Ne mazāk svarīgs ir arī maskas nēsāšanas ilgums. Ādai netiek kaitēts, ja maska tiek lietota īsu laiku, piemēram, veikalā vai apmeklējot ārstu.
Ādas problēmas var būt vērojamas, masku nēsājot ikdienā vairākas stundas pēc kārtas un dienas laikā to nenomainot, uzsver ārste.
Maska rada berzi, un ikdienā šāds lokāls ādas kairinājums stimulē iekaisuma rašanos un ietekmē ādas šūnu dalīšanos. Tās nepietiekami nolobīsies, uzkrāsies un nosprostos poras.
Ādai ir sava ekosistēma jeb mikrobioms. Tas atbild par to, lai āda būtu vesela un spētu veikt savas funkcijas. Mikrobiomu ietekmē dažādi faktori – mitrums, temperatūra un pH līmenis. Tie visi var mainīties maskas radītā siltā un mitrā mikroklimata dēļ, ko rada izelpa un sviedri. Piemēram, siltums tauku dziedzeriem liek strādāt aktīvāk un rodas pastiprināta tauku produkcija. Tauki kopā ar ‘’vecajām’’ ādas šūnām nosprosto poras, veidojas melnie punktiņi. Tie pārvēršas par strutu pūslīti tad, kad nosprostotajā porā savairojas baktērijas. Tauki ir arī barības viela uz ādas dzīvojošai sēnītei. Ja tai ir vairāk barības, tā savairosies, un jau atkal ādas mikrobioms var tikt izjaukts, skaidro ārste.
Izsitumi masknes gadījumā veidosies zonā, kuru ikdienā nosedz maska, tātad ap muti, uz vaigiem un deguna.
Masku lietošanas laikā var attīstīties arī citas līdzīgas saslimšanas, piemēram, periorāls dermatīts, rozācija vai seborejas dermatīts. Šīm ādas problēmām ādas kopšana būs līdzīga kā aknes gadījumā, bet ārstēšana gan atšķirsies.
Kā izvairīties no masknes?
Masku nēsāšana pandēmijas laikā ir ļoti svarīga, un mēs nevaram no tām izvairīties, bet varam censties ādu zem maskas kopt un pasargāt, saka Z. Prikule-Rūsiņa. Kā to pareizi darīt?
§ Āda jāattīra 2 reizes dienā – no rīta un vakarā. Gan nepietiekama, gan pārāk bieža ādas attīrīšana var novest pie kaitējuma.
§ Jālieto mitrinoši sejas krēmi atbilstoši ādas tipam, lai uzturētu ādas barjeru veselu. Tie darbojas kā vairogs pret ārējās vides kairinātājiem. Taukainai ādai labāk izvēlēties mitrinošu līdzekli gela formā, normālai ādai – losjonu, bet sausai ādai – krēmu.
§ Nelietojiet ādas kopšanas līdzekļus, kuru sastāvā ir ēteriskās eļļas vai citas smaržvielas, jo tas radīs ādai papildu kairinājumu.
§ Ādas kopšanā svarīgi iekļaut eksfoliantus jeb līdzekļus, kas noloba vecās ādas šūnas un neļauj porām nosprostoties: salicilskābi, glikolskābi vai azeleīnskābi. Šos līdzekļus labāk lietot uz nakti.
§ Ieteicams niacinamīds jeb B3 vitamīns, kas atrodams dažādos serumos un krēmos. Tas mazina iekaisumu, kā arī regulē tauku dziedzeru darbību.
§ Nelietojiet dekoratīvo kosmētiku zem maskas! Kosmētika, sviedri un siltums ir perfekti apstākļi, lai izveidotos pinnes. Arī lūpu krāsu nav ieteicams lietot, jo no maskas radītā siltuma un mitruma tā nonāks uz ādas apkārt lūpām. Lūpu krāsas lielākoties satur vairākas smaržvielas un krāsvielas, kas jau tā sakairināto ādu padarīs vēl jutīgāku.