Pandēmijā interese par zaļo dzīvesveidu nezūd: 10 veidi, kā dzīvot dabai draudzīgāk

TVNET
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Publicitātes foto

Noslēdzoties 2020. gadam, starptautisko pētījumu aģentūras Globe Scan aptaujā secināts, ka pandēmija un bažas par veselību nav mazinājušas interesi par vides jautājumiem, tomēr populāri ir tikai viegli īstenojami risinājumi, kas neprasa lielus ieguldījumus.

Globe Scan veikusi aptauju, kurā noskaidrojies: šobrīd sabiedrība par nozīmīgākajām globālajām problēmām uzskata Covid-19 pandēmiju un klimata izmaiņas (pirmo kā svarīgāko minējuši 68 % aptaujas dalībnieku, bet otro – 60 %). Mazliet mazāk aptaujas dalībniekus satrauc gaisa piesārņojums (56 %) un vienreizlietojamās plastmasas izmantošana (55 %). Katrs otrais respondents atzinis, ka raizējas par bioloģiskās daudzveidības samazināšanos.

Vairums aptaujas dalībnieku mūsu planētas nākotnes vārdā vēlētos samazināt enerģijas patēriņu mājoklī (80 %) un izvēlēties ilgmūžīgākas mantas (77 %). Teju 60 % apgalvo, ka vēlētos vairāk izmantot pārstrādātus vai atjaunojamus materiālus un samazināt vienreizlietojamu preču patēriņu. Krietni retāk cilvēki vēlētos izmantot mēbeļu un apģērba īri (20 %) un iegādāties lietotas preces (34 %).

„Visā pasaulē ir vērojama tendence, ka no “zaļajiem” risinājumiem vismazāko atsaucību gūst tie, kurus cilvēki uzskata par sarežģītiem un grūti īstenojamiem. Tādi ir, piemēram, koplietošanas pakalpojumi, kā mēbeļu un apģērba īre, atbildīga ceļošana, atsakoties no lidojumiem un plānojot izbraucienus tuvāk mājām, kā arī jauno tehnoloģiju – saules bateriju, elektromobiļu u. tml. – ieviešana dzīvē. Jo vieglāk risinājums ir ieviešams ikdienā, jo lielāka iespēja, ka cilvēki to patiešām izvēlēsies,” uzskata IKEA korporatīvās komunikācijas vadītāja Baltijas valstīs Renata Dante. Viņa pastāsta, ka aptaujā noskaidrojies: cilvēkus visspēcīgāk motivē pārmaiņu ietekme uz veselību.

10 vienkārši veidi, kā dzīvot ilgtspējīgāk

Interjera dizaineris Darjus Rimkus uzskaita 10 vienkāršus veidus, kas padarīs dzīvi mājās ilgtspējīgāku.

Ietaupi elektrību ar LED spuldzēm

Lietojot mājās LED spuldzes, var ietaupīt līdz pat 85 % elektroenerģijas, turklāt LED spuldzes kalpo par 20 % ilgāk nekā klasiskās kvēlspuldzes.

Īpaši jaucējkrāni ar aeratoru var ietaupīt līdz pat 40 % ūdens, nesamazinot spiedienu

Izvēlies jaucējkrānus, kas aprīkoti ar aeratoru, lai samazinātu ūdens patēriņu. Patlaban santehnikas ražotāji strādā pie dažādiem mājās noderīgiem izgudrojumiem, piemēram, īpašiem jaucējkrāna uzgaļiem, ar kuriem var ietaupīt līdz pat 90 % ūdens.

Atkārtoti uzlādējamas baterijas

 Lai ierobežotu vienreizlietojamu priekšmetu izmantošanu, pakāpeniski atsakies no vienreizlietojamām baterijām un pārej uz atkārtoti uzlādējamām baterijām. 

Šķiro atkritumus

Atkritumu šķirošana, pēc aptaujas dalībnieku domām, ir viena no mājās visvieglāk īstenojamajām „zaļajām“ iniciatīvām. Tvertnes atkritumu šķirošanai var novietot ne vien ierastajā vietā zem virtuves izlietnes, bet arī uz balkona vai skapīšos. Ērta risinājuma izveidošana neprasa lielus ieguldījumus.

Izvēlies pārstrādātus materiālus

Atkritumu šķirošana nāk par labu apkārtējai videi, jo jau saražoto plastmasu var lietot atkārtoti, tā ietaupot resursus un samazinot piesārņojumu. Piemēram, no pārstrādātām plastmasas pudelēm var ražot paklājus, mēbeļu daļas vai dažādus tekstilizstrādājumus.

Atsakies no vienreizlietojamiem priekšmetiem

 Vienreizlietojams plastmasas iepakojums, atspirdzinošo dzērienu pudeles un citi vienreizlietojami plastmasas priekšmeti palielina plastmasas piesārņojuma apjomu. Izvēlies atkārtoti lietojamas ūdens pudeles, bet šķīvjus un krūzītes tādus, kas ražoti no cukurniedrēm un ko var lietot vairākas reizes.

Atjauno, pielāgo un lieto atkārtoti jau esošās mantas

 Piemēram, varbūt nav vajadzības mainīt visu dīvānu, bet pietiek nomainīt pārvalku. Turklāt, izvēloties pārvalku, kas izgatavots no pārstrādātām PET pudelēm, vidi var saudzēt vēl vairāk.

Pārskati savus ēšanas paradumus

 Starptautiskā pētījuma dalībnieki uzskata, ka ēdiena gatavošana mājās, augu valsts produktu izvēle un vietējo ražotāju pārtikas patērēšana nāk par labu ne vien labsajūtai, bet arī apkārtējai videi. 4 no 10 respondentiem atzīst, ka būtu gatavi atteikties no gaļas par labu augu produktiem, ja ēdiena garša un cena paliktu nemainīga.

Pārtikas audzēšana mājās kļūst arvien populārāka

 Loģistikas radīto piesārņojumu var samazināt, pat tikai audzējot uz palodzes zaļumus.

Ētiska iepirkšanās

 Arvien vairāk respondentu apgalvo, ka būtu gatavi maksāt vairāk par ētisku zīmolu ražojumiem, lai arī īstenībā tā rīkojas tikai 30 %. Šis rādītājs ir nemainīgs jau kopš 1999. gada. Sertificētu, atbildīgi ražotu preču izvēle arī palīdz pasargāt vidi.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu