O, 26.09.2023.

Eiropas Komisija apstiprina "AstraZeneca" vakcīnu

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

Eiropas Komisija (EK) piektdien apstiprinājusi kompānijas "AstraZeneca" vakcīnu izmantošanai Eiropas Savienībā (ES), paziņoja ES veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu.

"Mēs nepārtraukti turpināsim mūsu centienus, lai nodrošinātu piekļuvi Eiropas Savienības pilsoņiem un tālāk, cik vien iespējams," tviterī raksta Kirjakidu.

EK prezidente Urzula fon der Leiena pirms tam atkārtoja prasību, lai vakcīnas tiktu piegādātas laikā.

"Es sagaidu, ka kompānija piegādās 400 miljonus devu, kā norunāts," tviterī pavēstīja Leiena. "Mēs turpināsim darīt visu, ko varam, lai nodrošinātu vakcīnas eiropiešiem, mūsu kaimiņiem un partneriem visā pasaulē." 

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) piektdien rekomendēja EK apstiprināt "AstraZeneca" vakcīnu visiem cilvēkiem vecumā virs 18 gadiem, norādot, ka tā uzskata, ka tā ir efektīva arī gados vecākiem cilvēkiem.

"EZA ir rekomendējusi reģistrācijai "AstraZeneca" vakcīnu, lai novērstu koronavīrusa slimību cilvēkiem no 18 gadu vecuma," teikts Amsterdamā bāzētās EZA paziņojumā.

Kā pavēstīja EZA, "vēl nav pietiekami daudz rezultātu par vecākiem [izmēģinājumu] dalībniekiem" virs 55 gadiem, taču ir "sagaidāma aizsardzība", jo viņiem tika konstatēta imūna reakcija, un balstoties uz pieredzi ar citām vakcīnām.

"EZA zinātniskie eksperti uzskata, ka vakcīnu var lietot vecākiem cilvēkiem," teikts EZA paziņojumā. "No notiekošajiem pētījumiem, kas ietver lielāku gados vecāku dalībnieku īpatsvaru, ir gaidāms vairāk informācijas."

EZA apstiprinājums bija gaidāms, taču bija jautājumi, vai tā sekos Vācijas piemēram, kas to nav rekomendējusi cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem.

"Es šodienas rekomendāciju mēs tālāk paplašinām ES valstīs pieejamo vakcīnu loku, lai pakļautu kontrolei šo pandēmiju" preses konferencē EZA galvenajā mītnē Amsterdamā pavēstīja EZA direktore Emera Kuka. "Neviena no tām pati par sevi nav burvju nūjiņa, bet kopā tās dod mums vajadzīgos instrumentus un iespējas."

"AstraZeneca" un Oksfordas Universitātes izstrādātā vakcīna dažādos klīniskajos izmēģinājumos uzrādījusi 60% efektivitāti, teikta EZA paziņojumā.

"AstraZeneca" aizstāvējusi vakcīnas lietošanu visās vecuma grupās, un kompāniju atbalsta arī Lielbritānija, kas ar tās vakcīnu plaši potē gados vecus cilvēkus.

Eiropas Savienība līdz šim ir apstiprinājusi divas Covid-19 vakcīnas, no kurām vienu izstrādāja ASV kompānija "Pfizer" un Vācijas uzņēmums "BioNTech", bet otru - ASV uzņēmums "Moderna".

"AstraZeneca" un Oksfordas Universitātes izstrādāto vakcīnu ir lētāk ražot nekā konkurentiem, vieglāk uzglabāt un transportēt.

"AstraZeneca" brīdinājusi, ka Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropas Savienībai kavēsies, jo sarucis ražošanas apjoms.

Līdz ar EZA rekomendāciju EK apstiprināt ražotāja "AstraZeneca" vakcīnu Latvija ir pavirzījusies soli tuvāk pirmo šī ražotāja vakcīnu piegāžu saņemšanai februārī, kā tas patlaban plānots, aģentūrai LETA pavēstīja Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders.

""AstraZeneca" ir tā vakcīna, uz ko likts uzsvars Latvijas vakcīnu portfelī, tāpēc šis lēmums mums ir ļoti būtisks," skaidroja VM pārstāvis. Kā jau iepriekš ziņots, šī vakcīna no pārējām atšķiras ar tās relatīvi zemo cenu un vieglāku uzglabāšanu un transportēšanu.

Saskaņā ar ražotāja sniegto informāciju Nacionālajam veselības dienestam, "AstraZeneca" sākotnēji šī gada pirmajā ceturksnī Latvijai solīja piegādāt 423 957 vakcīnas devas, tomēr patlaban, vadoties pēc vakar valdībā atbalstītā vakcinācijas plāna, šo devu apjoms sarucis līdz 108 791.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais