tuvākajās dienās sasaukt Valsts aizsardzības padomes sēdi saistībā ar EKRE priekšsēdētāja, finanšu ministra Martina Helmes un viņa tēva Marta Helmes izteikumiem, kuros apšaubīts ASV notikušo prezidenta vēlēšanu godīgums. Pēc viņas teiktā, šie izteikumi kaitējuši Igaunijas attiecībām ar sabiedrotajiem, tāpēc Valsts aizsardzības padome noformulēs skaidru nostāju šajos jautājumos.

Martins Helme svētdien radiostacijas "Tre Raadio" raidījumā sacīja, ka, pēc viņa domām, "vispār nav pat jautājuma, ka šīs vēlēšanas ir viltotas".

"Pēc manām domām, visiem normālajiem cilvēkiem būtu pret to jāiestājas. Nav jēgas runāt ne par kādu demokrātiju vai tiesisku valsti, ja vēlēšanu rezultātus var tik vienkārši, tik nekaunīgi un masveidīgi viltot," teica Martins Helme.

Savukārt Marts Helme šajā pašā raidījumā sacīja, ka aiz demokrātu kandidāta Džo Baidena uzvaras vēlēšanās pār pašreizējo prezidentu republikāni Donaldu Trampu stāv "slepenā valsts". Viņš pauda bažas par nostāju, kāda ir Igaunijas plašsaziņas līdzekļiem, kuri "neko nesaka par to, kā tas noticis, ka Trampa uzvara izkusa", un kuri Trampa paziņojumus par pārkāpumiem vēlēšanās dēvē par nepamatotiem un nepierādītiem.

Abu EKRE līderu teikto nosodīja arī premjerministrs un Centra partijas līderis Jiri Ratass.

Marts Helme regulāri izraisa skandālus ar saviem izteikumiem.

Uz augšu
Back