Eiropas Zāļu aģentūra lems par "Johnson & Johnson" vakcīnas apstiprināšanu

Johnson & Johnson koroonavaktsiin. FOTO: DADO RUVIC/REUTERS

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) otrdien paziņoja, ka 11.martā izlems par farmācijas uzņēmuma "Johnson & Johnson" (J&J) Covid-19 vakcīnas apstiprināšanu Eiropas Savienībā (ES).

EZA 16.februārī saņēma J&J Eiropas meitas kompānijas "Janssen-Cilag International N.V." pieteikumu Covid-19 vakcīnas nosacītai reģistrācijai.

"Sagaidāms, ka EZA cilvēka medikamentu komiteja savu rekomendāciju par "Janssen" Covid-19 vakcīnu sniegs 11.martā" īpašā sēdē, tviterī pavēstīja EZA.

Eiropas Komisija (EK) ir pasūtījusi 200 miljonus J&J vakcīnas devu ar iespēju pasūtīt vēl 200 miljonus devu. EK paziņojusi, ka apstiprināšanas gadījumā 100 miljoni devu jāpiegādā līdz jūnijam.

Jaunajai vakcīna ir divas lielas loģistikas priekšrocības: to var uzglabāt ledusskapja temperatūrā, nevis īpašās saldētavās, tādējādi ir ievērojami atvieglota tās izplatīšana, un potēšanai ir vajadzīga tikai viena deva.

J&J janvāra beigās paziņoja klīnisko izmēģinājumu pirmos rezultātus.

Šajos izmēģinājumos, kas veikti 44 000 cilvēku astoņās valstīs, vakcīna bija efektīva par 66%, bet smagu slimības formu novēršanā tās efektivitāte bija 85%.

Šobrīd Eiropas Savienībā ir reģistrētas trīs vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer-BioNTech" ražotā vakcīna "Comirnaty", "Moderna" ražotā vakcīna, kā arī "AstraZeneca" un Oksfordas Universitātes izstrādātā vakcīna.

Saskaņā ar februāra vidū valdībā rādītājiem materiāliem par vakcinācijas gaitu, Latvija pagaidām rezervējusi 231 200 šīs vakcīnas devu otrajā gada ceturksnī, 504 848 - trešajā ceturksnī un 105 366 - ceturtajā ceturksnī.

Uz augšu
Back