LU Juridiskās fakultātes dome nolēmusi anulēt prokurora Cinkmaņa bakalaura diplomu

Uldis Cinkmanis. FOTO: Evija Trifanova/LETA

Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes dome pirmdien pieņēmusi lēmumu par Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurora Ulda Cinkmaņa bakalaura diploma anulēšanu.

LU prorektore Ina Druviete aģentūrai LETA apstiprināja, ka, balstoties uz informāciju, kas saņemta no Juridiskās fakultātes dekānes, fakultātes dome slēgtā sēdē vakar pieņēma lēmumu anulēt Cinkmaņa bakalaura diplomu. Druviete gan uzsvēra, ka fakultātes dome minēto lēmumu vēl nav iesniegusi augstskolas rektoram apstiprināšanai, līdz ar to juridiskas formulējuma un konekvenšu nianses viņa pagaidām nevar komentēt.

LU Juridiskās fakultātes pārstāve Agate Marta Šāvēja aģentūrai LETA teica, ka šīs nedēļas laikā tiks parakstīts un publicēts fakultātes domes lēmums un tajā arī būs norādīta pārsūdzēšanas kārtība. Plašāki komentāri šodien netiks sniegti.

Ģenerālprokuratūra patlaban nav saņēmusi oficiālu informāciju no LU, līdz ar to nekādi lēmumi patlaban netiek pieņemti, aģentūrai LETA norādīja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Eiduka arī skaidroja, ka saskaņā ar Cikmaņa komentāru prokurors nav saņēmis oficiālu informāciju par LU lēmumu.

Portāls "jauns.lv", atsaucoties uz fakultātes domes priekšsēdētāju Jāni Rozenfeldu, raksta, ka domes locekļi vadījās pēc vērtēšanas komisijas iesniegtajiem materiāliem. Komisijas vērtējums bija, ka bakalaura darbs neatbilst prasībām, savukārt maģistra darbs neatbilst augstam vērtējumam, un tajā ir nopietni trūkumi.

Presē jau iepriekš izskanējusi informācija par Cinkmaņa iespējamu plaģiātismu bakalaura un maģistra darbos.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns februārī Latvijas Televīzijai vēl pirms domes lēmuma atzina: "Ja tiks anulēti diplomi, nav variantu, prokuroram būs jāatstāj amats. Ja tiks konstatēts, ka kaut kādā apjomā ir plaģiāts, tas ir vērtējams. Vērtējams ir arī viņa darbs pēdējo gadu laikā. Un, kopā šos apstākļus saliekot, būtu jāvērtē un jāuzklausa arī viņa viedoklis. (..) Ja mēs konstatējam, ka ir negodprātīga rīcība, tā ir jānovērtē no visas bardzības."

Jau ziņots, ka Cinkmanis bija prokurors bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda krimināllietā. Sprūds lietā apsūdzēts par piesavināšanos, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un izspiešanu organizētā grupā. Lietā apsūdzētas vēl desmit personas.

Sprūda lieta patlaban atrodas Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas lietā. 2019.gadā noraidījumu Cinkmanim pieteica Sprūda aizstāvis Jānis Rozenbergs, paužot uzskatu, ka prokuroram ir personisks konflikts ar Sprūdu. Bijušais administrators iepriekš bija vērsies ar iesniegumu prokuratūrā par Cinkmaņa iespējamām nelikumīgām darbībām ar personu datiem un tā rezultātā sākta disciplinārlieta pret Cinkmani.

Tiesa apmierināja advokāta pieteikto noraidījumu un noņēma Cinkmani no krimināllietas.

Prokuratūras dienesta pārbaudē konstatēts, ka Cinkmanis bija izsniedzis dokumentus, kas satur ziņas par kādas personas datiem, tostarp uzziņu par kāda vīrieša dzīvesvietu, telefona numuru, e-pasta adresi, izdrukas no "Personu datu pārlūka" un atsevišķas krimināllietas materiālu kopijas par minētā vīrieša veselības stāvokli.

Ar šādu rīcību prokurors bija pieļāvis likuma pārkāpumu. Ar toreizējā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera 2019.gada novembra pavēli Cinkmanim par nolaidību, pildot amata pienākumus, piemērots disciplinārsods - piezīme.

Uz augšu
Back