Kaljulaida piedāvā jauno Igaunijas valdību veidot Reformu partijas līderei Kallasai

Kersti Kaljulaida / Kaja Kallas FOTO: EPA/Scanpix

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida trešdien piedāvāja nākamo valsts valdību veidot opozīcijā esošās Reformu partijas priekšsēdētājai Kajai Kallasai.

Kaljulaida uzsvēra, ka politiskajam spēkam, kas saņēmis vislielāko balsu skaitu parlamenta vēlēšanās, jādod iespēja piedāvāt savas vērtības un parādīt, ka tas var izveidot darboties spējīgu valdību, kas vedīs Igauniju uz priekšu.

Prezidente norādīja, ka, lai gan pēc līdzšinējā premjerministra Jiri Ratsa demisijas atbilstoši likumam viņai ir 14 dienas, lai atrastu jaunu valdības vadītāja kandidātu, pašreizējā kritiskajā situācijā, kad uz spēles likta valsts uzticamība, gaidīt nav laika.

"Mums nav laika gaidīt, kad beigsies formāli termiņi. Valdības krīze jāatrisina ātri, un Igaunijas tautai ir vajadzīga darboties spējīga valsts pārvaldība,"  sacīja Kaljulaida.

Viņa piebilda, ka jau trešdien tiksies ar Kallasu.

Tikmēr Kaja Kallasa trešdien paziņoja, ka saskata iespēju veidot nākamo valdību ar Centra partiju, taču ne ar Konservatīvo tautas partiju (EKRE).

Kallasa, kurai prezidente Kersti Kaljulaida iecerējusi uzdot veidot valdību, trešdien žurnālistiem sacīja, ka EKRE piedalīšanās viņas valdībā nav iespējama, jo Reformu partija un EKRE atrodas dažādās vērtību telpās. Tomēr sadarbības iespēju ar korupcijas skandālā iesaistīto Centra partiju Reformu partijas līdere neizslēdza.

Vēl Kallasa uzsvēra, ka "Reformu partija vēlas izveidot darboties spējīgu valdību" un ka "mēs varam izveidot valdību no Rīgikogu pārstāvētajiem spēkiem".

Reformu partijas līdere norādīja, ka nevajag novērtēt par zemu līdzšinējās valdošās koalīcijas partiju vēlmi šo koalīciju saglabāt.

"Ja arī valdība ir izjukusi, tas nenozīmē, ka izjukusi koalīcija," sacīja Kallasa.

Jau ziņots, ka līdzšinējais premjers Ratass trešdien atkāpās no amata, jo prokuratūra viņa vadītajai Centra partijai noteikusi aizdomās turamā statusu krimināllietā par ziedojumiem partijai apmaiņā pret to, ka valsts kredītu un eksporta garantiju aģentūra "Kredex" piešķīra aizdevumu ar atvieglotiem nosacījumiem nekustamā īpašuma attīstīšanas  uzņēmumam "Porto Franco".

Uz augšu
Back