S, 20.08.2022.

Imunizācijas padome iesaka turpināt vakcināciju ar "Astra Zeneca"

TVNET/LETA
Imunizācijas padome iesaka turpināt vakcināciju ar "Astra Zeneca"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
AstraZeneca vakcīna. Ilustratīvs foto
AstraZeneca vakcīna. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Imunizācijas valsts padome sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Zāļu valsts aģentūras (ZVA) un citiem vadošajiem ārstiem-speciālistiem norāda, ka pašlaik ne zinātniski, ne epidemioloģiski nav pamata ierobežot vakcināciju ar "Astra Zeneca" visās vecuma grupās, un iesaka turpināt to izmantot. 

Okmane skaidroja, ka atbildīgās institūcijas šādu lēmumu ir pieņēmušas, izvērtējot Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) gala ziņojumu par ļoti retiem neparastiem trombu veidošanās gadījumiem ar trombocītu skaita samazināšanos pēc vakcīnas saņemšanas, kā arī ņemot vērā šī brīža epidemioloģisko situāciju valstī un kopējo vakcīnu pieejamību.

Cilvēkiem, kuri ir saņēmuši pirmo vakcīnas "Astra Zeneca" devu, ir nepieciešams un stingri rekomendēts saņemt arī otro šīs vakcīnas devu, jo tas ir svarīgi, lai veidotos noturīga aizsardzība pret Covid-19.

Imunizācijas valsts padome uzsvēra, ka nav pamata bažām par ļoti reto neparasto trombu rašanās riska pieaugumu pēc vakcīnas otrās devas saņemšanas, jo Eiropas Ekonomikas zonā, kā arī Lielbritānijā nav saņemts neviens ziņojums par šo ļoti reto neparasto trombu veidošanās gadījumiem pēc otrās vakcīnas devas saņemšanas.

Jāņem vērā, ka saskaņā ar SPKC sniegtajiem datiem no Covid-19 izraisītām komplikācijām Latvijā katru dienu dzīvību zaudē aptuveni desmit cilvēki. Turklāt pašlaik Latvijas stacionāros Covid-19 dēļ ir hospitalizēti pacienti nopietnā stāvoklī visās vecuma grupās, skaidroja Okmane.

Detalizēta informācija par Imunizācijas valsts padomes sanāksmē pārrunāto un katra sanāksmes dalībnieka pausto būs pieejama sanāksmes protokolā, kas publiski pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnē.

ZVA atgādina, ka EZA Drošuma komiteja (PRAC) vakar, 7.aprīlī, secināja, ka neparasti trombu veidošanās gadījumi ar trombocītu skaita samazināšanos ir ļoti reti sastopama vakcīnas "Astra Zeneca" blakne.

EZA norāda, ka "Astra Zeneca" vakcīnas kopējais ieguvums/risks joprojām saglabājas pozitīvs.

Iespējamākais ļoti retu neparastu trombu veidošanās skaidrojums ir imūnreakcija, kas noved pie līdzīga stāvokļa, kāds dažkārt novērojams pacientiem, kas tiek ārstēti ar heparīnu (heparīna izraisīta trombocitopēnija, HIT).

Balstoties uz pašlaik pieejamiem pierādījumiem, nav apstiprināti specifiski vecuma, dzimuma vai slimības riska faktori šīs ļoti retās blaknes attīstībai.

Ja iedzīvotāji pēc vakcinācijas ar vakcīnu "Astra Zeneca" novēro tādus simptomus kā elpas trūkumu, sāpes krūtīs, kāju pampumu, ilgstošas vēdersāpes, neiroloģiskus simptomus, tostarp smagas un pastāvīgas galvassāpes vai neskaidru redzi, sīkus asins plankumus zem ādas ārpus injekcijas vietas, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības.

Vienlaikus jānorāda, ka EZA Drošuma komiteja veikusi detalizētu izvērtējumu par 62 cerebrālās vēnas sinusa trombozes un 24 vēdera dobuma vēnu trombozes gadījumiem atbilstoši šī gada 22.marta datiem.

Gadījumi galvenokārt iegūti no EEZ un Lielbritānijas blakņu ziņošanas sistēmām, kur vakcīnu "Astra Zeneca" bija saņēmuši vairāk nekā 25 miljoni cilvēku. Ziņojumos sniegtā informācija liecina, ka šie ļoti retie trombu veidošanās gadījumi notika divu nedēļu laikā pēc vakcinācijas ar šo vakcīnu.

Līdz ar to ziņotā trombu un zema trombocītu līmeņa kombinācija ir ārkārtīgi reta, un kopējie ieguvumi, ko sniedz vakcīna, novēršot Covid-19 infekciju, atsver potenciālo blakņu risku.

Sekas pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas, piemēram, neiroloģiski, psihiski un kognitīvi traucējumi, demence, koncentrēšanās spēju zudums, var būt daudz nopietnākas par vakcīnu izraisītām ļoti retām blakusparādībām.

Okmane sacīja, ka pašlaik Latvijā nav apstiprināts neviens letāls gadījums, kuram būtu noteikta cēloniska saistība ar vakcīnu.

Visām Covid-19 vakcīnām sagaidāmās reakcijas visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Klīniskie pētījumi liecina, ka atsevišķas reakcijas, piemēram, paaugstināta temperatūra, drudzis, sāpes injekcijas vietā, var būt izteiktākas tieši jaunākiem cilvēkiem. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem.

"Pfizer-BioNTech" un "Moderna" izstrādātajām vakcīnām reakcijas mēdz būt izteiktākas pēc vakcīnas otrās devas. Savukārt "Astra Zeneca" vakcīnai tās mēdz būt izteiktākas pēc pirmās devas.

ZVA līdz šim apkopotie statistikas dati liecina, ka par blaknēm ziņojis viens cilvēks no katriem simts vakcinētajiem, kas ir aptuveni 1% vakcinēto. Visbiežāk ziņots par jau zināmām un lietošanas instrukcijā norādītām organisma reakcijām pēc Covid-19 vakcīnu saņemšanas. Visa informācija par saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem reizi nedēļā tiek aktualizēta ZVA tīmekļvietnē "www.zva.gov.lv" sadaļā "Pacientiem un sabiedrībai > Zāles > Vakcīnas pret Covid-19 > Ziņojumi par blakusparādībām".

"Astra Zeneca" ir viena no četrām Eiropas Savienībā centralizēti reģistrētām vakcīnām, kas paredzētas, lai pasargātu no Covid-19 infekcijas. Pētījumi liecina, ka vakcīna efektīvi novērš slimību. Tā arī samazina hospitalizācijas un nāves risku Covid-19 infekcijas gadījumā.

Tāpat kā attiecībā uz pārējām vakcīnām EZA turpinās uzraudzīt vakcīnas drošumu un efektivitāti un sniegs sabiedrībai jaunāko informāciju.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu