S, 23.09.2023.

Rīgas cīņa ar pārsālītām ielām: jaunie noteikumi attieksies uz pašvaldības iestādēm, privātīpašnieki turpina "pa savam"

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: Paula Čurkste/LETA

Rīgas domes vadlīnijas sāls lietošanas mazināšanai galvaspilsētas ielās būs saistošas pašvaldību iestādēm un kapitālsabiedrībām, bet privātīpašniekiem tās būs tikai rekomendējošas, šodien, izskanēja Rīgas domes apvienotajā Mājokļu un vides un Rīgas domes Satiksmes komitejas sēdē.

 

Apvienotajā sēdē vadlīniju projekts vēl netika pieņemts, bet deputāti nolēma to nodot departamentiem labojumu veikšanai, un to skatīs atkārtoti.

Vadlīniju izstrādes mērķis ir sniegt praktiskus norādījumus nekustamā īpašuma īpašniekiem vai faktiskajiem valdītājiem, būvju un zemju īpašniekiem un daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas pārvaldniekiem, lai mazinātu sāls izmantošanu nekustamā īpašuma un tam piegulošās publiskā lietošanā esošās teritorijas  attīrīšanā no sniega.

Lai veicinātu dabai un cilvēkiem draudzīgāku ielu un ietvju tīrīšanu, tiek ieteikts nodrošināt brīvu piekļuvi gājēju pārējām un citām gājējiem paredzētām zonām.

Mehāniski notīrīto sniegu nedrīkst nobīdīt uz riteņbraucējiem un gājējiem paredzētās infrastruktūras, kā arī jādod priekšroka granīta, nevis dolomīta, šķembām, kā pretslīdes materiālam gadījumos, kad to pieļauj attiecīgā infrastruktūra.

Lai samazinātu nātrija hlorīda (NaCl) jeb sāls izmantošanu un tā kaitīgo ietekmi, vispirms mehāniski jānotīra ietves no sniega un ledus un tikai pēc tam, ja nepieciešams, jālieto pretslīdes materiāli.

Tiek ieteikts izvēlēties dabai saudzīgākus pretslīdes materiālus, kā piemēram, smiltis vai granīta sīkšķembas. 

Jāizvērtē NaCL un kalcija hlorīda (CaCl2) saturošo pretslīdes līdzekļu lietošanas nepieciešamību, tos izmantojot tikai gadījumos, ja veidojas melnais ledus.

Kā pretslīdes materiālus ieteikts izmantot maisījumus, nevis tīru sāli, jo smilts un sāls maisījums samazina nepieciešamo sāls daudzumu.

Zemākās temperatūrās - no mīnus septiņiem grādiem-, ja tiek izmantota tehniskā vai vārāmā sāls, tai jāpievieno kalcija hlorīdu (CaCl2) apmēram 20%, kas gan mazāk kaitēs apstādījumiem, gan nodrošinās labāku sniega un ledus kušanu zemākās temperatūrās.

Komitejā izskanēja, ka jau pašlaik Rīgas domes saistošajos noteikumos esot iekļauta prasība, ka notīrīto sniegu un ledu nedrīkst novietot koku apdobēs vai pret māju sienām. Līdz ar to vadlīnijās iekļautos ieteikumus paredzēts svītrot.

Vadlīnijās iekļauts ieteikums, ka pēc ziemas sezonas beigām jāveic apstādījumu laistīšana, lai samazinātu sāls koncentrāciju augsnē, tādējādi uzlabojot augšanas apstākļus.

Kā ziņots, pašvaldības komitejas jau vairākas nedēļas skata jautājumu par sāls lietošanas mazināšanu galvaspilsētas ielās.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais