1962. gada 19. maijs. ASV prezidents Džons Fidžeralds Kenedijs svin savu 45. dzimšanas dienu, un 15 000 cilvēku pulcējas viņu sveikt Ņujorkas Medisonas laukuma dārzā. Šis vakars visai pasaulei paliks atmiņā nevis ar siltiem apsveikumiem Kenedijam, bet ar pasaules superzvaigznes Merilinas Monro iznācienu uz skatuves kleitā, no kuras neviens nespēja novērst acis. Kāds ir šīs ikoniskās kleitas stāsts?

FOTO: Wikimedia Commons

Pēc dīvas Merilinas Monro apsveikuma pieteikšanas  aktrise apzināti kavējās un nenāca uz skatuves vēl labu laiciņu. Publika iekarsa un  aplaudēja aizvien nepacietīgāk. Un tad prožektoru gaismā viņa iznāca.

Zvaigzne, kura tolaik bija pašā slavas zenītā, kaķenes cienīgiem gracioziem solīšiem iznāca pretī publikai.

Ar elegantu rokas kustību viņa nometa pleciem aplikto balto kažoku, atdodot to vakara vadītājam. 

Tajā mirklī visi sastinga un elpu aizturēdami apbrīnoja šo mirdzošo briljantu. Divdesmitā gadsimta skaistuma etalons burtiski mirdzēja prožektoru gaismā, un viņa izskatījās pavisam kaila! Skanēja skaļi aplausi. 

FOTO: AFP/AP/EPA/Reuters/Scanpix
FOTO: AFP/AP/EPA/Reuters/Scanpix

Šo efektu radīja zaigojošiem kristāliem nošūtā kleita; izskatījās, ka dīva ir tērpta vienīgi mirdzumā. 

Un tad viņa sāka dziedāt "Happy Birthday Mr. President" (“Daudz laimes dzimšanas dienā,  prezidenta kungs”). Šis brīdis ienāca vēsturē uz visiem laikiem. 

Jau toreiz sabiedrībā klīda baumas par pasaulē slavenākās blondīnes un prezidenta Kenedija mīlas romānu, taču šis iznāciens izraisīja jaunu tenku vilni.

"Pēc tik jaukas izrādes "Daudz laimes dzimšanas dienā" es varu arī pamest politiku," prezidents atbildēja Merilinas apsveikumam.

Vai tiešām tajā vakarā fotogrāfiem izdevās arī uzņemt vienīgo iespējamo pāra kopīgo fotogrāfiju? 

Merilina Monro sarunājas  ar prezidentu Kenediju FOTO: Wikimedia Commons

Pēcāk tabloīdos parādījās vēl kāds foto, kas raisīja ažiotāžu un deva iemeslu tenku turpināju. Tomēr šis foto visdrīzāk ir nepatiess un mākslīgi radīts.

Pēc šā notikuma kleita, kas tovakar bija mugurā Merilinai, kļuva par absolūtu tā laika seksualitātes simbolu. Nākamajā rītā Monro fotogrāfijas rotāja visu pasaules tabloīdu vākus.

Kas radīja "kailo kleitu"?

Šī bija pirmā “kailā” kleita, kas radīja ilūziju, ka nēsātāja nav apģērbta. Leģendāro kleitu aktrisei izgatavoja dizainers un Holivudas kostīmu mākslinieks Žans Luijs (Jean Louis).

Kleita bija tik pieguļoša, ka uzskata, ka viņš to ir burtiski sadiedzis Monro uz miesas.

Tas, ka kleita būs miesaskrāsā ar kristālu pārklājumu, esot bijusi pašas dīvas ideja.  "Kailo" efektu nodrošināja pilnīgi caurspīdīgs marles audums, ko rotāja simtiem mazu kristālu, kas mirgoja jebkādos gaismas staros, kas uz tiem krita. Viss tika aprēķināts nevainojami - un rūpīgais darbs atmaksājās!

Kopā ar kleitas radītāju Žanu Luiju. FOTO: AFP/AP/EPA/Reuters/Scanpix

Uz skatuves nebija iespējams novērst acis no Monro.

Tas bija viens no pēdējām aktrises iznācieniem - trīs mēnešus vēlāk viņa bija mirusi. 

Kas tad notika ar ikonisko kleitu?

2016. gadā tā kļuva par jaunu rekordu - kā visdārgākais apģērbs no personīgās kolekcijas, kas jebkad pārdots izsolē. Tā tika pārdota  par 4,8 miljoniem dolāru (3,95 miljoni eiro).

FOTO: AFP/AP/EPA/Reuters/Scanpix
FOTO: AFP/AP/Reuters/Scanpix

Īpaši izsolei par godu tika radīts manekens Merilinas ķermeņa formās, kas ļāva kleitu apbrīnot tādu, kā tā izskatījās stila ikonai mugurā.

FOTO: AFP/AP/Reuters/Scanpix

Atdarinājumi nespēj pārspēt

Tagad t.s. kailās kleitas slavenībām mugurā parādās uz sarkanā paklāja jau bieži. Bet visaugstāko latiņu kleitai uz visiem laikiem uzstādīja pagājušā gadsimta galvenā stila ikona Merilina Monro!

FOTO: Reuters/AFP/AP/ScanPix
FOTO: Reuters/AP/Scanpix, AFP