C, 28.09.2023.

30 gadi ASV cietumā par spiegošanu: Džonatans Polards devies uz Izraēlu

TVNET/LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 5
Džonatans Polards
Džonatans Polards Foto: EDUARDO MUNOZ/Reuters/Scanpix

ASV par spiegošanu Izraēlas labā notiesātais un trīsdesmit gadus cietumā pavadījušais Džonatans Polards trešdien ieradies Izraēlā, vēsta Izraēlas plašsaziņas līdzekļi.

Šīs valsts premjerministra Benjamina Netanjahu kancelejas izplatītajā videoierakstā redzams, kā Netanjahu sagaida Polardu un viņa sievu Esteri pēc izkāpšanas no lidmašīnas Telavivas Ben Guriona lidostā.

Netanjahu abiem saka, ka viņi var "sākt jaunu dzīvi Izraēlā, brīvībā un laimē".

Izraēlas premjers arī pasniedzis Polardam un viņa sievai Izraēlas personas apliecības.

Savukārt Polards pateicies Netanjahu un Izraēlas tautai par atbalstu.

Videoierakstā arī redzams, kā tūlīt pēc izkāpšanas no lidmašīnas Polards noskūpsta zemi.

Laikraksts "Hayom" publicējis fotoattēlu, kurā 66 gadus vecais Polards  redzams lidmašīnā ceļā uz Izraēlu.

1985.gadā Polards tika apcietināts un 1987.gadā viņam tika piespriests mūža ieslodzījums par slepenu dokumentu nodošanu Izraēlai. 2015.gadā viņš tika atbrīvots pirms termiņa, taču, par spīti Izraēlas uz ASV izdarītajam spiedienam, viņam netika atļauts atstāt Savienotās Valstis. Pagājušajā mēnesī ASV Tieslietu ministrija atcēla pirmstermiņa atbrīvošanas nosacījumu, ka Polards nedrīkst izbraukt no ASV.

80.gados, kad Polards bija ASV jūras kara flotes izlūkošanas analītiķis, viņu savervēja Izraēlas izlūkdienests. Apmaiņā pret desmitiem tūkstošiem dolāru viņš nodeva Izraaēlai tūkstošiem slepenu ASV dokumentu.

Izraēlas 1985.gada oktobrī veiktais uzbrukums Palestīnas Atbrīvošanas organizācijas galvenajai mītnei Tunisā, kurā tika nogalināti apmēram 60 cilvēki, tika plānots, izmantojot no Polarda iegūto informāciju, liecina 2012.gadā atslepenoti ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes dokumenti.

1995.gadā Polardam, kurš ir ebrejs, tika piešķirta Izraēlas pilsonība.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 5

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais