Kā atpazīt agresīvu braucēju un pareizi reaģēt uz ceļu huligāna provokāciju

FOTO: Shutterstock

Ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi mēdz būt dažādi. Ja šoferis, izbraucot no veikala stāvvietas, apskādē kaimiņa vāģi vai ceļa līkumā auto apmet uz jumta, tad viņam, visticamāk, nav sapratnes par to, kāds stūres grozīšanai sakars ar auto kustības trajektoriju. Pavisam cita kategorija ir agresīvie braucēji, kas apzināti pārkāpj noteikumus, ar savu rīcību apdraudot gan sevi, gan pārējos satiksmes dalībniekus. Kā atpazīt ceļu huligānu un pareizi reaģēt, aci pret aci satiekoties ar agresīvu braucēju?

Kopumā 2020. gadā Valsts policija ir fiksējusi aptuveni 1500 autovadītājus, kuru braukšanas stils ir vērtējams kā agresīvs. Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Līna Kaļķe skaidro, ka agresīva braukšana var izpausties dažādos veidos:

  1. Kā transportlīdzekļa vadīšana tādā veidā, ka tiek izdarīts ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums un radīti traucējumi vienmērīgai transportlīdzekļu plūsmai vai tiek ignorētas pārējo transportlīdzekļu vadītāju intereses. Piemēram, braukšanas ātruma pārsniegšana, pārlieku tuva braukšana citiem transporta līdzekļiem, strauja un vairākkārtēja braukšanas joslu maiņa apsteidzot, vairāku sastrēgumā esošu vai kolonnā braucošu transportlīdzekļu apdzīšana pa pretējā virziena joslu vai apbraukšana pa sabiedriskā transporta joslu, ceļa nomali, ietvi, gājēju ceļu, velosipēdu ceļu vai citām vietām, kas nav paredzētas transportlīdzekļu braukšanai;
  2. Kā apzināta sānslīdes radīšana jeb t.s. "drifts" uz ceļiem vai citās vietās, kur iespējama satiksme (stāvlaukumi, laukumi, pagalmi u. tml.), izņemot gadījumus, kad šajā likumā noteiktajā kārtībā saskaņotajos sporta pasākumos ir pieļaujamas atkāpes no ceļu satiksmes noteikumiem, kā arī normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos izklaides un paraugdemonstrējumu pasākumu laikā;
  3. Kā braukšana ar mopēdu vai motociklu uz viena riteņa un triciklu vai kvadriciklu uz aizmugurējiem riteņiem pa ceļiem vai citām vietām, kur iespējama satiksme (stāvlaukumi, laukumi, pagalmi u. tml.), izņemot gadījumus, kad šajā likumā noteiktajā kārtībā saskaņotajos sporta pasākumos ir pieļaujamas atkāpes no ceļu satiksmes noteikumiem, kā arī normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos izklaides un paraugdemonstrējumu pasākumu laikā;
  4. Kā apzināta strauja bremzēšana, kas rada ceļu satiksmei bīstamu situāciju, ja saskaņā ar ceļu satiksmes noteikumiem šāda bremzēšana nav nepieciešama ceļu satiksmes drošībai;
  5. Kā vairāku citu citam sekojošu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu izdarīšana, kuri saistīti ar ceļu satiksmei bīstamu vai traucējošu situāciju radīšanu. Piemēram, strauja braukšanas uzsākšana pie luksoforiem,  virzienrādītāju nelietošana, luksofora gaismu un ceļa zīmju ignorēšana utt.

Par agresīvu braukšanu transportlīdzekļa vadītājam var piemērot naudas sodu 70 līdz 280 eiro apmērā. Tāpat ir noteikti arī seši pārkāpumu uzskaites punkti.

"Tas ir labs atgādinājums piedomāt pie savām braukšanas manierēm. Policijas uzliktais sods daļai autovadītāju spēj "atvērt acis", līdz ar to viņi turpmāk izvēlas braukt daudz drošāk," norāda speciāliste.

Viņa piebilst, ka viena no problēmām, kas traucē efektīvāk cīnīties ar ceļu huligāniem ir konkrēto autovadītāju tiesiskais nihilisms – noteikumu apzināta ignorēšana un necieņa pret apkārtējiem autovadītājiem/ satiksmes dalībniekiem un to drošību. Vēl viena problēma varētu būt arī Valsts policijas resurss, jo nav iespējams izsekot līdzi ikvienam autovadītājam un to veiktajām darbībām ceļu satiksmē. "Kamēr policija atrodas reidā atklāti, visi satiksmes dalībnieki pārvietojās tik pareizi, ka labāk nevarētu vēlēties. Protams, darbu apgrūtina arī tas, ka daudzi braucēji "gādīgi" dara zināmu citiem, ka priekšā ir policija. Kolīdz tiek izmantota slēptā metode vai netrafarētas policijas mašīnas, autoceļš pārvēršas līdz nepazīšanai."

Kā pareizi reaģēt uz ceļu huligāna provokāciju

Iemesli agresijai pie stūres var būt dažādi – stress, slikts garastāvoklis, laika grafiki, kavēšana, kā arī citi personīgi iemesli un no tiem izrietošas sakāpinātas emocijas. Galvenā iezīme, kas pārgalvīgu braucēju atšķir no agresīva, ir dusmas. “Pārgalvīgs braucējs var būt neuzmanīgs, pārāk optimistisks, nenovērtēt risku, steigties, alkt pēc adrenalīna, bet šajā gadījumā iztrūkst dusmu komponents, kas, savukārt ir raksturīgs agresīvam braucējam, jo jau pēc definīcijas agresija ir dusmu izpausme," skaidro “Intellego” sertificēta kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Karīna Strode, piebilstot, ka agresīvai braukšanai ir iespēja izvērsties arī tiešā uzbrukumā pārējiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

Speciāliste norāda, ka, satiekoties ar agresīvu braucēju, savas reakcijas ir jāvēro tikpat lielā mērā kā "uzbrucēja" rīcība, jo vairumam no mums stresa ietekmē ieslēdzas sacensības un cīņas gars – vēlme atbildēt ir ļoti spēcīga.

"Šādā situācijā vajadzētu sev atgādināt veco patiesību, ka "gudrākais piekāpjas". Jūtot, ka adrenalīns kāpj un dusmas pieaug, var palīdzēt dziļa un vienmērīga elpošana, bet, ja tas nelīdz, labāk apstāties ceļa malā un nogaidīt, līdz dusmas ir noplakušas," iesaka psihoterapeite.

Lai parūpētos par savu drošību un padarītu drošāku ceļu satiksmi kopumā, lūk, speciālistes ieteikumi, kā rīkoties, uz ceļa sastopaties ar agresīvu un izaicinošu autovadītāju.

Izvairīties ir galvenais noteikums, pamanot ceļu satiksmē kādu agresīvu braucēju. Dodiet viņam ceļu, lai tas netraucēti varētu braukt garām, jo to visdrīzāk šāds agresīvais autovadītājs arī vēlēsies visvairāk – visus iespējami ātrāk apbraukt.

Neatbildēt ar agresiju. Sastopoties agresīvu braucēju, saglabājiet mierīgu prātu. Nereaģējiet uz agresīvā braucēja izdarībām un, galvenais, neatbildiet ar agresiju, citādi tas var rezultēties vēl riskantākā situācijā, jo nu vienuviet būs vairāki agresīvi braucēji.

Ievērot drošu braukšanas distanci. Distances ievērošana ir būtisks ceļu satiksmes noteikums jebkurā situācija, taču it īpaši, ja pamanāt uz ceļa agresīvu braucēju.

Neveidot acu kontaktu. Tas palīdzēs saglabāt mieru jums pašam un neprovocēt situācijas saasinājumu. Ieraugot jūsu sašutumu vai neapmierinātību ar viņa braukšanas manierēm, agresīvs braucējs var kļūt vēl dusmīgāks, tādējādi veicot citus nedrošus manevrus.

Neuztvert personīgi agresīvā braucēja uzvedību un pat žestikulāciju – nekļūstiet par agresijas upuri. Uz jebkuru situāciju satiksmē mēģiniet reaģēt mierīgi un ar humoru. Tas radīs drošību gan jums, gan arī situācijai uz ceļa kopumā.

Fiksējot kādu ceļu satiksmes dalībnieku, kurš ar savu rīcību uz ceļa apdraud gan sevi, gan apkārtējos ceļu satiksmes dalībniekus, Valsts policijai aicina ziņot, zvanot pa tālruņa numuru 110.

Raksts tapis sadarbībā ar Valsts policiju kampaņas “Neskrien kā traks!” ietvaros
Uz augšu
Back