Pēc opozīcijas līdera aizturēšanas Gruzijā izcēlušies protesti

FOTO: Reuters/ScanPix

Pēc opozīcijas līdera aizturēšanas otrdien Gruzijas galvaspilsētā tūkstošiem cilvēku sapulcējušies uz protestiem pret valdību, padziļinot politisko krīzi, kas izcēlās valstī pēc pretrunīgi vērtētajām vēlēšanām pagājušajā gadā.

Jau ziņots, ka Gruzijas policija šodien aizturēja opozīcija esošās Apvienotās nacionālās kustības (ENM) līderi Niku Meliju.

Simtiem policistu lika lietā asaru gāzi pret Melijas atbalstītājiem un visu opozīcijas partiju līderiem, kas kopš pagājušās trešdienas bija izveidojuši nometni pie partijas galvenās mītnes. Mediji ziņo, ka daudzi opozīcijas atbalstītāji tika aizturēt.

Melijas aizturēšana un viņa atbalstītāju apspiešana izpelnījusies Rietumu nosodījumu, diplomātiem paužot bažas par trauslo demokrātiju Gruzijā.

Gruzijas opozīcijas partijas "Lelo" līderis aicinājis uz "miermīlīgu, stingru cīņu, lai aizstāvētu Gruzijas demokrātiju".

"Politieslodzīto atbrīvošana un ārkārtas parlamenta vēlēšanas ir vienīgais iespējamais veids izkļūšanai no krīzes," runājot ar žurnālistiem visu opozīcijas līderu vārdā, uzsvēris Mamuka Hazardadze.

Vairāki tūkstoši demonstrantu vēlāk sapulcējās pie parlamenta ēkas Tbilisi, lai protestētu pret Melijas aizturēšanu un pieprasītu pirmstermiņa vēlēšanas.

ASV vēstniecība Gruzijā paziņojusi, ka ir "dziļi nobažījusies par valdības lēmumu aizturēt lielas opozīcijas politiskās partijas vadītāju".

"Spēks un agresija nav instruments Gruzijas politisko domstarpību atrisināšanai," norādījusi ASV vēstniecība.

"Eskalācijas loģika ir iegūt virsroku. Politiskā krīze padziļinās," savukārt izteicies Eiropas Savienības (ES) sūtnis Gruzijā Karls Hartcels.

Lielbritānijas vēstnieks Marks Kleitons tviterī atzinis, ka viņu šokējis šorīt notikušais pie ENM mītnes.

Francijas vēstnieks Djego Kolass ziņu aģentūrai AFP sacījis, ka Parīze uzmanīgi seko līdzi Melijas lietai, un norādīja, ka Gruzijas līderiem jāakceptē dialogs ar politiskajiem pārstāvjiem.

Taču valdošās partijas "Gruzijas sapnis" priekšsēdētājs Iraklijs Kobahidze aizstāvējis policijas rīcību.

Viņš apgalvojis, ka polarizāciju izraisa noziedznieku darbošanās politikā, nevis tā dēvēto politiķu atrašanās cietumā.

Gruzija atrodas politiskajā krīzē kopš parlamenta vēlēšanām pērnā gada oktobrī.

Vēlēšanās uzvarēja "Gruzijas sapnis", bet opozīcija apgalvo, ka vēlēšanu procesā notikusi krāpšanās.

Opozīcijas pārstāvji atteikušies ieņemt savas vietas parlamentā un pieprasījuši jaunas vēlēšanas.

Jau ziņots, ka Gruzijas premjerministrs Giorgijs Gaharija pagājušo ceturtdien atkāpās no amata saistībā ar valdošās partijas ieceri aizturēt Meliju.

Melija ir apsūdzēts masu vardarbības organizēšanā pret valdību vērsto protestu laikā 2019.gadā. Ja viņš tiks atzīts par vainīgu, viņam var tikt piespriests līdz deviņiem gadiem ilgs cietumsods. Tiesa pagājušo trešdien nolēma piemērot Melijam pirmstiesas apcietinājumu.

41 gadu vecais Melija ir noraidījis viņam izvirzītās apsūdzības kā politiski motivētas.

Bijušais Gruzijas aizsardzības ministrs Iraklijs Garibašvili, kurš pirmdien kļuva par jauno premjerministru, uzrunā likumdevējiem sacīja, ka valdība neatteiksies no Melijas aizturēšanas, un brīdināja, ka Melijam neizdosies izvairīties no tiesas.

Garibašvili ir tuvs sabiedrotais miljardierim Bidzinam Ivanišvili, kurš dibināja "Gruzijas sapni". Lai gan Ivanišvili ir paziņojis par aiziešanu no politikas, viņš joprojām tiek uzskatīts par ietekmīgāko cilvēku Gruzijas politikā.

"Gruzijas sapnis", kas atrodas pie varas Gruzijā kopš 2012.gada, ir zaudējusi popularitāti, jo nav spējis panākt valsts izkļūšanu no ekonomiskās stagnācijas un stiprināt demokrātiju.

Kritiķi apsūdz Ivanišvili par politisko oponentu vajāšanu un korumpētas sistēmas radīšanu.

Uz augšu
Back