C, 18.08.2022.

Kā mājas uzkopšanu padarīt patīkamāku

TVNET/LETA
Kā mājas uzkopšanu padarīt patīkamāku
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Unsplash

87% Latvijas iedzīvotāju ir svarīga tīra un sakopta vide mājās. Tomēr aptuveni puse māju uzkopj nelabprāt. 

Mājokļa uzkopšanas aktivitātēs var iesaistīt arī bērnus, uzticot viņiem vieglākus darbus, piemēram, putekļu sūkšanu. Taču pārliecinošais vairākums - 84% iedzīvotāju atzīst, ka bērniem šo darbu neuztic, liecina Samsung Electronics Baltics veiktā aptauja.

Ir vairāki ieteikumi, kā mājas tīrīšanu padarīt par patīkamu izklaidi un aktivitāti visai ģimenei:

Mājas uzkopšana kā treniņš

Vidēji vienas stundas laikā, sūcot grīdu ar putekļu sūcēju, iespējams sadedzināt aptuveni 250Kcal, mazgājot logus - 330Kcal, bet tīrot vannas istabu un tualeti - 450Kcal. Turklāt katrs no šiem tīrīšanas veidiem nodarbina dažādas muskuļu grupas. Putekļu sūkšana un grīdas mazgāšana stiprina vēdera un korsetes muskuļus, logu mazgāšana trenē roku muskuļus un ķermeņa augšdaļu, bet vannas istabas tīrīšana stiprina muguras, kāju un roku muskulatūru. Tāpēc mājas tīrīšana var būt arī papildu fiziskā aktivitāte ķermenim.

Papildu motivācija – mūzika

48% Latvijas iedzīvotāju, uzkopjot māju, fonā klausās mūziku. Tā padara tīrīšanas darbus šķietami vieglākus un interesantākus. Iemīļotās mūzikas izvēle rada patīkamas asociācijas ar konkrēto darbu un piešķir tam izklaides un viegluma sajūtu. Amerikāņu zinātnieku J. G. Foksa un E. D. Embreja veiktajā pētījumā "Mūzika - produktivitātes palīgs" norādīts, ka, atskaņojot klausītājam patīkamu mūziku, organismā izdalās dopamīns jeb laimes hormons. Tādēļ mūzikas atskaņošana paralēli nepatīkamiem darbiem, organismā rada patīkamas asociācijas un izmaina emocionālo stāvokli. Pētījuma rezultātā tika pierādīts, ka rūpnīcas darbinieki, kuri darba laikā klausījās mūziku, darbu veica ātrāk, efektīvāk un ar mazāk kļūdām nekā tie, kuri darba laikā mūziku neklausījās.

Liec "strādāt" ierīcēm

Viens no galvenajiem rīkiem, ko katru nedēļu izmanto liela daļa Latvijas iedzīvotāju, ir putekļusūcējs (68%). Mūsdienu tehnoloģijas mājas uzkopšanu ir padarījušas daudz vienkāršāku un patīkamāku. Turklāt putekļusūcēji var nodrošināt ne tikai putekļu savākšanu, bet gaisa attīrīšanu. Bezvadu putekļusūcējs ir universāls palīgs uzkopšanas darbos - tas ir viegls un ērti lietojams.

Kopīga ģimenes aktivitāte, kurā iesaistīt bērnus

Lai tīrīšanas darbi notiktu raitāk un efektīvāk, iesaistiet tajos ģimeni un bērnus. Tas ļaus bērniem ne tikai apgūt jaunas iemaņas, kas noderēs visā turpmākajā dzīvē, bet arī disciplinēs un mācīs uzņemties atbildību. Pasniedziet mājokļa tīrīšanu kā draudzīgu sacensību vai spēli - piemēram, kurš vislabāk iztīrīs savu istabu, saņems balvu. Vecāki ir labākais piemērs, tāpēc palīdziet bērniem apgūt jaunas lietas un rādiet piemēru. Mazie palīgi labprāt sekos jūsu piemēram un palīdzēs, ja atradīsiet veidu, kā interesanti viņus iesaistīt.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu